Kultowy program "997" wrócił do TVP i zniknął po jednym odcinku. W tle zarzuty publicysty

Magazyn Kryminalny 997

Magazyn Kryminalny 997 (youtube.com/watch?v=pNIQrQuVkB8)

Łatwo przyszło, łatwo poszło. Reaktywowany program "Magazyn Kryminalny 997" spadł z anteny po pierwszym odcinku. Michał Fajbusiewicz przewiduje, że sprawa znajdzie swój finał w sądzie.

Decyzja o zawieszeniu programu zapadła nagle. Kilka godzin przed planowaną emisją drugiego odcinka pokazywano jeszcze zwiastun programu, ale nie zostanie od wyświetlony - informuje serwis Wirtualne Media

W mediach pojawiły się plotki, że usunięcie "997" ma związek z nagraniem prawicowego komentatora Witolda Gadowskiego, który wytyka programowi PRL-owskie korzenie, a decyzję podjął osobiście prezes TVP. Jacek Kurski zaprzecza i zapewnia, że program został zawieszony na dwa tygodnie, by "dokonać koniecznych zmian w formacie programu". 

 

Twórca "997" Michał Fajbusiewicz uważa jednak, że zdjęcie programu ma związek z zarzutami Gadowskiego i magazyn nie wróci już na antenę TVP. Wyjaśnia, że umowa została podpisana na 11 odcinków, do tej pory nakręcono 7, ale telewizja nie zapłaciła jeszcze ani złotówki. 

- Teraz pewnie sprawa trafi do sądu, bo telewizja będzie chciała nam udowodnić, że zrobiliśmy słaby program i nie mogą go ani emitować, ani za niego zapłacić. W całej swojej 40-letniej pracy w telewizji nie spotkałem się z takim przypadkiem - powiedział Wirtualnym Mediom Fajbusiewicz. 

Pomoc dla policji czy instrukcja dla morderców?

W programie opisywano przerażające zbrodnie, poszukiwano sprawców i publikowano portrety pamięciowe. W trakcie audycji uruchamiano infolinię dla widzów. Obecni w studio policjanci przyjmowali zgłoszenia, które pomagały w odnalezieniu przestępców i wyjaśnieniu zagadkowych zbrodni. Telewidzom, a niekiedy również policjantom, którzy przyczynili się do rozwiązania sprawy, przyznawano statuetki Temidy.

 

"Magazyn Kryminalny 997" był emitowany od 1986 roku. Przez pierwsze 4 lata był prowadzony przez nieżyjącego już pułkownika Milicji Obywatelskiej Jana Płócienniczaka. Później zastąpił go Michał Fajbusiewicz, dziennikarz zajmujący się głównie tematyką kryminalną. Ten drugi za sprawą 997 stał się postacią niemal kultową. 

Na początku lat 90. "Magazyn" zniknął z anteny, po tym jak Komenda Główna Policji nazwała audycję instruktażem dla przestępców, a policjanci mieli zakaz uczestniczenia w programie. Po jakimś czasie KGP wycofała zarzut.

 

Mordercę zagrał... morderca

W rekonstrukcjach grali aktorzy i statyści. Co ciekawe, do udziału w programie dwukrotnie zgłosili się prawdziwi mordercy. W jednym z przypadków mężczyzna wzbudził podejrzenia ekipy nadmierną znajomością okoliczności zdarzenia.

Nadawanie programu zakończono w 2010 roku.

Młodzi medycy prowadzą strajk głodowy. TVP pyta "Czy lekarze w Polsce klepią biedę?"

Sprawdź, czy nie mylisz tych wyrazów. Błąd może cię sporo kosztować
1/14Osoba, która została dopuszczona do matury to:
Zobacz także
Komentarze (59)
Kultowy program "997" wrócił do TVP i zniknął po jednym odcinku. W tle zarzuty publicysty
Zaloguj się
 • jezuitaitamta

  Oceniono 2 razy 2

  W czasach PRL-u swoje korzenie miała też powszechna dostępność do chleba. Może Gadowski zechce też skrytykować tę pokomunistyczną przypadłość.

 • bart5554

  Oceniono 2 razy -2

  Mimo, że TVP info porusza wiele spraw, które są cenzurowane przez TVN czy Polsat, telewizja Jacka Kurskiego to porażka. Nie wiem kto pisze teksty dziennikarzom do Wiadomości - chyba ta sama osoba, co za czasów PRL.

  Godne polecenia programy (a przynajmniej te, które oglądam na youtube) to Woronicza 17, Forum czy Bez Retuszu.

 • vidi12

  Oceniono 4 razy 4

  Przypomnę tylko, że JP II został papieżem w czasach PRL-u :)

 • alexcomp

  Oceniono 1 raz 1

  Piotrowicz też ma "PRL-owskie korzenie" i pokazują go w TVPis.

 • ktos2014

  Oceniono 2 razy 2

  PRL owskie korzenie ? przecież TVP TO KULTOWA PRL OWSKA TELEWIZJA BA NAWET W PROPAGANIDZIE PRZEGONIŁA MISTRZA

 • agak23

  Oceniono 1 raz 1

  "Teleranek" również ma PRL-owskie korzenie. A w ogóle - to jeszcze nadają to coś?

 • jakub53

  Oceniono 3 razy 3

  To tylko durna TVKura, mozna sie przelaczyc Duza szansa dla stacji komercyjnych zeby podjely temat:)

 • poparzony

  Oceniono 6 razy -4

  Je (POlicję) bać!
  Pewnie nie dostali dofinansowania na Misje sPOłeczną, jak dostają wszystkie te kretyńskie seriale o dobrej POlicji w TV che, che, che.
  Kiedy zrobią program instruktażowy dla torturujących paralizatorem skutych kajdankami w kiblu na POstterunku POlicji?

 • loneman

  Oceniono 2 razy 2

  No coz teraz nawet milicjanci dostaja po tylku (i kieszeni) od rzadu bolszewickiego, pewnie chca trafic na smietnik i w niebyt polityczny:/ Kolaboracja poza kasa konczy sie zdrada przezrtych pasozytow a program o ich kumplach po fachu - bandytach z wyrokiem - oczywiste nie moze podobac sie, prawo dla nich nie jest wazne jesli stoi na drodzie ich intryg...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje