Szef Komisji Europejskiej oszczędził rząd PiS, ale mówi jasno: W Unii rządy prawa to obowiązek

Jean-Claude Juncker

Jean-Claude Juncker (Jean Francois Badias (AP Photo/Jean-Francois Badias))

W Europie to prawo ma siłę, a nie siła jest prawem. Bycie częścią Unii, zbudowanej na rządach prawa, oznacza, że respektuje się wyroki sądów - mówił szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker podczas dorocznego przemówienia o stanie UE. I chociaż nie wymienił Polski, można się domyślać o kogo chodziło.

-  Kraje członkowskie dały Europejskiemu Trybunałowi Sprawiedliwości prawo wydawania ostatecznych orzeczeń. To oznacza, że jego orzeczenia muszą być respektowane w każdym przypadku - mówił szef Komisji Europejskiej. I dodawał, że "nie wykonywanie orzeczeń i demontaż niezależnego sądownictwa to kradzież podstawowych praw swoich obywateli".

- W Unii Europejskiej rządy prawa nie są opcjonalne. To obowiązek - podkreślił Juncker.

Polska od miesięcy jest krytykowana m.in za złamanie zakazu wycinki w Puszczy Białowieskiej, czy przygotowywany przez rząd PiS demontaż systemu sprawiedliwości. Krytykowane są także Węgry za negatywne wypowiedzi pod adresem sędziów z Luksemburga, którzy odrzucili skargę władz w Budapeszcie na przymusowy podział uchodźców.

W swoim przemówieniu Jean-Claude Juncker opowiedział się też za utworzeniem urzędu nadzoru prawa pracy, który gwarantowałby poszanowanie praw pracowniczych w całej Unii. Miałby się zajmować między innymi egzekwowaniem przepisów dotyczących pracowników delegowanych za granicę z jednego unijnego kraju do drugiego. Powtórzył, że popiera propozycję zaostrzenia przepisów dotyczących delegowania, czemu przeciwna jest Polska. „W Unii równych nie może być pracowników drugiej kategorii. Za tę samą pracę, w tym samym miejscu, powinno przysługiwać to samo uposażenie” - dodał.

Przewodniczący Komisji zapowiedział również, że do końca tego miesiąca Bruksela przedstawi propozycje dotyczące walki z kryzysem migracyjnym. Mają się one koncentrować na odsyłaniu do krajów pochodzenia tych osób, którym nie przysługuje międzynarodowa ochrona i nie kwalifikują się do przyznania azylu. 

Oto skutki afery z reparacjami. Będziemy jeździć z paszportem na Open'era? [MAKE POLAND GREAT AGAIN]

To pestka nawet dla dzieci z podstawówki. A Ty, poradzisz sobie z ortografią? [QUIZ]
1/15Zacznijmy od czegoś naprawdę łatwego. Uzupełnij wyraz o brakujące litery: p_enica
Zobacz także
 • W tygodnikach "Wprost": Przed wyborami ugrupowanie Kukiza się sypie, może stracić pozycję [W TYGODNIKACH]
 • Kim Dzon Un i Donald Trump w gazetach Szczyt Kim Dzong Un - Donald Trump. Co pokazała propaganda? Jest najnowsze wydanie gazety
 • Protest studentów przeciw ustawie Gowina. UW, Warszawa, 5 czerwca 2018 r. Protest studentów nabiera tempa. Dlaczego okupują uczelnie? Są cztery kluczowe powody
Komentarze (105)
Szef Komisji Europejskiej oszczędził rząd PiS, ale mówi jasno: W Unii rządy prawa to obowiązek
Zaloguj się
 • rikol

  Oceniono 2 razy -2

  A kiedy kary dla Francji i Niemiec za przekroczenie dopuszczalnego deficytu 3%? Powinni płacić kary lub wyjść ze strefy euro. A może większym wolno więcej? JEśli tak, to ile jest warte europejskie prawo?

 • rikol

  Oceniono 2 razy -2

  ON chyba sobie żartuje? Najpierw merkel złamała umowę dublińską i przyjęła milion ludzi, z których 70% nie ma żadnych dokumentów. Możemy domniemywać, że znaczny procent po prostu ucieka przed policją. Merkel zorientowała się, co w ogóle zrobiła i postanowiła kukułcze jajo podrzucić innym. Tylko że jakoś nikt się nie pali do przyjęcia tej armii nierobów i przestępców.

  A propos puszczy, tu pis oczywiście nie ma racji. Tylko że w państwach Zachodu Europy wycięto wszystko w pień wieki temu, a jak w Niemczech pojawił się JEDEN niedźwiedź, to natychmiast został zabity.

 • sukces-bdg

  Oceniono 3 razy -1

  Junknerowi na pewno chodziło o Niemcy - łamanie prawa i supportowanie maffi przemycającej imigrantów, brak wolności słowa, do teraz działające HitlerJugendRanty kradnące dzieci , m in słowiańskie

 • usuniety-komentarz

  Oceniono 6 razy 0

  "Przewodniczący Komisji zapowiedział również, że do końca tego miesiąca Bruksela przedstawi propozycje dotyczące walki z kryzysem migracyjnym."
  Może najpierw rozliczyć tych co ten kryzys spowodowali, hę? Czy jak zwykle solidarność i praworządność tylko po głównej linii komitetu, a ja nie to bezprawie?

 • hegemon123

  Oceniono 8 razy -6

  Druncker się odezwał...

 • premio12

  Oceniono 6 razy -2

  Dotyczy to szczegolnie KE ktora nie egzekwuje przepisow energetycznych od niemiec ws. Nord Stream...

 • Factor 003

  Oceniono 10 razy -2

  Gdyby Juncker powiedział, że głupota w Unii to obowiązek to mógłbym sié z tym zgodzić. Sądy wybrane niewiadomo przez kogo zależne od Merkel i innych tzw. Decydentów służą prawu ale jakiemu. Dlaczego Sąd czy też Trybunałem UE nie zajął się Merkel , która bez uzgodnienia z innymi krajami doprowadziła do katastrofy dziejowej sprowadzajàc do Europy muzułmanów. Tam działa prawo które służy Junckerowi, Timmermansowi i innym bardzo "sprawiedliwym". Kto trzyma im prosto palec w d...e to przestrzega prawo, kto próbuje mieć swoje zdanie łamie prawo.

 • piramidopolopirynowicz

  Oceniono 5 razy 3

  Świat przez lata "oszczędzał" Kima - bo oni tam w tej Korei biedni, głodują ..
  I mamy za to wariata z atomówkami w kieszeni, szantażującego teraz świat ..

  To samo z PiSem - jak ich się "oszczędzi", to za rok wyprowadzą Polskę z UE,
  za 3 lata swoimi sPiSkami doprowadzą do rozpadu Unii - a za 6 lat do globalnej wojny o np. Święty Wrak

 • Paweł Graczyk

  Oceniono 10 razy -6

  Czy to oznacza ze po setkach zlodziejskich prywatyzacji z Warszawy bedziemy miec problem w EU?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje