Identyfikują neonazistów z marszu w Charlottesville. Jeden z nich już stracił pracę

Marsz neonazistów

Marsz neonazistów (Mykal McEldowney / AP)

W Charlottesville biały nacjonalista zamordował kobietę, która protestowała przeciwko marszowi neonazistów. Teraz uczestnicy manifestacji są rozpoznawani na zdjęciach. O tym, co robili, informowane są też ich miejsca pracy i uczelnie.

Protesty w wielu miastach, fala krytyki w stosunku do Donald Trumpa i ogólnokrajowa dyskusja o białym terroryzmie. Wszystko po tym, jak w sobotę zamachu w Charlottesville dokonał biały 20-latek James Fields. Wjechał autem w pokojowy pochód przeciwko neonazistom. Zginęła 32-latka, Heather Heyer, aktywistka społeczna, działająca na rzecz praw człowieka, a 19 osób zostało rannych. Mężczyzna został ujęty i oskarżony o morderstwo, zranienie osób oraz ucieczkę z miejsca zdarzenia.
Przed atakiem mężczyzna uczestniczył w marszu skrajnej prawicy.

Pochodnie, symbole i krzyki

Oficjalnym powodem manifestacji był sprzeciw wobec przegłosowanemu niedawno usunięciu z miejskiego skweru pomnika generała Roberta E. Lee, dowódcy wojsk Konfederacji w czasie wojny secesyjnej. Jednak miała ona stać się też okazją do zjednoczenia ruchów skrajnej prawicy, ośmielonych po zwycięstwie Donalda Trumpa.

Podczas marszu nie brakowało nazistowskiej symboliki i rasistowskich haseł. Na przeciwko pochodu wyszli antyfaszyści i doszło do starć. Musiała interweniować policja. Podczas działań śmierć w wyniku wypadku helikoptera poniosło dwóch policjantów.

Zwolniony po marszu

Nacjonaliści są identyfikowani w mediach społecznościowych. Śledzeniem neonazistów zajmuje się m.in. użytkownik Twittera o pseudonimie "Yes, You're Racist" [ang. Tak, jesteś rasistą]. Tłumaczy go tak: "Jeśli mówisz 'nie jestem rasistą, ale...', to znaczy, że prawdopodobnie jesteś rasistą".Użytkownik przeprowadza własne śledztwa i zachęca innych do tego samego. W wyniku tych działań co najmniej jedna osoba straciła pracę. 

Restauracja Top Dog z Californi poinformowała, że zwolniła Cole'a White'a, który brał udział w pochodzie. "Nie popieramy tego, co zrobiono w Charlottesville. Wierzymy w wolność jednostki i wolność zrzeszania się" - oznajmił Top Dog.

"Nie wszyscy biali nacjonaliści są nienawistni"

Inny zidentyfikowany mężczyzna to 20-letni Peter Cvjetanovic. Jeszcze tego samego dnia mówił w telewizji: - Jako biały nacjonalista, dbam o wszystkich (...) Nie wszyscy biali nacjonaliści są nienawistni, po prostu chcemy zachować to, co mamy.

Na zdjęciu Cvjetanovic trzyma pochodnię i krzyczy. Mężczyzna przyznał, że rozumie, jak negatywne skojarzenia wywołuje fotografia.

W sprawie mężczyzny wypowiedział się też University of Nevada, gdzie Cvjetanovic studiuje. Uczelnia potępiła białych nacjonalistów, jednak stwierdziła, że po dyskusjach i dochodzeniu przeprowadzonym z organami ścigania, uznano, że nie ma powodu, by wyrzucić 20-latka.

Tropiciele supermatystów

"Jeśli rozpoznajesz, któregoś z tych nazioli maszerujących w Charlottesville, wyślij mi jego imię i nazwisko albo profil, a ja sprawię, że będą sławni" - pisze tropiciel nacjonalistów. Wpis został podany dalej kilkadziesiąt tysięcy razy.

Poznasz, który kraj zaznaczyliśmy na mapie? [QUIZ]
1/12Na zdjęciu zaznaczyliśmy wielkie azjatyckie państwo. To oczywiście:
Zobacz także
Komentarze (184)
Identyfikują neonazistów z marszu w Charlottesville. Jeden z nich już stracił pracę
Zaloguj się
 • Fiucik Miselfo

  Oceniono 1 raz 1

  Ja jestem nawistny. Jestem też onanistą który kocha siebie samego inaczej, przeto ożeniłem się sam z sobą. Niech mnie ktoś przeżydzi!

 • jan wodnik

  Oceniono 3 razy 1

  Dopóki Pis będzie przy władzy, będą uprzywilejowanymi bojówkami

 • dublet

  Oceniono 5 razy 1

  Z przykrością muszę stwierdzić, że w Polsce w jeden weekend szaleńcy za kierownicą zabijają więcej ludzi, niż sławetni islamiści w całej Europie w miesiąc. Ci za kółkiem to pewnie uchodźcy, których tak się boi szydło i jego wyznawcy. Bo przecież nie katolicy!

 • ponury424

  Oceniono 4 razy -4

  Z przykrością muszę stwierdzić, że statystycznie, w czasie gdy ten Fields, zabił tę kobietę, dokonano w USA przynajmniej kilkunastu zabójstw, w tym kobiet, i niestety, większość z nich popełnili "czarni", o przepraszam, nie chcę żeby ten cymbał od "ale", nazwał mnie rasistą, a więc nie czarni, lecz osoby o skórze koloru ciemniejszej bieli.

 • johngalt88

  Oceniono 4 razy 0

  Największymi rasistami w USA są murzyni, to nie ulega żadnej wątpliwości. Czy należałoby ich wszystkich zwolnić z pracy?

 • czarna_zoska

  Oceniono 6 razy 2

  U nas nazioli zatrudnia sie w PKO..

 • aron2004

  Oceniono 5 razy 1

  Zatrudni go Trump na budowie. Nie ma problemu.

 • smiki48

  Oceniono 9 razy 3

  a ile setek tysięcy kolorowych jest rasistami. Murzyni są znacznie większymi rasistami od białych. Czarny może bezpiecznie poruszać się po dzielnicy zamieszkałej w większości przez białych. Natomiast sytuacja odwrotna to jest wizyta białego w dzielnicy kolorowej jest obarczona znacznie większym ryzykiem.
  Obama został wybrany na prezydenta USA głównie dlatego, że jest czarny. Ponad 90% kolorowych głosowało na niego. Natomiast wśród białych Obama miał poparcie prawie połowy głosujących. Dla nich kolor skóry miał drugorzędne znaczenie

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje