Wypadek kolejowy na Pomorzu. Pociąg TLK najechał na skład towarowy. Są poszkodowani

Pociąg TLK Pogoria relacji Gdynia - Bielsko-Biała najechał na skład towarowy na stacji w Smętowie Granicznym koło Grudziądza. W wyniku wypadku lekko poszkodowane zostały 24 osoby.

Więcej zdjęć z miejsca wypadku można zobaczyć TUTAJ >>>

Do zdarzenia doszło około godziny 22, w pobliżu stacji w Smętowie Granicznym. Jak podał sekretarz stanu Tomasz Karp "podczas wjazdu pociągu na tor numer 2 nastąpiło wykolejenie, 6 wagonów przewróciło się na bok, a 5 wykoleiło". PKP Intercity podało, że "z 11 wagonów wykoleiła się lokomotywa i 7 wagonów".

- Pociągiem osobowym podróżowało około 200 osób. Na miejscu pracuje 18 zastępów straży pożarnej, jest 9 karetek pogotowia - mówił w TVP Info st. bryg. Piotr Socha, zastępca komendanta straży pożarnej w Gdańsku. Dodał, że w wagonach nie było zakleszczonych osób.

 Zderzenie pociągów w Smętowie Granicznym

W wyniku wypadku lekko poszkodowane zostały 24 osoby. Wszyscy wyszli z pociągu o własnych siłach, mieli potłuczenia i skaleczenia. Wśród rannych jest czworo dzieci. 12-letnia dziewczynka z urazem brzucha śmigłowcem ratowniczym została przetransportowana do szpitala w Gdańsku. Pozostali ranni trafili do okolicznych szpitali. 

- Jechaliśmy dość szybko. To był moment. Trzy szarpnięcia poczuliśmy, potem zaczęły iskry lecieć, wszystko wypadło z wagonu. Najbardziej ucierpiał pierwszy wagon - opowiadał w rozmowie z RMF FM jeden z pasażerów pociągu.

Około godziny 4 nad ranem wznowiono ruch na trasie między Bydgoszczą a Tczewem.

Okoliczności wypadku zbada specjalna komisja, która ma 3 tygodnie na przedstawienie wniosków. Może jednak poprosić o odłożenie tego terminu.  Polskie Linie Kolejowe przyznają, że na razie nie wiadomo, z jakich powodów na stacji Smętowo pociąg towarowy pomimo sygnału stój, zabraniającego wyjazdu z toru bocznego, wjechał na tor główny.

Więcej o:
Komentarze (73)
Wypadek kolejowy na Pomorzu. Pociąg TLK najechał na skład towarowy
Zaloguj się
 • andrzejbak

  Oceniono 1 raz -1

  Takie wypadki będą się powtarzać, w ramach oszczędności polikwidowano rozjazdy zespolone z torów przyszlakowych i zabezpieczające je kozły oporowe, oczywiście jedna zwrotnica kosztuje taniej niż dwie. Druga przyczyna to odejście od pełnej blokady liniowej z hamowaniem pociągu instalowanych w latach siedemdziesiątych - skład manewrowy nie mógłby wyjechać na szlakowy z bocznego gdyż od semafora do ukresu jest wystarczający odcinek torów aby go automatycznie zatrzymać - tak było a jak jest to każdy widzi.

 • Piotr Nowak

  0

  Dodam że jedynym senatorem z PZPR był już nie pamiętam Stokłosa czy Rzeźniczak

 • da3lek

  0

  w 4 sekundzie slychac strzaly

 • def11

  Oceniono 1 raz 1

  dobrze,że nie w weekend, państwo PiS nieczynne

 • 1pirat2

  Oceniono 3 razy 1

  Może to dlatego, że ludzie za bardzo zawierzyli komputerom.?

 • plastikpiokio

  Oceniono 6 razy 0

  ktos tu mędzi ----koniec wakacji powroty z nad morza wagonow 11 i tylko 200 pasażerow ????--proszę o zwołanie komisji aby dokładnie zbadała ilosc pasażerow na przewodniczącego proponuję perukarza tego od carycy ---to swiatły i bystry człowiek /eufemizm oczywiscie/

 • seboc

  Oceniono 7 razy -5

  Pociag "Pogorzelec" kiedys jezdzil sezonowo z Raciborza, przez caly Slask, na Mazury.
  A dzis czytam, ze do Gdyni.

 • Wojciech Karcz

  Oceniono 3 razy -1

  nigdzie nie widać tego towarowego co na niego najechali - pociąg widno czy cuś ???

 • potp

  Oceniono 5 razy 1

  11 wagonów dla 200 pasażerów? 3 by wystarczyły?

  TKL IC to raczej pociąg "pośpieszny", a nie "osobowy"

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX