Zastrzelono domniemanego zamachowca z Barcelony. Cały czas był w Katalonii

Katalońska policja zastrzeliła Junesa Abujakuba, poszukiwanego zamachowca z Barcelony. Terrorysta ukrywał się od czwartku; jak się okazało, cały czas przebywał na terenie Katalonii.

22-letni Younes Abouyaaqoub (Junes Abujakub) był ostatnim terrorystą poszukiwanym przez hiszpańską policję w związku z atakami w Barcelonie i Cambrils. Służby podejrzewają, że to on był kierowcą auta, które wjechało w tłum na deptaku La Rambla.

Po czwartkowym zamachu policja zaapelowała o pomoc w odnalezieniu terrorysty. O jego możliwej obecności w oddalonej od Barcelony o 45 kilometrów miejscowości Subirats zawiadomił służby mieszkaniec miasteczka.

Podejrzany mężczyzna został zastrzelony; ponieważ prawdopodobnie miał na sobie tak zwany pas szahida, na miejscu pracował robot saperski. Po kilkudziesięciu minutach służby potwierdziły, że zastrzelony to poszukiwany zamachowiec.

Zabił jeszcze jedną osobę

Wcześniej informowano, że w czwartek tuż po zamachu Abouyaaqoub zabił jeszcze jedną osobę. Hiszpan marokańskiego pochodzenia jest jedynym członkiem grupy terrorystów, poszukiwanym przez hiszpańskie i europejskie służby. Pozostali albo nie żyją albo zostali zatrzymani.

Hiszpański dziennik El Pais opublikował zdjęcia Abujakuba z kamery przemysłowej. Widać na nich jak napastnik, prawdopodobnie zaraz po tym jak zatrzymał furgonetkę i uciekł, idzie w kierunku targu La Boqueria. Katalońska policja twierdzi, że mężczyzna wkrótce na piechotę dotarł do granic miasta i tam zasztyletował jeszcze jednego mężczyznę i ukradł jego auto, którym uciekł.

Atak na La Rambla i w Cambrils

Według najnowszych zapowiedzi hiszpańskiego MSW, władze nie podniosą stopnia zagrożenia terrorystycznego z poziomu 4 do poziomu 5, bo nie ma takiej potrzeby. Równocześnie jednak w najbliższych dniach w całym kraju władze wprowadzą dodatkowe środki ostrożności w miejscach, uczęszczanych zarówno przez turystów jak i przez samych Hiszpanów.

Tymczasem tzw. Państwo Islamskie, które wcześniej przyznało się do zamachu w Barcelonie teraz przyznało się także do późniejszego ataku w Cambrils. W sumie w obu atakach zginęło 14 osób, a ponad 130 zostało rannych. Według hiszpańskiego MSW, liczba osób w stanie krytycznym spadła z 15 do 12. W szpitalach jest teraz 54 rannych. CZYTAJ WIĘCEJ >>>

Zobacz także
Najczęściej czytane

Najnowsze informacje