Bruksela czeka na polskie ustawy o sądach. "Jesteśmy bardzo blisko uruchomienia artykułu 7"

Komisja Europejska uzależnia dalsze decyzje w sprawie Polski od kolejnych reform w sądownictwie i sytuacji sędziów Sądu Najwyższego. Tak powiedział w Parlamencie Europejskim wiceszef Komisji Frans Timmermans.

Komisja już wcześniej mówiła, że kolejnym krokiem może być uruchomienie artykułu 7 unijnego traktatu przewidującego sankcje. Ale na razie mowa jest o pierwszym etapie. Chodzi o wysłanie wniosku do krajów członkowskich stwierdzającego zagrożenie dla praworządności w Polsce. Potwierdziły się tym samym nieoficjalne informacje Polskiego Radia, że Bruksela na razie nie zdecyduje się na kolejne kroki wobec władz w Warszawie i poczeka na propozycje prezydenta Andrzeja Dudy, w tym także te dotyczące Sądu Najwyższego.

Przyjęta przez parlament ustawa, której nie podpisał prezydent, wymuszająca przeniesienie sędziów Sądu Najwyższego w stan spoczynku, została skrytykowana przez Komisję. - Jesteśmy bardzo blisko uruchomienia artykułu 7. Oczywiście czekamy jeszcze na zmiany w dwóch ustawach zawetowanych przez prezydenta Dudę. Zobaczymy. Jasno powiedzieliśmy, że zwalnianie sędziów Sądu Najwyższego będzie miało wpływ na uruchomienie artykułu 7 - powiedział wiceszef Komisji po spotkaniu z europosłami.

Polscy europosłowie w czasie debaty

W debacie czynnie uczestniczyli polscy europosłowie. Marek Jurek z Prawicy Rzeczpospolitej mówił, że Komisja Europejska powinna wykazywać się większym szacunkiem do wewnętrznego prawa Polski, zwłaszcza, że w Unii nie ma jednomyślności w ocenie tego, co dzieje się w naszym kraju, o czym świadczy choćby stanowisko Węgier.

- Komisja Europejska ma prawo zarzucić Polsce i innym krajom naruszanie wartości zawartych w artykule drugim traktatów, ale musi ten wniosek złożyć do Rady Europejskiej i cierpliwie czekać na jej werdykt. Wnioskujący nie może antycypować ocen - powiedział Marek Jurek.

PiS zawłaszcza hasła i dziedzictwo "Solidarności"

Z kolei Michał Boni z PO w swoim wystąpieniu nawiązał do przypadającej dziś rocznicy podpisania porozumień sierpniowych. Europoseł mówił, że PiS zawłaszcza hasła i dziedzictwo "Solidarności" oraz niszczy polską wolność, solidarność i praworządność. - Rządzący wyrzucają Polskę z Europy i podważają fundamenty demokracji - mówił.

Boni podziękował Fransowi Timmermansowi za, jego zdaniem, rzetelną ocenę sytuacji w Polsce, prezentowaną przez wiceszefa Komisji Europejskiej, a także za jego "cierpliwą gotowość do dialogu z rządem polskim". Zapewnił wiceszefa KE, że "nie jest sam", a podobnie jak on myślą "miliony Polaków".

Dialog Komisji Europejskiej z Polską

Na posiedzeniu wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej obszernie poinformował o prowadzonym dialogu z Polską od ubiegłego roku i przedstawił zastrzeżenia Brukseli w tym te najnowsze dotyczące reformy wymiaru sprawiedliwości. - Oczywiście każdy demokratycznie wybrany rząd ma pełne prawo do reformowania sądownictwa, ale te reformy muszą być przeprowadzane z poszanowanie zasad praworządności - powiedział Frans Timmermans.

Więcej o:
Komentarze (221)
Bruksela czeka na polskie ustawy o sądach. "Jesteśmy bardzo blisko uruchomienia artykułu 7"
Zaloguj się
 • andrzejf13

  0

  art.7 , widzę zadowolenie Wałęsy , art,7 , ciągnie się latami i jeszcze nigdy nie został wdrożony bez zgody wszystkich , jeden głos wyklucz dalsze postępowanie

 • labore

  Oceniono 4 razy 0

  Cała ta awantura Komisji Europejskiej w sprawie rzekomego nieprzestrzegania praworządności w Polsce to polityczna ustawka.
  W 2008 roku Komisja Europejska wyrzuciła petycję z podpisami 800 polskich sędziów do kosza. Sprawa dotyczyła kwestii statusu sędziów w Polsce. W odpowiedzi na petycję, urzędnicy KE, napisali, że nie posiadają uprawnień do ingerencji w indywidualne sprawy dotyczące wymiaru sprawiedliwości lub niewydolności systemu sądowego.

 • dar61

  Oceniono 3 razy 1

  omisja - nauczona przeciąganiem spraw i unikami ze strony rządu Węgier - wie, że z polskim rządem trzeba krótko a węzłowato.
  I tak trzymać, Europo.
  Polska to my, nie tylko oni.

  ***
  A to ci ortograficzne kuriozum, o red. 'WB':
  '...zwłaszcza, że w Unii nie ma...'
  >>> zwłaszcza że... [BEZ PRZECINKA]

 • lblblblb

  Oceniono 6 razy 4

  Jak zabiorą dopłaty dla rolników, to suweren zmiecie podłą zmianę jak huragan Bory Tucholskie.
  I będzie tylko płacz i zgrzytanie zębów.
  Amen.

 • elenem

  Oceniono 5 razy 5

  Ja tez czekam na ostatni popis PISu. Czekam na uruchomienie art 7. Zasłuzyli sobie.

 • 141288bs

  Oceniono 14 razy -8

  Europarlament to zgromadzenie osob wybranych w wyborach powszechnych,czego tam chce Timermans piastujacy funkcje KE, nie wiadomo na jakiej zasadzie. Jesli decyzyjnym organem
  jest KE,to pytam po jaka cholere sa wybory i parlament europejski?- Po to by trwonic pieniadze
  europejczykow? Ludzie,przestanmy akceptowac marnotrawienie naszych pieniedzy,wezmy sprawe w swoje recy i pogonmy tych darmoziadow.Rozwalmy ta unie ipowrocmy do panstw narodowych.Dosc rozkoszowania sie,wszelkiej masci Junckerow ,Timermansow,Tuskow i jeszcze
  wielu im podobnym darmozjadom.Pogonmy ich,albo wytnijmy w pien do ostatniego.

 • elegancja_francja

  Oceniono 16 razy -6

  Niemiecka banda niech sie raczej zastanowi skad wziac pieniadze na odszkodowania dla Polski.

 • bart5554

  Oceniono 10 razy -6

  Dlaczego akurat dzisiaj debatowano nad "praworządnością" w Polsce? -> 31 sierpnia 1982 r. podczas manifestacji na ulicach Lubina oddziały ZOMO i MO strzelały do mieszkańców w trakcie pokojowej manifestacji zorganizowanej w rocznicę porozumień sierpniowych. Zginęły wówczas trzy osoby: Michał Adamowicz, Andrzej Trajkowski i Mieczysław Poźniak, a kilkadziesiąt zostało rannych.

  wpolityce.pl/polityka/355657-polska-droga-do-wolnosci-prezydent-i-premier-upamietnili-zbrodnie-lubinska-i-powstanie-solidarnosci-zdjecia-i-wideo

 • atomik2

  Oceniono 13 razy -5

  "Bruksela na razie nie zdecyduje się na kolejne kroki wobec władz w Warszawie i poczeka na propozycje prezydenta Andrzeja Dudy, w tym także te dotyczące Sądu Najwyższego."

  - brzmi to jak szantaż Brezniewa w 1981: albo Polska zrobi porządek sama, albo my to zrobimy za nich.

  Oto prawdziwa Jewropa.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX