Rząd obwinił go za błędy po burzach. Odpowiada: "Kiedy Błaszczak wygrzewał się na słońcu..."

Marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk

Marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk (BARTOSZ BAŃKA)

Marszałek województwa pomorskiego odpowiedział na zarzuty Mariusza Błaszczaka, który tydzień po nawałnicach postanowił obarczyć go winą za spóźnioną pomoc dla poszkodowanych. - Nie jest prawdą to, o czym w sposób bezczelny mówi minister - tłumaczy.

Premier Beata Szydło i szef MSWiA odwiedzili tereny zniszczone przez nawałnice. Podczas konferencji prasowej Szydło poinformowała m.in. o tym, w jaki sposób rząd pomaga poszkodowanym i podkreśliła, że to "wójtowie i burmistrzowie powinni być wśród swoich mieszkańców, pomagać i apelować o pomoc". 

Z kolei Błaszczak zaatakował marszałka województwa pomorskiego Mieczysława Struka (PO) i zaapelował, aby "wziął się do pracy". W dosadny sposób zwrócił uwagę marszałkowi, że powinien z poboczy dróg wojewódzkich uprzątnąć drzewa. - Panie marszałku, do pracy. Jeżeli się pan już obudził pięć dni po nawałnicy, skoro jest już pan przytomny, do pracy - zaapelował. - Mamy wrażenie, że niektórzy marszałkowie nie bardzo orientują się, że mają w dyspozycji odpowiednie narzędzia - wtórowała mu Szydło.  

"Błaszczak mówi w sposób bezczelny"

Marszałek Struk odniósł się do zarzutów ministra w rozmowie z TVN24:

W tym czasie kiedy minister Błaszczak prawdopodobnie wygrzewał się na słońcu, to ja już w sobotę i niedzielę, czyli bezpośrednio po nawałnicy, odwiedzałem te gminy, które doznały największych szkód. Nie jest prawdą to, o czym mówi w sposób bezczelny minister Błaszczak. Ja zabrałem się do pracy natychmiast 

Marszałek podkreślał też, że - wbrew temu co mówił szef MSWiA - wszystkie drogi wojewódzkie są przejezdne. - Mało tego - przeznaczamy dodatkowe środki finansowe. Mam nadzieję, że Sejmik zatwierdzi mój wniosek o dodatkowe 2 miliony złotych na uprzątnięcie drzew w pasie drogowym - tłumaczył. 

Na stronie Samorządu Województwa Pomorskiego zamieszczono także nagranie z konferencji prasowej, gdzie podobne zarzuty stawiała Strukowi reporterka TVN. "Odpowiedzi nigdy nie zostały wykorzystane w żadnym programie informacyjnym TVP. Może się nie nagrały? Dla pewności przypominamy ten fragment konferencji" - czytamy.

Co robi marszałek dla poszkodowanych?

Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego już kilka dni temu powołał sztab kryzysowy i ruszył z koordynacją pomocy dla ofiar kataklizmu. Wczoraj z kolei zaapelował do premier Beaty Szydło o uzupełnienie listy gmin poszkodowanych przez żywioł, bo - jak twierdzi - bez tych zmian szybko nie otrzymają pomocy. 

Marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk wystosował również apel do przedsiębiorców z Pomorza, by włączyli się w pomoc mieszkańcom terenów, które ucierpiały na skutek piątkowej nawałnicy.

Burze nad Polską: 6 ofiar, wiele osób rannych 

Przypomnijmy: w ubiegłym weekend - w nocy z piątku na sobotę - gwałtowne burze i wichury siały spustoszenie w niemal całej Polsce. Zginęło 6 osób, a ponad 50 zostało rannych, w tym 12 strażaków. Zniszczonych zostało 3 688 budynków, a także 30 tysięcy hektarów lasów i prawie 8 mln metrów sześciennych powalonych drzew. Wśród miejscowości, które najbardziej ucierpiały w wyniku potężnych nawałnic, jest m.in. znajdująca się w Borach Tucholskich wieś Rytel.

Największa taka klęska w historii. Nagranie z tragedii w Suszku

Poznasz, który kraj zaznaczyliśmy na mapie? [QUIZ]
1/12Na początku państwo z głównego obrazka. Który to kraj?
Zobacz także
 • Zaginieni Zrozpaczone rodziny nie tracą nadziei. Dziś Dzień Dziecka Zaginionego
 • Jarosław Kaczyński i posłowie PiS w Sejmie Ponad 23 mln zł w dwa lata. Horrendalne zarobki radnych PiS w spółkach Skarbu Państwa
 • Przegląd tygodników Durczok na okładce "Wprost". Tygodnik chwali się wygranym procesem [W TYGODNIKACH]
Komentarze (385)
Rząd obwinił go za błędy po burzach. Odpowiada: "Kiedy Błaszczak wygrzewał się na słońcu..."
Zaloguj się
 • jerzy1400

  Oceniono 3 razy 3

  Większość wypowiedzi rządu po nawałnicach to ataki na opozycję.
  Jak długo jeszcze "suweren" będzie to kupował?

 • Marko Markoni

  Oceniono 5 razy 3

  Bez dwóch zdań! GROM do Brukseli, doprowadzić Tuska przed oblicze naczelnika! On, jednoosobowo rozstrzygnie o oczywistej winie, a następnie karze dla Tuska za spowodowanie nawałnic. Naczelnik jest debesciak!

 • otopolskiepieklo

  Oceniono 7 razy -1

  i co działacze PO - nie wstyd wam za waszą wierchuszkę, że nie potrafi bronić swoich?

  przeciez w tym przypadku powinna nastąpić mobilizacja GÓRY partyjnej i wsparcie marszałka z PO, który sam nie ma medialnego przebicia

  ale co PO robi?

  opala się?

  żre kiełbaski z rusztu?

  no bo na pewno NIE mysli

  PS
  jeden Budka niczego tu nie zmieni

 • Rajnold Martela

  Oceniono 5 razy 5

  Swoje zaniedbania i opóźnione przybycie na tereny po nawalnicach Premier z Ministrem Blaszczakiem zwalaja na Marszałka bo z Wyboru to z PO, sami się nie tłumaczą dlaczego tak późno dotarli do poszkodowanych. To cechuje obecny Rząd dużo mówią mało czynią.

 • vidi12

  Oceniono 10 razy -8

  Struk to taki PO-wski Błaszczak... Ludzie na kogo wy głosujecie :(

 • Bogusław Marcinkowski

  Oceniono 7 razy 7

  Według premier Szydło, rząd już w piątek był tam na miejscu. Burza jak wiemy była późnym wieczorem a właściwie nocą. Czy premier jest trochę nadgorliwa w swojej wypowiedzi? Marszałek Struk był tam w sobotę i niedzielę i to jest właściwa wypowiedź.

 • wektor321

  Oceniono 7 razy 7

  Błaszczak to gbur, sam niech się weźmie do pracy. A propos sprawa z Wrocławia wyjaśniona nad-ministrze Błaszczak.

 • ewaliszka

  Oceniono 7 razy 7

  Jakież to wszystko smutne i przykre,kto dał Panu Błaszczakowi prawo do poniżania i w pewnym sensie ironicznego karcenia człowieka tylko dlatego że Pan Błaszczak występuje "z poziomu" ministerialnego? Ach tak, to pewnie SUWEREN, który teraz zaciera ręce: "ale mu dowalił"!! Ludzie, co się dzieje, dokąd to będzie trwało, czym się skończy??? Przecież wszyscy jesteśmy ludżmi, mamy wady (Pan Panie Błaszczak też!), popełniamy błędy ale NIKOGO to nie upoważnia do poniżania, lekceważenia innego człowieka. Błędy należy wskazywać i domagać się ich naprawy, ale Panie Błaszczak jak się już Pan obudzi to niech Pan sobie przypomni, że istnieją jeszcze inne metody, takie bardziej ludzkie, bez konieczności ośmieszania człowieka, do ewentualnego egzekwowania naprawy tych błędów.To co Pan sobą prezentuje jest śmieszne, ale żenujące i w sumie niegodne ministra!! Taki Pan chciał być grożny, dowcipny a był Pan i chyba jest nadal ŻAŁOSNY!!!!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje