Nowa rządowa fundacja przeniesie nas w wymiar 4.0. Za jedyne 20 milionów złotych rocznie

Fundacja powoływana przez Ministerstwo Rozwoju ma zajmować się transformacją cyfrową polskich przedsiębiorstw. Z planu wydatków fundacji wynika, że lwią część budżetu pochłoną wynagrodzenia pracowników i ekspertów.

Do Rządowego Centrum Legislacji wpłynął projekt ustawy o Fundacji Platforma Przemysłu Przyszłości. Cele fundacji brzmią dla laika zagadkowo. Chodzi bowiem o "działanie na rzecz wzrostu globalnej konkurencyjności polskich przedsiębiorców poprzez wsparcie ich transformacji cyfrowej przy wykorzystaniu systemów cyber-fizycznych, Internetu Rzeczy, robotyzacji, sztucznej inteligencji, technologii komunikacyjnych pomiędzy maszynami a człowiekiem i maszynami, a także innych rozwiązań technicznych przemysłu 4.0".

Przemysł 4.0 czyli co?

Tego dowiemy się z uzasadnienia do ustawy. Stosując tę nomenklaturę, przemysł 1.0, to rewolucja przemysłowa i wynalezienie maszyny parowej pod koniec XVIII wieku, 2.0 - zastosowanie elektryczności pod koniec XIX wieku, a 3.0 to automatyzacja przemysłu, przypadająca na okres PRL-u. Czwarta "rewolucja przemysłowa" ma być związana z technologiami cyfrowymi i transformacją zakładów wytwórczych w inteligentne fabryki.

Nieco więcej o samej działalności fundacji mówi zapowiedź ustawy, która znalazła się na stronie Ministerstwa Rozwoju w maju. Fundacja ma dostarczać na rynek wiedzę techniczną, inicjować przepływ doświadczeń oraz wspierać przedsiębiorców w opracowywaniu i wdrażaniu nowych technologii i modeli biznesowych. W wykazie usług fundacji znajdują się m.in. wykłady, publikacje, kampanie objazdowe, szkolenia i wsparcie dla nowatorskich rozwiązań.

Kto płaci? Pan płaci, pani płaci...

Majątek fundacji stanowi fundusz założycielski, w wysokości 1 miliona złotych, przekazany przez Skarb Państwa reprezentowany przez ministra właściwego do spraw gospodarki, a więc Mateusza Morawieckiego. 

Źródłami finansowania mają być m.in. darowizny, wpływy pochodzące z prowadzonej działalności gospodarczej i dotacje. "Platformie może być przyznana jednorazowa dotacja z budżetu państwa na pierwsze wyposażenie w środki obrotowe" - czytamy w projekcie.

Wróćmy do komunikatu z maja. Z tej zapowiedzi wynika, że fundacja "będzie mogła być finansowana zarówno przez sektor publiczny, jak i prywatny". "Początkowo główne źródło finansowania stanowić będą środki publiczne. Docelowo, środki prywatne mają stanowić znaczące źródło finansowania Platformy" - deklaruje Ministerstwo Rozwoju.

Większość budżetu na wynagrodzenia 

Z planu wydatków Fundacji, który również ukazał się w RCL, wynika, że ogromną większość kosztów pochłoną wynagrodzenia. W pierwszym roku funkcjonowania będzie to niecałe 10 milionów zł, czyli połowa całego rocznego budżetu. W kolejnych latach, aż do 2027 roku, kwota przeznaczona na wynagrodzenia wzrośnie do niemal 14 mln zł. 

embed

Kto będzie rządził fundacją? Fundator, czyli Skarb Państwa, reprezentowany przez ministra gospodarki, trzyosobowy Zarząd i Rada licząca między 7 a 15 członków. W skład Rady wejdą osoby zaproponowane przez ministrów - nauki, rozwoju regionalnego, cyfryzacji, gospodarki, energii, finansów publicznych i edukacji.

Projekt ustawy został przekazany do konsultacji kilkudziesięciu podmiotom - od Business Centre Club i Krajowej Izby Gospodarczej do Stowarzyszenia Papierników Polskich i Izby Bawełny w Gdyni. 

"Skoro nie potrafimy robić publicznych mediów, zlikwidujmy je". Oto kulisy działania TVP [MAKE POLAND GREAT AGAIN odc. 8]

Więcej o:
Komentarze (135)
Powstaje fundacja Platforma Przemysłu Przyszłości
Zaloguj się
 • greeg99

  Oceniono 2 razy 2

  czyli kolejne 100 etatów dla wiernych pisiorów ze średnią pensją 12 tys + wyjazdy, hotele, restauracje, telefony laptopy itd. a 4:0 to chyba obecny wynik meczu dyktatura kurdupla kontra demokracja

 • mrfunnyandnotso

  Oceniono 4 razy 4

  To jest fundacja na miarę naszych możliwości. My tą fundacją otwieramy oczy niedowiarkom i mówimy że to nie jest nasze ostatnie słowo... itd. itd.
  Będą następne. Równie efektywne.

 • evergreen111

  Oceniono 4 razy 4

  Fuchy dla kolejnych Misiewiczów na koszt podatników... Ojczyznę dojną zwróciłeś nam Panie - tak to było, panie Adrianie?

 • wilenski11

  Oceniono 4 razy 4

  no cóż ? wszyscy "politycy" w Polsce złodziejstwo i cwaniactwo mają we krwi

 • Mariano Italiano

  Oceniono 3 razy 3

  myślałem że w związku ze smogiem jakaś ekologiczna np na to żeby wszędzie był las.... las krzyży, krzyży smoleńskich budowany przez ojca R.

 • mmeydey

  Oceniono 4 razy 4

  kolejne misie pysie zarobią z naszych pieniędzy, dojna oj dojna zmiana dla miernych ale wiernych

 • 8gawiedz8

  Oceniono 5 razy 5

  Partyjna pralnia

 • miastowiec-ze-wsi

  Oceniono 8 razy 6

  Złodzieje z PiSi coraz bardziej kwiczą za korytem. Jak kraj długi i szeroki słuchać mal mało mało

 • niko8472

  Oceniono 8 razy 6

  Koryto 4.0 Fundacja transformacji stosunku posiadania srodkow finansowych...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX