Orkan "Ksawery" nad Polską. Pomarańczowe alerty dla prawie całego kraju

Orkan "Ksawery" dotarł do Polski. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa i Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydały pomarańczowe alerty dla prawie całej Polski. Służby ostrzegają przed bardzo silnym wiatrem i intensywnym deszczem.

- W czwartek przez północną Polskę, z zachodu na wschód, przesuwać się będzie szybko aktywny niż. Wczesnym popołudniem ośrodek niżowy znalazł się w okolicach Gorzowa i będzie przemieszczać się przez północ Ziemi Lubuskiej, północną Wielkopolskę, Kujawy, a wieczorem dotrze nad północną część Mazowsza, a następnie przesunie się w kierunku Włodawy. Nad ranem niż opuści Polskę i znajdzie się na pograniczu Białorusi z Ukrainą - informuje na stronie pogodynka.pl Maria Waliniowska, synoptyk IMGW.

Orkan "Ksawery": silny wiatr i intensywny deszcz

W związku z nadciągnięciem orkanu "Ksawery" nad Polskę Rządowe Centrum Bezpieczeństwa poinformowało o ustaleniu pomarańczowych alertów dla kilkunastu województw. 

RCB przy okazji ogłoszenia alertów przypomina o zasadach bezpieczeństwa na wypadek takiej pogody. Prosi o usunięcie z balkonów i parapetów przedmioty, które mogą zostać porwane przez wiatr, uważne parkowanie (unikanie pozostawiania aut pod drzewami czy słupami reklamowymi), a także o pozostanie w domach, jeżeli to możliwe.

- Dzisiaj na zachodzie, a wieczorem także w centrum porywy wiatru mogą osiągać lokalnie 115 km/h, a na południu województwa lubuskiego, wielkopolskiego i łódzkiego możliwe są porywy wiatru do 130 km/h. W nocy z czwartku na piątek najsilniejsze porywy wiatru wystąpią początkowo w centrum kraju lokalnie do 115 km/h, a na południu i południowym-wschodzie do 100 km/h - ostrzega Waliniowska.

"Rozkład godzinowy" orkanu

Od około godziny 16 "Ksawery" będzie szczególnie dokuczliwy dla województw: wielkopolskiego, opolskiego, śląskiego i łódzkiego. Po godz. 18 orkan dotrze do województw: mazowieckiego, świętokrzyskiego i małopolskiego. Po 21 silny wiatr i intensywne opady deszczu dotrą na Podkarpacie i do woj. lubelskiego.

Sprawdź, czy rozpoznasz, do którego kraju należą pokazane flagi
1/28W tym quizie masz jedno zadanie: Dopasuj państwo do przedstawionej flagi
Zobacz także
 • Donald Trump w Portoryko Trump pojechał do Portoryko do ofiar katastrofy. Wtopa goniła wtopę. Rzucał w tłum ręcznikami
 • Wczesne fotografie Vivian Maier Fotografowała jako amatorka. Uchwyciła magię amerykańskich lat 50. w Nowym Jorku i nie tylko
 • Kim Dzong Un Dyktator buszujący w zbożu. Kim Dzong Un dogląda nie tylko rakiet, ale też płodów rolnych
Komentarze (102)
Orkan "Ksawery" nad Polską. Wydano ostrzeżenia
Zaloguj się
 • usuniety-komentarz

  0

  cały "orkan" na szczescie sie w KE

 • i.l

  0

  20,42 Puławy. W piecu się nie chce palić. Cugu nie ma!

 • khaern

  Oceniono 2 razy 2

  zwalone drzewa na jednej z głównych trakcji tramwajowych w Szczecinie (linia nr 8)
  nomen omen nieco szczęśliwie, że to się stało w tym miejscu bo trakcja akuratnie jest w trakcie remontu i ruch tramwajów jest wyłączony

 • jakis_gosc012

  Oceniono 1 raz 1

  We Wrocławiu wieje dość mocno, ale bez przesady, nie raz już tak wiało i o żadnym orkanie nie trąbili.

 • jachay

  Oceniono 1 raz 1

  Daje i nie mamy prądu. Legnica.

 • marcin.73

  Oceniono 2 razy 0

  Godzina 18:50, województwo śląskie - no i nie wieje, teraz nie wiem, czy orkan się spóźnia, czy już przeszedł? W Polsce nawet na kilka godzin na przód pogody nie potrafią przewidzieć...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje