Polska chce usunięcia zapisów w dokumentach ONZ. Chodzi o dostęp do aborcji i karanie kobiet

'Czarny protest' w Katowicach, 3 października 2016 r.

'Czarny protest' w Katowicach, 3 października 2016 r. (DAWID CHALIMONIUK)

Jak ustaliło Oko.press, polski rząd chce, by Komitet Praw Człowieka ONZ wykreślił z międzynarodowych dokumentów zapisy dotyczące aborcji. Chodzi o prawo do aborcji w przypadku ciąży z gwałtu, ciężkiego uszkodzenia płodu i cierpienia kobiety. Co więcej, rząd chce też usunięcia zakazu karania kobiet za dokonanie aborcji.

Dokumenty, o których pisze Oko.press to Komentarz Ogólny do art. 6 Międzynarodowego Paktu Praw Obywatelskich i Politycznych. Dotyczy on przerywania ciąży. Zalecenia Komitetu Praw Człowieka ONZ teoretycznie obowiązują państwa członkowskie, jednak KPC nie ma możliwości, by egzekwować ich wprowadzanie.

Co nie podoba się polskiemu rządowi? W Komentarzu zobowiązano państwa członkowskie m.in. do zapewnienia kobietom możliwości przeprowadzenia bezpiecznej aborcji w przypadku zagrożenia ich życia, gdy płód jest ciężko uszkodzony lub gdy ciąża pochodzi z czynu zabronionego - gwałtu czy kazirodztwa. Zapisano też zapewnienie dostępu do informacji o metodach zapłodnienia i antykoncepcji.

Rząd uważa, że życie powinno być chronione od poczęcia, dlatego postuluje o usunięcie całego fragmentu o aborcji.

Według dokumentu strona polska może ostatecznie zgodzić się na zapis dotyczący aborcji z powodu zagrożenia życia lub zdrowia. Koniecznie chce jednak usunąć zapisy dotyczące m.in. obowiązku zapewnienia bezpiecznej aborcji w przypadku ciąży pochodzącej z gwałtu lub kazirodztwa lub, gdy płód jest nieodwracalnie upośledzony,a także zakazu karania kobiet przerywających ciąże i pomagających im lekarzy.

Zbiórka podpisów pod projektem

Od września trwa zbiórka podpisów pod obywatelskim projektem zakazującym aborcji z powodów eugenicznych. Autorzy projektu z Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej "Zatrzymaj aborcję”, chcą nowelizacji ustawy z 1993 roku o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży. Ich projekt zakłada wykreślenie przepisu zezwalającego na zabicie dziecka z powodu podejrzenia jego niepełnosprawności lub choroby.

Za wprowadzeniem całkowitego zakazu aborcji wypowiedzieli się już czołowi politycy PiS, w tym Jarosław Kaczyński, szef klubu PiS Ryszard Terlecki oraz marszałek Senatu Stanisław Karczewski.

Prezydent podpisze ustawę

Teraz Andrzej Duda w rozmowie z "Gościem Niedzielnym" zapowiedział, że jeśli na jego prezydenckie biurko trafi ustawa zakazująca aborcji nienarodzonych dzieci z powodu podejrzenia niepełnosprawności lub choroby, to on tę ustawę podpisze.

- Te dzieci, jeśli uda im się przeżyć i rodzice nie zdecydują się na, niestety, proponowaną obecnie aborcję, są bardzo szczęśliwe. Jest nie do przyjęcia, że dziś w Polsce można te dzieci zabijać. To są wspaniali ludzie, którzy swoim życiem mogą zrobić wiele dobrego - powiedział prezydent.

Czytaj więcej w portalu TOKFM.PL >>>

Ostre zakazy, ale pomocy nie będzie

Według oficjalnych rządowych statystyk, w 2016 roku  w Polsce przeprowadzono 1088 zabiegów legalnego przerwania ciąży, z czego 1042 właśnie ze względu na nieodwracalne upośledzenie albo nieuleczalną chorobę płodu. Oznacza to, że w świetle restrykcyjnego projektu "Zatrzymaj Aborcję" aż 96 procent tych kobiet zrobiłoby to nielegalnie, a lekarze, którzy przeprowadzili ten zabieg, naraziliby się na zarzuty karne.

Warto również podkreślić, że projekt "Zatrzymaj Aborcję" nie przewiduje wprowadzenia żadnych dodatkowych rozwiązań systemowych, które miałyby pomóc w opiece nad ciężko upośledzonymi lub nieuleczalnie chorymi dziećmi. Wręcz przeciwnie, autorzy inicjatywy w uzasadnieniu zapewniają, że "projekt ustawy nie pociąga za sobą obciążenia budżetu państwa lub budżetów jednostek samorządu terytorialnego".

Mity na temat aborcji. Sprawdziliśmy najczęściej powtarzające się argumenty tzw. obrońców życia

Zobacz także
Komentarze (295)
Polska chce usunięcia zapisów w dokumentach ONZ. Chodzi o dostęp do aborcji i karanie kobiet
Zaloguj się
 • loneman

  Oceniono 1 raz 1

  W zwiazku z ta sprawa pytam ponownie kobiety - wrocil juz rozum by wiedziec na kogo NIE glosowac - w przyszlych wyborach?

 • hefajstos1

  Oceniono 4 razy 4

  Suweren słuchający ślepo kato - talibów z PiS chce zgotować piekło kobietom. Mają być tylko posłusznymi inkubatorami .
  A prywatnie nikt z posłów PiS nie będzie wychowywał niepełnosprawnego dziecka z gwałtu swojej żony, córki, kochanki.

 • zd46

  Oceniono 5 razy 5

  Jeszcze nie urzędują a już ONZ przebudowują. Przebudowują na swój paranoiczny wzór, Polaków i ich Polskę, UE a teraz ONZ. PiS kiedy bierzecie się za Watykan i niebo? Piekła nie ruszacie, ono jest w was.

 • hastatrespasos

  Oceniono 4 razy 4

  Obywatelski Front Walki o Uratowanie Polski rozpoczął zbiórkę podpisów pod inicjatywą ustawodawczą, domagającą się bezzwłocznego odsunięcia od władzy ekipy troglodytów sterowanej przez Jareczka I Samozwańca, niepełnosprawnego psychicznie i fizycznie. Projekt dokumentu stwierdza m.in., iż ten najpodlejszy syn plemienia Piastów, wraz ze swą ekipą warchołów przekształcając Polskę w swe średniowieczne Kacze Gumno, traktuje rodaków jak swych niewolników, chłopów pańszczyźnianych. A przez swoje awanturnictwo na arenie światowej stwarza śmiertelne zagrożenie tak dla Ojczyzny, jak i dla milionów obywateli. Autorzy projektu podkreślają konieczność przywrócenia w kraju praworządności, tak aby zapewnić Polakom pełnię swobód i praw obywatelskich, oraz ochronę życia przez państwo ZGODNIE Z POSZANOWANIEM ICH WOLI, a nie jakichkolwiek reguł religijnych.

 • 99venus

  Oceniono 4 razy 4

  Nie Polska tylko parafialna ciemnota koscielna.

 • ad2009

  Oceniono 4 razy 4

  Przeciez zamiast wyglupiac sie na forum ONZ mozna z tej organizacji po prostu wystapic. Zaoszczędzimy na skladkach (lub przekierujemy je do Watykanu) i nikt do niczego nie bedzie nas przymuszał. Podobnie z Unią Europejską.
  My, wspaniali Polacy, potomkowie Sarmatow, jesteśmy narodem suwerennym! My, Chrystus i przedmurze!!!
  Caly swiat powinien nas podziwiac i iśc w nasze ślady!
  I "podziwia" a z zadziwienia wyjśc nie moze...

 • melon30

  Oceniono 5 razy 5

  Pier.olenie pana Andrzeja Dupy. Jak szczęśliwi? Przecież ludzie ciężko niepełnosprawni często nie mają świadomości, cierpią nie potrafiąc nikomu powiedzieć, pokazać, itp. Nikt ich nie zrozumie, a oni cierpią nierzadko kilkadziesiąt lat. Pan PAD jest głupi tak mówiąc. Ciekawe, czy gdyby niedajboże doszło do gwałtu na jego córce i zaszłaby w ciążę co by zrobił? Inaczej by gadał wariat.

 • Trzyczwarta

  Oceniono 4 razy 4

  Ja nie pojmuje po co tego chciec skoro mozna nie chciec <bol glowy>. Gdybym sobie jedno takie dziecko urodzila raczej nie zdecydowalabym sie na kolejne - ze strachu oraz dla dobra pierwszego po ktorego orbicie sila rzeczy krazy cala rodzina. Jesli juz takie sie ma to sie walczy ale skoro mozna inaczej...

 • hastatrespasos

  Oceniono 4 razy 4

  Bezprawny i Nienawistny Komitet Inicjatywy Ustawodawczej wzywa wszystkich szczęśliwych poddanych Jareczka I Samozwańca aby podpisali jego wezwanie do ONZ, żądające podporządkowania się jego woli przez tę wielce kontrowersyjną organizację i wszystkie jej agendy, w każdej sprawie. Samowładca Kaczego Gumna, twórca tej jedynej wyspy wolności i demokracji w Europie grozi, że jego mocarstwo in spe opuści ONZ, jeśli jej niefrasobliwi włodarze zbagatelizują jego apel. Fuck-offczyński złoży też w Misji Niebiańskiej w Toruniu zawiadomienie o możliwości popełnienia przez ONZ przestępstwa, polegającego na wzywaniu ludzi i rządów do masowych rzezi niewiniątek, które z Łaski Pańskiej miały uszczęśliwić swych rodziców przychodząc na świat bez wszelkich organów i z innymi wadami genetycznymi.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje