Wiadomo, skąd radioaktywny obłok rutenu 106 nad Europą. "Wyciek gdzieś między Uralem a Wołgą"

Francuska agencja ogłosiła wyniki badań na temat wycieku rutenu 106

Francuska agencja ogłosiła wyniki badań na temat wycieku rutenu 106 (twitter.com/irsnfrance)

Radioaktywny obłok, który zauważono na początku października nad Europą, to efekt wypadku w instalacji nuklearnej na terenie Rosji lub Kazachstanie. Doszło do niego prawdopodobnie pod koniec września - ogłosił francuski państwowy instytut bezpieczeństwa radiologicznego IRSN.

Na początku października media obiegła informacja, że nad Europą przemieszcza się radioaktywny obłok izotopu rutenu 106. Polska Agencja Atomistyki uspokajała, że jest on absolutnie niegroźny, bo ilość jaka przemieszcza się w powietrzu nie ma wpływu na zdrowie ludzi.  

Teraz francuski instytut bezpieczeństwa radiologicznego przedstawił wyniki swoich badań. Co ustalili Francuzi? Według nich wyciek był spory. Do atmosfery wydostała się duża ilość rutenu 106, między 100 a 300 terabekereli. Według naukowców podobny wypadek we Francji oznaczałby ewakuację ludzi w promieniu kilku kilometrów.

Gdzieś między Uralem a Wołgą

Na pewno nie była to awaria reaktora atomowego. Gdyby nastąpiła wraz z rutenem 106 pojawiłyby się inne izotopy promieniotwórcze. Co w takim razie? Francuz typują, że chodzi albo o zakład paliwa jądrowego albo placówkę medyczną. Według nich z badań i obserwacji pogody w tamtym czasie miejsce, w którym uwolnił się do warstw powietrza znajduje się między Uralem a Wołgą. - Może to wskazywać zarówno na Rosję lub Kazachstan - oświadczył dyrektor IRSN Jean-Marc Peres. 

Rosjanie zaprzeczyli, że doszło u nich do jakiegokolwiek wypadku. Francuzi zamierzają zapytać o to samo także Kazachstan. 

Polska Agencja Atomistyki ostrożnie odnosi się do tych ustaleń. - Nie mamy dostępu do symulacji i nie wiemy na jakiej podstawie powstała. Dlatego nie komentujemy tego wyniku. Faktem jest, że izotop ten był wykrywalny na urządzeniach pomiarowych przez ok. 2 tygodnie. Po tym okresie jego stężenie spadło i obecnie nie jest wykrywany. Stężenie rutenu 106 nie miało żadnego wpływu na zdrowie mieszkańców Polski - zapewnia Józef Strojny rzecznik agencji.

Wykorzystywany w leczeniu raka

Ruten 106 jest promieniotwórczym izotopem metalu rutenu. Nie występuje w przyrodzie. Wykorzystywany jest w terapii nowotworów, zazwyczaj oka. Płytka z materiałem zawierającym ten izotop umieszczana jest w pobliżu guza i niszczy komórki rakowe. 

[5x5] Pięć pytań, pięć kategorii - quiz wiedzy ogólnej dla ambitnych
1/25Kategoria I - Owoce

Truskawka jest odmianą:
Zobacz także
 • Piotr Jedliński Wybory samorządowe 2018. Prezydent Koszalina do kandydata PiS: "Biedny jesteś". Ten żąda przeprosin
 • Zasilał BMW domową butlą gazową O krok od tragedii w Świdniku. "Hobbysta" zasilał BMW domową butlą gazową
 • Jest pomysł, by uzależnić świadczenie 500 plus od tego, czy dziecko jest szczepione / zdjęcie ilustracyjne 500 plus tylko dla szczepionych dzieci? Stefan Niesiołowski: Poszedłbym jeszcze dalej
Komentarze (79)
Wiadomo, skąd radioaktywny obłok rutenu 106 nad Europą. "Wyciek gdzieś między Uralem a Wołgą"
Zaloguj się
 • gnago

  Oceniono 1 raz -1

  Francja najdłużej ignorowała to zjawisko, inne meldowały o skażeniu. A teraz służby francuskie ustaliły źródło. Napad pracowitości po fazie drzemki/lenistwa?

 • Jadwiga Mączka

  Oceniono 1 raz 1

  Nie mamy się czego obawiać bo nasz wódz wojny Macierewicz rozpostarł nad nami parasol ochronny NATO i do nas nic nie dotarło - wszystko pozostało nad Smoleńskiem .

 • taktojahhh

  Oceniono 1 raz 1

  bekerel nie jest miarą ilości pierwiastka tylko miarą aktywności

 • popijajac_piwo

  Oceniono 3 razy 1

  Moskwa kazała siedzieć cicho to PAAtałachy siedzą cicho...

 • madass07

  Oceniono 2 razy 2

  taa bo Rosja zawsze mówi prawdę i przyznaje się do błędów. Tak jak do Czarnobyla swego czasu się przyznali ale z drobną sugestią innych państw. Chyba wściekłemu psu można bardziej zaufać niż ruskim na wysokich stołkach.

 • geodimeter

  Oceniono 4 razy 2

  z Rosji jeszcze nic dobrego nie przyszło... no, może poza Mendelejewem i Puszkinem.

 • kchc

  Oceniono 1 raz -1

  "Płytka z materiałem zawierającym ten izotop umieszczana jest w pobliżu guza i niszczy komórki rakowe." - wniosek: płytka niszczy komórki rakowe.

 • roziu_to_moj_nick

  Oceniono 5 razy 1

  A Rosja zaprzeczyła... to jest OK. Idziemy do domu.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje