Hindus od 17 lat mieszkający w Polsce o rasizmie: Mój syn mówi "tata, ja nie chcę żyć"

Viren Bhandari

Viren Bhandari (youtube.com/watch?v=nzl--tf4pRo)

- Czasami mój syn mówi "tata, ja nie chcę żyć". Co ja mam mówić takiemu dziecku? - to poruszające pytanie zadał Hindus Viren Bhandari gościom konferencji w Gdańsku. Jego syn ze względu na kolor skóry pada ofiarą uprzedzeń rasowych.

Gościem tegorocznego Blog Forum Gdańsk, konferencji dla twórców internetowych, był Viren Bhandari - Hindus od 17 lat mieszkający w Polsce. Autor bloga kulinarnego "Kuzyn Hindus" mówił o tym, jak żyje się nad Wisłą z jego kolorem skóry. Bhandari w panelu „Przekraczanie granic w imię obrony samego siebie” wyjaśniał, że inność to codzienne problemy. Przytoczył przykład pracy. - Nikt nie chciał mnie zatrudnić, mimo kwalifikacji - stwierdził. 

"Chętnie wybrałbym białą skórę"

Gdyby była taka możliwość, gdyby Bóg mi powiedział - słuchaj, chłopie, tu masz kwestionariusz, wybierz w jakim kraju się urodzisz, jaki chcesz kolor skóry, chętnie wybrałbym kolor biały i miałbym o wiele mniej problemów codziennie

- mówił Bhandari. Opowiadał, że nie korzysta z transportu publicznego: - Nie korzystam z autobusów, pociągów czy tramwajów. I tak samo moje dziecko. Nie pozwalam mu korzystać z żadnego transportu, nie pozwalam mu wyjść samemu z domu. Cytował też wiadomości, jakie jego syn dostaje od kolegów z klasy: "Ty murzynie, ty ciapaty, ty hydrancie, wy***rdalaj stąd".

 

- To co robią media i to, co robimy z naszymi dziećmi, kiedy rozmawiamy na temat uchodźców... Nieświadomie uczymy własne dzieci, że kolor biały to tzw. superior colour [kolor ważniejszy, przeważający - red.]. Inny kolor skóry mają podludzie - mówił z rozżaleniem. 

"Tata, ja nie chcę żyć"

- Ja mam grubą skórę. Ale nie ma jej mój syn i wiele innych dzieci - zaczął swój dramatyczny apel. Ze łzami w oczach prosił, by nie udostępniać w sieci "gó***anych newsów", tworzonych tylko po to, by "liczyć kliki".

Tu jest dziecko, które żyje i czasami mój syn mówi "tata, ja nie chcę żyć". Co ja mam mówić takiemu dziecku?

- mówił Bhandari. Dodał, że stara się wchodzić w dialog i tłumaczyć, że kolor skóry nie świadczy o tym, że ktoś jest terrorystą. Po swoim apelu bloger dostał owacje na stojąco.

Panel odbył się pod koniec września, jednak dopiero teraz nagranie zaczęło być szeroko udostępniane w sieci. Bloger na swoim Facebooku podziękował za wiadomości, które dostaje. "Z całego serca dziękuję za miłość" - napisał. 

"Smoluchu" i "Możemy cię pobić". Sprawdziliśmy, czy Polacy reagują na przemoc na tle rasowym. Jest źle

Kiedyś codzienność, a dzisiaj to już wspomnienia. Pamiętasz te absurdy PRL-u?
1/12Który dzień został ustanowiony dniem bezmięsnym?
Zobacz także
Komentarze (683)
Hindus od 17 lat mieszkający w Polsce o rasizmie: Mój syn mówi "tata, ja nie chcę żyć"
Zaloguj się
 • balo-ny1

  0

  To ciekawe, że we Wrocławiu od września grany jest w teatrze spektakl o chłopcu z Indii w polskiej szkole. Jakby na zamówienie...

 • Bozena Reina

  0

  niestety polacy sa znani z rasizmu i nie tylko w Polsce ale rowniez za ich granicami

 • Agnieszka Pękul

  0

  mam nadzieję że tych ludzi którzy odeszli bez REAKCJI spotka coś podobnego np... hmm w kraju gdzie wyemigrują WON ŚMIERDZĄCY POLACZKU.. TO NASZ KRAJ !!! KARMA RZĄDZI !!!

 • niutek83

  0

  Widzę, że tu cała masa niedouczonych powtarza nieprawdziwe rzeczy: Hindus to nie islamista. Jest Hindu. W Indiach żyją islamiści, ale ci nie noszą imion hinduistycznych, jak pan Viren. Każdy, to prześladuje ze względu na kolor skóry, to dno moralne.

 • ja_nieznany

  Oceniono 2 razy 2

  Wole jednego porzadnego Hindusa niz setke katoli, pijanych, wscieklych, nienawidzacych.
  To oni niech wyperdal.ja z mojego kraju!

 • LarYsa Nykolaiczuk

  Oceniono 1 raz 1

  Zapraszamy do Szczecina!to jest bardzo tolerancyjne i wielokulturowe miasto.

 • Magdalena Morawska

  Oceniono 2 razy 2

  Tu nie chodzi tylko o kolor skóry ale o każdą inność sama na swojej skórze doświadczylam braku tolerancji ze strony otoczenia,każda inność jakoś dziwnie drażni naszych rodaków zastanawia mnie jedno skoro człowiek jest uczciwy,spokojny ,dobry to dlaczego jest atakowany bo burzy ten idealnie wytworzony świat jego inność nie wpisuje się w krajobraz idealny całokształt tylko przez to że jest inny ,kraj w sercu europy a totalny brak tolerancji i zrozumienia dla każdej inności.

 • pan-mario

  Oceniono 3 razy 1

  Nikt tu go (hindusa) nie zatrzymuje. Jak mu źle niech wyjedzie. A wraz z nim wszyscy pokrzywdzeni przez los kolorowi. Polska etnicznie powinna być "biała".

 • Ola Domańska

  Oceniono 2 razy 2

  Wstyd mi za tych rodaków, którzy zapomnieli co to jest człowieczeństwo i szacunek dla drugiego człowieka.Żal mi Pańskiego syna ale trzeba wierzyć,że przyjdzie ta gorsza zmiana i lepsze czasy, czego Panu i sobie też, życzę.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje