Dostali odszkodowanie za zamianę dzieci w szpitalu. Później kazano im je zwrócić. Z odsetkami

Rodzina otrzymała zadośćuczynienie za zamianę dzieci w szpitalu w 1956 roku. Kilka lat później pieniądze kazano im zwrócić z odsetkami.

Do zamiany dzieci doszło w 1956 roku, gdy w częstochowskim szpitalu urodziło się dwóch chłopców o imieniu Tadeusz. O tym, że trafili do innych rodzin, dowiedzieli się jako nastolatkowie. Wiedza nie wyszła rodzinom na dobre - doszło do pogorszenia relacji, a nawet ich zerwania - opisuje wp.pl za Polsatem

Po latach jeden z mężczyzn zdecydował się walczyć o zadośćuczynienie. Wraz z nim do sądu poszła biologiczna matka i brat. W 2011 roku katowicki sąd przyznał im około pół miliona złotych odszkodowania.

Pierwszy protestował wojewoda śląski - złożył w sądzie apelację, jednak wyrok został podtrzymany. Pieniądze zostały wówczas wypłacone. Ale do sprawy włączył się Skarb Państwa, który reprezentowany przez Prokuratora Generalnego, złożył kasację od wyroku. Sąd Najwyższy znalazł pewną lukę - uznano, że w 1956 roku nie było przepisów regulujących kwestie zadośćuczynienia, więc jego przyznanie było bezzasadne.

Po wyroku po pieniądze zgłosił się wojewoda. Urzędnicy zażądali zwrotu pół miliona złotych, a co więcej - również odsetek w wysokości prawie 250 tys. złotych. Jednak karuzela sądowa trwała dalej - sąd okręgowy oddalił roszczenia Skarbu Państwa w trzech postępowaniach, jednak Sąd Apelacyjny odrzucił dwa z wyroków. Trzecia rozprawa apelacyjna trwa.

Poznasz, który kraj zaznaczyliśmy na mapie? [QUIZ]
1/12Na zdjęciu zaznaczyliśmy wielkie azjatyckie państwo. To oczywiście:
Zobacz także
Komentarze (79)
Dostali odszkodowanie za zamianę dzieci w szpitalu. Później kazano im je zwrócić. Z odsetkami
Zaloguj się
 • alinaw1

  0

  Myślałam, że kazano zwrócić dzieci...z odsetkami.

 • krzysw73

  Oceniono 2 razy 0

  No i takie sa wlasnie nasze sady
  Jedyne wyscie, to rozpieprzyc to towarzystwo, i sadownictwo zbudowac okompletnie od nowa!

 • petronelladelacruz

  Oceniono 5 razy -1

  Polska mądrość sądowa. Za chwilę pozbawią rodziców praw rodzicielskich, orzekną o umieszczeniu dzieci w bidulu i ustalą kuratora. Do zwrotu będą świadczenia na dzieci jako jawnie wyłudzone.

 • koles751

  Oceniono 4 razy 2

  I to jest właśnie współczesny Sąd Najwyższy, zbieranina teoretyków prawa nie rozumiejąca sensu swojego istnienia. Kpina z ludzi.

 • kry3cha

  Oceniono 4 razy 0

  A co mają przepisy z roku 56 do przepisów w roku 2011, w którym wniesiono o odszkodowanie? Pieniądze powinien w takim razie oddać sędzia, który wadliwie rozpatrzył sprawę.

 • benkenobik

  Oceniono 6 razy 6

  >>Po wyroku po pieniądze zgłosił się wojewoda. Urzędnicy zażądali zwrotu pół miliona złotych, a co więcej - również odsetek w wysokości prawie 250 tys. złotych.

  No więc z tego wynika, że Państwo Polskie jest rządzone przez bydlaków!
  Wojewodo! Jesteś nikczemnym człowiekiem - ot po prostu!
  Zniszczyłeś (jako prawny następca) życie dwóch rodzin i masz to w dupeie!
  I jeszcze może śpisz spokojnie...

 • 7ogamihcra

  Oceniono 4 razy 4

  Oj tam, oj tam, A taki misiewicz zarabia co najmniej milion rocznie i nikt go nie chce podmienić, ani nie każe mu niczego oddawać z odsetkami, a budżet ( czyli wszyscy Polacy) finansuje bez problemów tysiące takich misiewiczów.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje