Prezydent Francji wydaje na makijaż tysiąc złotych dziennie. To i tak mniej niż poprzednicy

Emmanuel Macron jest prezydentem Francji od stu dni, a przez ten czas wydał na makijaż 26 tys. euro, czyli ponad 110 tys. zł. Pałac Elizejski tłumaczy, że wydatki były dostosowane do "nagłych potrzeb".

Przedstawiciele prezydenta potwierdzili informacje tygodnika "Le Point" - Pałac podczas krótkiego urzędowania Macrona otrzymał dwie faktury - na 10 i 16 tys. euro - za świadczenie usług przez makijażystkę Natachę M., która przygotowuje Macrona przed wystąpieniami publicznymi. Urzędnicy tłumaczą jednak, że wydatki to wynik "pilnych" sytuacji takich jak liczne konferencje prasowe i wizyty zagraniczne, w których M. musiała mu towarzyszyć. Dodano, że koszty były wysokie, ale niższe niż w przypadku poprzedników, a w przyszłości znacznie spadną.

Francois Hollande, deklarujący się jako socjalista, płacił niemal 10 tys. euro (ponad 42 tys. zł) miesięcznie za usługi osobistego fryzjera. Z kolei Nicolas Sarkozy wydawał na wizażystę 8 tys. euro (ponad 34 tys. zł) miesięcznie.

Spadające poparcie Macrona

Doniesienia o wydatkach to spory problem dla Macrona, który zbudował swój ruch polityczny na obietnicy zmian we francuskiej gospodarce. "Lato skandali" - jak pisze CNN - sprawiło jednak, że poparcie prezydenta drastycznie spadły z 62 proc. tuż po wyborach do 36 proc. w ostatnim sondażu Ifop dla dziennika "Le Figaro".

Jego poprzednik, Hollande po stu dniach rządów miał aż 46-procentowe poparcie. Co więcej, tylko 23 proc. Francuzów uważa, że Macron zmienia kraj na lepsze.

Niepopularne decyzje prezydenta

W lipcu rząd ogłosił serię niepopularnych oszczędności, które wprowadzono, by zmniejszyć deficyt budżetowy. Cięcia objęły świadczenia mieszkaniowe dla tysięcy studentów i mniej zamożnych rodzin.

Wśród największych kontrowersji znalazła się też kwestia statusu żony Marcona, Brigitte. Prezydent chciał nadać małżonce oficjalny status "Pierwszej Damy". We Francji ta rola wiąże się z dostępem do publicznych środków i zatrudnieniem pracowników. Ostatecznie Macron wycofał się z tych planów. 

"Chce się popisywać niechęcią, czy rozmawiać merytorycznie?". Szydło przed spotkaniem z prezydentem Francji

Więcej o:
Komentarze (247)
Prezydent Francji wydaje na makijaż tysiąc złotych dziennie. To i tak mniej niż poprzednicy
Zaloguj się
 • semigetuza

  Oceniono 7 razy 1

  a ch....Was to obchodzi. zajmijcie się tym, ze Polska ma bilon złotych dlugu

 • sts11

  Oceniono 5 razy -5

  Poziom komentarzy POpaprańców godny GWybiórczej.

 • gaciekesikowej

  Oceniono 5 razy -5

  opryszczke dostal i musieli mu facjate przypudrowac. Brony na plecy i do roboty a nie makijaze sie zachciewa

 • antipasti60

  Oceniono 2 razy -2

  d1mx3nrmmy2zfe.cloudfront.net/article/59119ade8e88e.jpg

 • fctheduck

  Oceniono 6 razy 4

  To tyle kurdupel z Żoliborza wydaje na ochronę w dwa tygodnie.

 • cezar85

  Oceniono 2 razy 2

  Trump do tej pory wydał $600 tysięcy

 • Marian Koniuszko

  Oceniono 6 razy -6

  hehe , skoro jego tyle kosztuje to ile sie placi za makijaz tej babci co obok niego sie krzata :D

 • psyhodelic

  Oceniono 4 razy 4

  Chciałbym żeby prezydent Polaków wydał nawet 3x więcej ale na rozum

 • hhesse

  Oceniono 8 razy -2

  Prezydent ma jednak chyba trochę większych zmartwień niż konieczność wydawania blisko 40 tys. miesięcznie na makijaż. Ma bardzo niskie poparcie wśród swoich rodaków i to chyba rekordowo niskie w porównaniu z poprzednikami.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX