Ta debata pokazała, jak posłowie szanują prawa obywateli. W 5 minut prawie wszyscy wyszli z sali

Wiktoria Beczek
Rzecznik Praw Obywatelskich przedstawiał w Sejmie sprawozdanie ze swojej działalności w ubiegłym roku. Choć PiS zdawało się szykować do próby odwołania Adama Bodnara ze stanowiska, dziś prawie nikt nie raczył go wysłuchać. Również posłowie opozycji.

Kilka dni temu minęły dwa lata od kiedy Adam Bodnar pełni funkcję Rzecznika Praw Obywatelskich. Na piątkowym posiedzeniu Sejmu przedstawił on informację o swoich działaniach w minionych roku oraz o tym, czy w Polsce przestrzegana jest wolność i praw człowieka i obywatela. 

Bodnar mówił m.in. o problemach osób z niepełnosprawnościami, rosnącej w Polsce ksenofobii czy o mowie nienawiści, z którą spotyka się w sieci ponad 90 proc. młodzieży. Pokazywał praktyczne przykłady tego, jak potrzebne są niezależne sądy - kiedy rodzice walczą z ministerstwem finansów o refundację leków dla swoich chorych dzieci czy gdy sprawcą przemocy domowej jest prominentny polityk. Mówił również o konieczności zmian w sądach i poinformował, że przekazał swoje uwagi prezydentowi.

Wystąpienie przed pustą salą

40-minutowe sprawozdanie Bodnara nie interesowało posłów. Rzecznik Praw Obywatelskich mówił do niemal pustej sali. Jak informują reporterzy sejmowi, wysłuchała go zaledwie garstka osób. 

W wynikach głosowań dostępnych na stronie Sejmu widać, że jeszcze kilka godzin wcześniej na sali był niemal komplet posłów. Podczas głosowania dotyczącego finansowania Sił Zbrojnych, obecnych było 440 z 460 parlamentarzystów. 

Głosowanie 15.09.2017Głosowanie 15.09.2017 sejm.gov.pl

Z kolei w głosowaniach bezpośrednio poprzedzających wystąpienie Bodnara wzięło udział kolejno 366 i 314 posłów. 

Posłowie uciekli 

Jak wyludniała się sala najlepiej pokazują zdjęcia wykonane przez Zuzannę Rudzińską-Bluszcz, Główną Koordynator ds. Strategicznych Postępowań Sądowych w Biurze Rzecznika Praw Obywatelskich, która obserwowała posiedzenie z galerii. 

"Oba zdjęcia dzieli 5 minut. Sala opustoszała przed wejściem RPO na mównicę. Po obu stronach" - napisała. 

PiS przyjmuje sprawozdanie 

Po wystąpieniu głos zabrała poseł sprawozdawca z komisji sprawiedliwości i praw człowieka, a następnie wygłoszono oświadczenia w imieniu klubów. Poseł Krzysztof Lipiec w imieniu PiS krytykował Bodnara. Zarzucił między innymi, że RPO zajmuje się łamaniem praw mniejszości, a nie interesują go np. łamanie wolności sumienia, która jego zdaniem ma miejsce. Ostatecznie jednak poinformował, że partia rządząca przyjmuje sprawozdanie Rzecznika. 

Jako posłowie niezrzeszeni wystąpili posłowie Robert Winnicki i Jan Klawiter. Posłowie od jakiegoś czasu prowadzą zbiórkę podpisów pod petycją o odwołanie Bodnara i o tym mówili w swoich oświadczeniach. W dalszej dyskusji wzięło udział 9 osób, a na koniec Bodnar odpowiedział na wątpliwości posłów. 

Kamiński: PiS nie odwoła Bodnara

Michał Kamiński, jeden z niewielu posłów obecnych na sali, mówił na antenie radia TOK FM, że - mimo wcześniejszych zapowiedzi - stanowisko Bodnara wydaje się bezpieczne. - To była niezwykle ważna debata, bo dzisiaj Adam Bodnar pokazał, że jest na tyle skuteczny, że także PiS - choć ja się szczerze mówiąc obawiałem, że oni będą chcieli go po prostu zmienić - uznało, że ten front jest jeszcze nie na teraz. I dziś, choć go krytykowali, zapowiedzieli, że mają nadzieję, że w przyszłym roku raport będzie lepszy, a to oznacza, że go nie odwołają - mówił dawny spin doctor PiS. 

- Adam Bodnar wykonuje świetną robotę. Dziś powiedziałem z mównicy, że jestem przekonany, że on byłby kłopotem dla każdej władzy w każdym kraju, bo to jest tego typu człowiek. Tyle tylko, że dzisiaj w Polsce mamy trochę większe problemy i on też na nie potrafi odpowiedzieć. Mamy problem zasadniczy - chcą nam zabrać wolność po prostu - dodał Kamiński.

Oto skutki afery z reparacjami. Będziemy jeździć z paszportem na Open'era? [MAKE POLAND GREAT AGAIN]

Więcej o:
Komentarze (194)
Ta debata pokazała, jak posłowie szanują prawa obywateli. W 5 minut prawie wszyscy wyszli z sali
Zaloguj się
 • Leszek Hawro

  Oceniono 1 raz 1

  Czy osłom w/e/ wolsce nic nie grozi za nieusprawiedliwioną absencję w miejscu pracy??? A za ostentacyjne opuszczenie stanowisk roboczych? Też nic?

 • kowalska-kowalska

  Oceniono 2 razy 2

  No, właściwie to nie dziwi, że katolicka prawica, czyli POPiS, Nowoczesna, PSL i kukizy, nie jest zainteresowana w najmniejszym stopniu Rzecznikiem Praw Obywatelskich, Adamem Bodnarem. Przecież on opiera się wyłącznie na humanizmie i racjonalizmie i na domiar złego występuje wyłącznie w interesie obywateli.
  Ależ ta katolicka prawica to gnoje. Funta kłaków niewarte.
  Tylko Michał Kamiński okazał się być posłem zainteresowanym prawami obywateli.

  Apeluję do dziennikarzy, żeby pytali wszystkich poślaków i wszystkie poślaczki, które będą się popisywać w Waszych studiach, dlaczego nie wysłuchali sprawozdania Rzecznika Praw Obywatelskich.
  Tylko dziennikarze mogą zdemaskować przed obywatelami to poselskie badziewie.

 • lusjola

  Oceniono 1 raz 1

  Kanalie czas wynieść się z Polski, no bo na kogo mam głosować jak całe towarzystwo wzajemnej adoracji ma mnie w 4-ch literach !!!!!

 • sympatyklewicy

  Oceniono 3 razy 1

  Bodnar przed pustą salą
  *****************************
  To że PiS nie chciał go słuchać to ja nawet rozumiem, ale że z PełO nie było nawet pięć osób ???

 • luxveritaspol

  Oceniono 1 raz 1

  Posłowie są od "reform". Przykładowo : "reforma administracyjna" Buzka - 1990r. - 100 tys. urzedników, 2016 r. - 600 (700?) tys. urzedników !

 • luxveritaspol

  Oceniono 1 raz 1

  A kto to jest poseł ? .....................................................................a !

 • przemek05

  Oceniono 1 raz 1

  Zastanawia mnie, dlaczego opozycja wyszla. Zapewne uznala, ze rzecznikowi odwolanie teraz nie grozi, udala sie do innych zajec. Jakąś grupe poslow powinna jednak oddelegowac do wysluchania rzecznika.

 • w.s3

  0

  Inteligencję wymordowali Niemcy do spółki z Rosjanami. Nowa władza doła wieśniakom punkty za pochodzenie. I zrodziła się nowa kótki tego będą odczuwalne przez wiele lat.

 • darek.1306

  Oceniono 5 razy -3

  panie bodnar!odrobine godnosci .kazdy normalny człek podał by się po takim czyms do dymisji

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX