To on kilka lat temu zaproponował PiS-owi program 500 plus. Teraz zdradza: Nie chcieli go

Paweł Kowal, były wiceminister spraw zagranicznych,, były szef delegacji Parlamentu Europejskiego ds. współpracy z Ukrainą

Paweł Kowal, były wiceminister spraw zagranicznych,, były szef delegacji Parlamentu Europejskiego ds. współpracy z Ukrainą (JAKUB ORZECHOWSKI)

Program 500 plus miał ogromny wpływ na wygraną PiS w ostatnich wyborach. Były polityk partii zdradził, że - wbrew partyjnym przekazom - to nie Jarosław Kaczyński wymyślił ten program. Co więcej, przed laty był mu przeciwny.

Paweł Kowal, były polityk PiS i partii Polska Jest Najważniejsza, odpowiedział na słowa Rafała Trzaskowskiego, który w rozmowie z TVN24 mówił, że Kowal w 2011 roku próbował pomysł na program 500 plus sprzedać kilku partiom. 

- Kiedy nam się nie udało w 2011 roku, prawdą jest, że rozmawiałem o tym także z czołowymi politykami nawet ich koalicji, tzn. Platformy i PSL, mówiąc im, że im się to opłaca, a dla polskich rodzin to jest naprawdę super, mi już jest obojętne - ja nie wygrałem z tym, PiS-owcy wtedy tego nie chcieli - wyjaśnił były wiceszef MSZ w rządzie PiS. 

Kluzik-Rostkowska przekonała Kaczyńskiego

Dodał, że projekt pojawił się w kuluarach zjazdu PiS na przełomie 2009 i 2010 roku, kiedy Kowal był jeszcze posłem tej partii i rozmawiał o tym z Joanną Kluzik-Rostkowską, również ówczesną posłanką PiS. 

- Kluzik-Rostkowski uważała, że to jest błędne podejście. Teraz uważa, że miałem intuicję, ale wtedy przekonała Jarosława Kaczyńskiego, że nie można myśleć w kategoriach bezpośredniego transferu środków do rodzin - mówił Kowal. 

Jak rodził się program 500 plus?

W maju "Business Insider" szczegółowo opisał proces powstawania programu 500 plus. Koncept, jeszcze jako 400 plus, powstał przed laty w głowie prof. Juliana Auleytnera, który wówczas rozmawiał o nim z Kowalem.

W 2011 z postulatem wypłacania 400 zł na dziecko szła do wyboru partia Kowala. - Pamiętam doskonale, że w tamtym czasie Beata Szydło wzięła udział w jednej z audycji radiowych. Premier odpowiadała wtedy za stronę gospodarczą w Prawie i Sprawiedliwości. Co zaskakujące, Szydło atakowała ten pomysł, używając argumentów prof. Balcerowicza - powiedział polityk portalowi. Forum Obywatelskiego Rozwoju Leszka Balcerowicza torpedowało pomysł PJN-u. 

Kowal wspomniał też, że w PiS-ie był wówczas prikaz, by krytykować 400 plus. Mówiono nawet, że szef PJN jest nienormalny, postulując takie rzeczy. 

PiS: To pomysł Kaczyńskiego

Jak nie trudno się domyślić, innego zdania są politycy Prawa i Sprawiedliwości. Minister Elżbieta Rafalska przekonywała na łamach różnych mediów, że pomysłodawcą programu 500 plus był oczywiście Jarosław Kaczyński, a prace nad nim koordynowała Beata Szydło. 

- Faktycznym pomysłodawcą programu 500 plus był Jarosław Kaczyński. Prace koordynowała obecna premier Beata Szydło, a brali w nich udział m.in. poseł Stanisław Szwed, prof. Józefina Hrynkiewicz czy Henryk Kowalczyk i liczny zespół programowy z grupą ekspertów - tłumaczyła minister, dziś odpowiedzialna za realizację 500 plus.

Oto skutki afery z reparacjami. Będziemy jeździć z paszportem na Open'era? [MAKE POLAND GREAT AGAIN]

Gierkowski blok, czy sekwoja? Zgadniesz, co jest większe? [QUIZ]
1/11Który budynek jest wyższy?
Zobacz także
Komentarze (150)
To on kilka lat temu zaproponował PiS-owi program 500 plus. Teraz zdradza: Nie chcieli go
Zaloguj się
 • Halina Lewandowska

  0

  PO po prostu byli tak pewni że wygrają wybory że mając pieniądze poskapili mogli choć trochę dac ludziom i nic by się nie stało daliby choć po 200zł i ludzie oddali by na niech swój głos. A tak mamy to co mamy PiS rozdał waszą nadwyżkę ludziom i zyskał na tym i robi to co chce.

 • hunkyyankee

  Oceniono 2 razy 2

  Kaczyński to kłamca i zdrajca? Szok....

 • weredyk_pl

  Oceniono 2 razy 0

  Tak tak, Kowal ty mitomanie, proch i penicylinę też ty wymyśliłeś... Kowal po wyborach miał nadzieję, że załapie się do MSZ do siedział cicho. Nadzieja prysła, to dołączył do szczekających na karawanę.

 • romek4805

  Oceniono 3 razy 3

  Czemu mnie to nie dziwi że ten program nie jest prezesa i tego rządu oni to wprowadzili i nie ważne kogo pomysł i kto opracował oni wprowadzili i nie liczy się że to kiedyś odrzucili ważne że wypaliło i teraz to jest ich i tylko ich to jest taka moralności pisu

 • ubudubu4

  Oceniono 6 razy -2

  Program wymyślili Niemcy 40 lat temu, Szwedzi 30 lat temu, Czesi 10 lat temu, Rosjanie i Białorusini 8 lat temu , Węgrzy 10 lat temu, Francuzi........itd.........
  Ale Polski na to nie stać!!!!
  według GW i totalnej opozycji........he he

 • bodora73

  Oceniono 7 razy -7

  Małżeństwa, które nie chcą mieć dzieci, lub samotni, powinni płacić conajmniej 500 złotych na rzecz wielodzietnych rodzin.

 • lutski

  Oceniono 3 razy 1

  "Kowal w 2011 roku próbował pomysł na program 500 plus sprzedać kilku partiom."

  Łebski gość z tego ukrofila. Chciał sprzedać program polegający na rozdawaniu pieniędzy. Janusz biznesu.

 • acc4

  Oceniono 4 razy 4

  Kowal był również autorem pomysłu pochowania LK na Waweluscił Polaków na

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje