Hiszpański rząd przeprasza za użycie siły w trakcie referendum. Administracja "zaskoczona"

Przedstawiciel hiszpańskiego rządu w Katalonii, Enric Millo, przeprosił za użycie siły w czasie niedzielnego referendum niepodległościowego. W starciach policji z mieszkańcami kraju zostało rannych około 900 osób.

Przedstawiciel madryckiej administracji stwierdził, że przyczyną niedzielnych zajść było złamanie prawa. Referendum niepodległościowe zostało zakazane przez Trybunał Konstytucyjny. Przyznał jednak, że zachowanie niektórych policjantów było dla niego zaskoczeniem.

Rozmówca katalońskiej telewizji przyznał, że po obejrzeniu zdjęć z zajść i dowiedzeniu się, że wiele osób zostało pobitych a jedna z nich wciąż leży w szpitalu, żałuje tego, co się stało. - Pragnę przeprosić w imieniu policjantów za konsekwencje, jakie miało ich zachowanie - powiedział Millo.

Przeprosiny od policjantów

Kataloński dziennik El Periodico publikuje list otwarty od policjantów, którzy uczestniczyli w niedzielnych wydarzeniach. Oni też przeprosili za nadużycie siły. I wyrazili opinię, że ich zachowanie było efektem decyzji podjętych przez osoby, które nie znają katalońskiej rzeczywistości.

Hiszpański sąd oddalił zaś żądanie rozpoczęcia dochodzenia przeciwko uczestnikom aktów przemocy. W uzasadnieniu napisano, że zachowanie funkcjonariuszy było proporcjonalne i nie naruszyło porządku publicznego.

Premier Hiszpanii: Nie było żadnego referendum w Katalonii

Więcej o:
Komentarze (49)
Hiszpański rząd przeprasza za użycie siły w trakcie referendum. Administracja "zaskoczona"
Zaloguj się
 • klikx

  Oceniono 3 razy -1

  Demokracja jest słaba i podatna dla oszustów, którzy pod pozorem haseł sprawiedliwości, wolności chcą skłócić ze sobą ludzi i narody. Europa nie pojęła nauki z Krymu i wschodniej Ukrainy gdzie wolnością to Rosjanie usprawiedliwili aneksję Krymu i bandyctwo na wschodzie!

 • bart5554

  Oceniono 5 razy -1

  Nagłośnienie przez hiszpańskie media rosyjskiego udziału w eskalacji nastrojów wokół referendum w Katalonii wpisuje się w widoczny na Zachodzie trend do wyolbrzymiania wręcz destabilizacyjnej roli i możliwości Moskwy. Nie oznacza to, że powinno się lekceważyć działania sił prorosyjskich. Głównym ich celem nie jest wcale niepodległa Katalonia, lecz jedynie jak najgłębsza i najdłuższa wewnętrzna niestabilność Hiszpanii i całego Zachodu. Podobnym celem polityka rosyjska kierowała się też podczas wyborów w USA, referendum w Wielkiej Brytanii, wyborów we Francji i Niemczech.

  wpolityce.pl/swiat/361204-katalonska-awantura-czego-chce-rosja

  W w/w sprawie polecam też ostatni komentarz Witolda Gadowskiego (YouTube) - mówi o ciekawym wątku związanym z próbami separacji Katalonii.

 • rr-ss

  Oceniono 3 razy 1

  widać hiszpański TK jest taki jak wolski

 • blski

  Oceniono 8 razy 6

  Ogladajac i czytajac reportaze dotyczace tego plebiscytu trudno bylo sie oprzec wrazeniu o braku zrozumienia sytuacji i arogancji centralnej wladzy.
  Obecna polaryzacja doprowadzila do tego, ze nie tylko odlaczenie Katalonii jest coraz bardziej prawdopodobne, ale tez ze niepodlegla Katalonia moze nie byc przyjazna Hiszpanii.
  Madryt zdajac sobie sprawe, ze po odlaczeniu Katalonii nic nie powstrzyma Baskow od domagania sie rozwodu, za wszelka cene stara sie do tego niedopuscic, bo nie bedzie wedy kim rzadzic i nie bedzie kogos kto bedzie utrzymywal rzad centralny i krola (ktory tez nie wykazal w tym przypadku politycznego rozsadku).
  Z tego co obserwowalem moznaby powiedziec, ze Franko zmarchwywstal.

 • popieramkukiza

  Oceniono 11 razy 1

  Do 1975 roku kiedy to zdechł faszystowski bandyta Franco - "budując" nową Hiszpanię, zamordowano 200 000 ludzi którzy chcieli żyć we własnym kraju. Kilka milionów musiało uciekać przed reżimem, a wcześniej bratnie lotnictwo niemieckie i włoskie bombardowało niepokornych (Guernica, Barcelona, Malaga i inne). Teraz rząd okupanta wysyła do Katalonii wojsko - ciekawe po co ? Za niecały miesiąc 5 listopada będzie kolejne referendum tym razem w Kraju Basków i jak łatwo przewidzieć Baskowie też zechcą się opowiedzieć za swoim wolnym i niepodległym państwem, a mają do tego pełne prawo.

 • racionalist

  Oceniono 4 razy 2

  Madryt przeprasza za uzycie sily, ale referendum, jak rowniez jego wyniku - nie uznaje. Vete a la mierda, Enric Millo.

 • strzykwa5

  Oceniono 6 razy 2

  To policja w Hiszpanii też nie wie co robić. Najpierw ich wysyłają naprzeciw tłumu, a później przepraszają. A gdyby tłum pobił policję. Kto by wtedy miał przepraszać.

 • eryn_7

  Oceniono 9 razy 3

  Lepiej późno niż wcale, ale niesmak po obejrzeniu policjantów ciągnących kobiety za włosy po ulicy pozostał. Obraz Hiszpanów, jako przyjaznych, cywilizowanych Europejczyków na poziomie, gdzie szanuje się ludzi, został mocno zachwiany.

 • zec

  Oceniono 9 razy 5

  Powinni od razu przeprosić za użycie siły po ogłoszeniu niepodległości.
  Akcja policji udowodniła że Katalonia jest okupowana.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX