Dramat Grzegorza Schetyny. Jak wesprzeć prezydenta i jednocześnie mu zaszkodzić

Grzegorz Schetyna

Grzegorz Schetyna (Fot. Agnieszka Sadowska / Agencja Gazeta)

W wirze zdarzeń ostatnich dni nikt nie dostrzega dylematu przed jakim stanął lider PO. Grzegorz Schetyna wspierając prezydenta być może uratuje sądy, ale wzmocni Dudę jako dzielnego ich obrońcę i osłabi szanse Donalda Tuska na zwycięstwo w przyszłych wyborach prezydenckich.

Wygląda na to, że już tylko kompletni naiwniacy, tudzież osoby nad wyraz szlachetne (niepotrzebne skreślić) analizują ostatnie prezydenckie pomysły w kategoriach zgodności z konstytucją. Reszta, w tym niżej podpisany, nie widzi w takiej analizie większego sensu. Konstytucję mamy ostatnio tak przezroczystą, jakoby rzeczywiście nieistniejącą. Z tego też powodu kolejne ruchy na politycznej mapie lepiej analizować w kontekście politycznych zysków i strat.

Ustawka czy wojna? 

Odnośnie ostatniej inicjatywy Andrzeja Dudy mamy dwie narracje. Pierwsza głosi, że prezydent ma z Jarosławem Kaczyńskim niepisaną umowę, zwaną potocznie ustawką. Panowie odgrywają swoiste teatrum, tylko po to, aby w pewnym momencie uchwalić to, co zechcą. Istotą całej tej zagrywki ma być, co oczywiste, wyjście z twarzą przez pana prezydenta oraz, co już dla wielu oczywiste mniej, całkowite odłożenia ad acta dyskusji o konstytucyjności danych rozwiązań.

Druga teoria głosi z kolei, że ustawka jest niemożliwa, że na tym poziomie emocji kolejne ataki na prezydenta (i jego zaplecze) są już otwartą wojną, albowiem w logice prezesa PIS nie mieści się żadne poddaństwo, chyba że wobec pana Orbana, pana Trumpa, czy pana Wałęsy (w przeszłości).

Abstrahując od tego, która z powyższych teorii jest prawdziwa, najbardziej, jak to ostatnio zwykle bywa, dostaje się… opozycji. Ta bowiem stała się wygodnym chłopcem do bicia dla każdego, kto chciałby zabłysnąć receptą na ostatnie bolączki w Polsce. 

Jak Polsce przywrócić Adriana  

Tymczasem mam wrażenie, że kompletnie nie docenia się dylematu, przed jakim stanęła polska opozycja, a właściwie Platforma Obywatelska w osobie Grzegorza Schetyny. W olbrzymim uproszczeniu polega on na tym, że albo dziś lider PO wesprze prezydenta, i być może uratuje sądy, ale tym samym wzmocni Andrzeja Dudę w wyborach prezydenckich, albo ponownie wepchnie prezydenta w pisowski uścisk, tym samym tracąc niezależne sądy, ale też osłabiając Donalda Tuska w wyborach prezydenckich.

Nie jest przecież żadnym wielkim odkryciem, że Andrzej Duda do reelekcji potrzebuje centrowego elektoratu, a ten woli Dudę niezależnego niż partyjnego. Wie to Andrzej Duda i dlatego się buntuje, Czy, jak kto woli, bunt udaje. I wie, o tym Grzegorz Schetyna.

Z punktu widzenia tego ostatniego, współpraca w z prezydentem nie daje więc żadnych profitów, a same szkody. Po pierwsze, gdyby się Andrzejowi Dudzie udało, to on będzie wtedy obrońcą sądów. Po drugie, nie można będzie PiS oskarżać o "białorusinizację" życia politycznego i (po cichu) liczyć na sankcje unijne.

Po trzecie wreszcie, Donald Tusk będzie miał bardzo, ale to bardzo pod górkę. Powie ktoś, że Grzegorz Schetyna nie ma żadnego interesu w zwycięstwie Donalda Tuska w wyścigu do pałacu. Otóż nic bardziej mylnego, gdyby Donald Tusk został prezydentem nie mógłby jednocześnie być szefem Platformy. Dlatego z punktu widzenia lidera PO najważniejsze na dziś zadanie to ponowna „adrianizacja” Andrzeja Dudy, której nijak się nie da zrobić z niezależnym Andrzejem Dudą współpracując.

Galopujący Major. Bloger polityczny. Socjaldemokrata (galopujacymajor.wordpress.com)

ZUS już dawno zbankrutował. Mamy trzy warianty, jak się zabezpieczyć na starość [MAKE POLAND GREAT AGAIN odc. 4]

Bynajmniej, w każdym bądź razie i spolegliwy. Prawie każdy popełnia te błędy językowe. Ty też? [QUIZ]
1/14Które zdanie jest poprawne?
Zobacz także
 • Marsz NSZ, rekonstrukcja organizowana przez ONR PiS, opozycja, prezydent i IPN zaprzeczyli wszystkiemu, o co walczyła AK. "Napluli w twarz"
 • Nazwisko Andrzeja Przyłębskego w teczce TW 'Wolfgang' "Trzeba było aż małżeństwa Przyłębskich...". Czy to ostateczny koniec lustracji w Polsce?
 • Zniszczona Warszawa Dlaczego teraz pojawił się temat reparacji od Niemiec? Chodzi o przejęcie prywatnych mediów
Komentarze (176)
Dramat Grzegorza Schetyny. Jak wesprzeć prezydenta i jednocześnie mu zaszkodzić
Zaloguj się
 • n29a

  Oceniono 3 razy -3

  Zaszkodzić i wesprzeć = złamać mu nogę i podarować kulę (taką do wspierania się, nie żadne tam z dwururki w potylicę... bo do tego gościa w czoło raczej wstyd).

 • bog43

  Oceniono 5 razy 3

  na odległość czuć tu wpisy na zamówienie , skąd te pisiory biorą te młotki . Przecież żaden market niemiecko-francuski takiej wyprzedaży nie ogłaszał , może to od ruskich z przemytu . Bardzo prawdopodobne .Przemycili do Polski czysto rasowego Jarka , Antka , to mogli i młotki .

 • przemysl_to

  Oceniono 6 razy -2

  Bezsilność pseudoopozycji ----> BEZCENNA

  hahahahahahahahahahahahahahaahhaa

 • prokuraturarejonowa

  Oceniono 5 razy 1

  Wybór 15 sędziów KRS przez Sejm nie jest niekonstytucyjny, konstytucja nigdzie nie mówi, że ci sędziowie mają być wybierani przez środowiska sędziowskie.

  Wybór tych sędziów przez Sejm będzie bez porównania bardziej demokratyczny niż obecnie, pod warunkiem że kandydatów nie będzie wysuwał Ziobro, wybierał Ziobro i zaprzysięgał Ziobro.

  Ławnicy w SN to też nie jest złe rozwiązanie. Przecież sędzia-prawnik będzie czuwał nad przebiegiem procesu i procedurami, a rola ławników ograniczy się do stwierdzenia czy jest tak, czy siak.

 • mczes57

  Oceniono 7 razy -3

  Tusk prezydentem nie będzie,zawsze trzymał Schetynę z dala od znaczących stanowisk. Miał rację Schetyna poprzez swoją politykę wykończy PO.Ten człowiek., tylko do pługa się nadaje.

 • amuzc

  Oceniono 6 razy -2

  "szanse Donalda Tuska na zwycięstwo w przyszłych wyborach prezydenckich.".
  Tusek takowych nie ma.
  Choćby pis miał trwać nadal, na uciekiniera Tuska nie zagłosuję.

 • jan_sobczak1

  Oceniono 8 razy -4

  Losy doopolizów Berlina z PO interesują już wyłącznie michnikowy ciemnogród.

 • dziadekjam

  Oceniono 5 razy -1

  "Dramat Grzegorza Schetyny. Jak wesprzeć prezydenta i jednocześnie mu zaszkodzić"
  ===================================================================
  Gdzie tu dylemat? Sam fakt poparcia ze strony Schetyny, bo wyjątkowe szkodzenie Dudzie.:-)

 • kroolik_angor

  Oceniono 7 razy -5

  To PELO to parodia taniego kabaretu

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje