Krytykował księży wpatrzonych w PiS i odważnie mówił o aborcji. Teraz ojciec Gużyński ma kłopoty

Ojciec Paweł Gużyński, dominikanin

Ojciec Paweł Gużyński, dominikanin (BARTOSZ KRUPA)

Być może kolejny duchowny będzie miał zakaz wypowiadania się w mediach. Przełożeni dominikanina o. Pawła Gużyńskiego analizują słowa z wywiadu jakiego udzielił gazeta.pl

"Z dużą troską przyglądam się licznym reakcjom, które wywołał swoimi publicznymi wypowiedziami o. Paweł Gużyński. Otrzymałem też wiele próśb apelujących o zakazanie mu publicznych wypowiedzi" - napisał prowincjał zakonu o. Paweł Kozacki. Oświadczenie zamieszczone zostało na stronie dominikanie.pl. Sprawą wypowiedzi ma się zająć specjalnie powołana komisja. "Po zakończeniu prac komisji podejmę stosowne decyzje" - oświadczył prowincjał. 

Jak informuje Presserwis jednym z powodów specjalnego zainteresowania komisji "mają być słowa, które zakonnik wypowiedział dla portalu gazeta.pl" 

Chodzi o rozmowę "Biskupi zaangażowali się po stronie PiS. Teraz budzą się z ręką w nocniku", którą gazeta.pl opublikowała pod koniec sierpnia

Co konkretnie mogło nie spodobać się przełożonym zakonnika? Być może surowa ocena części kleru, który sprzyja rządzącemu Prawu i Sprawiedliwości. W wywiadzie jakiego udzielił nam dominikanin padły takie słowa: 

Dwa lata temu większość Episkopatu i mnóstwo księży w Polsce zaangażowało się po stronie PiS, a teraz budzą się z ręką w nocniku, bo naiwnie liczyli na coś innego. Obecne próby zmitygowania PiS przez Episkopat nie świadczą dobrze o jego zdolności do trafnej analizy rzeczywistości polityczno-społecznej.

A być może chodzi o słowa, które padły przy pytaniu o sens zmieniania ustawy antyaborcyjnej.

"Inicjatywy ustawodawcze, które nie są poprzedzone rzetelną debatą ekspercką i publiczną, podejmowane nawet w najbardziej szczytnym celu uważam za szkodliwe społecznie" - oceniał ojciec Gużyński.  

I dodawał:

"Jestem przeciwny jakimkolwiek zmianom w obecnym porządku prawnym. Uzgodnienie wzajemnych odniesień etyki, prawa, polityki i życia społecznego w kwestii aborcji nie powinno być przedmiotem niekończącego się targu pomiędzy zwolennikami i przeciwnikami prawa do aborcji.
Myślisz, że dobrze pamiętasz te kultowe filmy komediowe PRL-u?
1/12Co musiały zrobić krasnoludki, żeby zostać w KINGSAJZIE?
Zobacz także
Komentarze (292)
Krytykował księży wpatrzonych w PiS i odważnie mówił o aborcji. Teraz ojciec Gużyński ma kłopoty
Zaloguj się
 • jaroslaw511

  Oceniono 2 razy 0

  Znowu jeden z przedstawicieli kościółka ośmielił się na uczciwe i rozsądne wypowiedzi w mediach. Pójdzie w ślady ks. Domańskiego. Na tle tej bandy zadufanych w sobie, stetryczałych głupców z kurii biskupiej te poglądy są jak ożywczy powiew świeżego powietrza. W tej sklerotycznej instytucji znajdują poklask tylko takie kreatury jak ten rasistowski, bezczelny prostak z Torunia.

 • a.k.traper

  0

  Zróbcie wywiad z Macierewiczem lub Kaczyńskim, może też będa mieli kłopoty?
  Czy sympatycy tatula z Torunia wiedzą, że jego biografię napisało dwóch współpracowników GW a wydała Agora?

 • darazetes9898

  Oceniono 2 razy 2

  przeslac Ojczulka tam gdzie obowiazuje SHARIJA naucza go latac !!!!!!!!!

 • francek4

  Oceniono 2 razy 2

  dlaczego tej mordzie zawszonej jaką jest pierd......... rydzyk nie zamkną mu mordy ???????????

 • francek4

  Oceniono 2 razy 2

  oj księżulku nie wiedziałeś że przeklęta partia pis-du rządzi teraz całym krajem ?????
  a twoi zwierzchnicy żeby się przypodobać tym śmierdzielom na pewno cię zawieszą , nie martw się jesteśmy z tobą ., a te śmierdziele niedługo pójdą w pis - du , i będziesz ich potem spowiadał w celach więziennych , przyjdzie ten czas niebawem ....

 • doomsday

  Oceniono 4 razy -2

  Co najmniej od 1968 roku do tego Zakonu przestali być przyjmowani Polacy.
  W ich miejsce pojawili sie starsi bracia, którzy prowadzą wygodne życie pasozytnicze na koszt naszych zdewociałych babć . Wielu jest alkoholikami , jak o. Maciej Zięba aktualnie we Wrocławiu. To i tak lepiej, niż klasztory i seminaria we Włoszech. Tam też nie przyjmują już Włochów. Ich miejsce zajmuja gangi gejowskie z Ameryki Łacińskiej. Oprócz organizowania orgii homoseksualnych pod ołtarzem, handluja też narkotykami. Niewygodnych braci poprostu zabijają.
  Widziąłem te ich akcje na własne oczy,Kiedy mieszkałem na stałe w Rzymie. Zresztą jeden taki gang latynosów robiących za kleryków seminarium w Rzymie próbował mnie zabić.

 • radzionek09

  Oceniono 3 razy 3

  Czemuż to biskupi nie przyjrzą się działaniom i wypowiedziom "przywódcy duchowemu" z Torunia?

 • tksiazek

  Oceniono 5 razy 5

  On mówił "odważnie" o aborcji? Przecież on jest za jej niemal całkowitym zakazem a całkowity zakaz nazywa "szczytnym celem". Ależ gazeta ma pomysły. To zwykły klerykał tylko w Polsce są jeszcze więksi. Jak to mówią - w kraju ślepych jednooki jest królem.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje