To nie koniec burz nad Polską. W nocy alarmy wciąż obowiązują. I to te najwyższego stopnia

Burza. Zdjęcie ilustracyjne

Burza. Zdjęcie ilustracyjne (ŁUKASZ OGRODOWCZYK)

Wieczorem znów będzie groźnie. IMGW ostrzega przed silnymi ulewami we wschodniej części kraju.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed burzami we wschodniej Polsce. Najbardziej intensywne przejdą w jej południowej części. Burz możemy spodziewać się w nocy.

Trzeci, najwyższy stopień ostrzeżenia przed burzami obowiązuje w Polsce południowo-wschodniej, natomiast ostrzeżenia przed burzami dotyczą głównie Polski wschodniej

- mówi synoptyk z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej Grażyna Dąbrowska.

Prognoza na wieczór 12 sierpnia 2017Prognoza na wieczór 12 sierpnia 2017 pogodynka.pl

Podczas burz wiatr w porywach osiągnie 80 km/h. Będzie o wiele słabszy od tego, który towarzyszył w nocy (z piątku na sobotę) nawałnicom na Pomorzu, gdzie według pomiarów stacji Instytutu osiągnął prędkość 110 kilometrów na godzinę.

Trąba powietrzna?

Jednak synoptycy uważają, że wiatr mógł być dużo silniejszy, nie wykluczają, że minionej nocy na Pomorzu przeszła trąba powietrzna.

Trzeba by zobaczyć jak wygląda to pole zniszczenia, w jaki sposób są ułożone drzewa, czy leżą w jednym kierunku, czy są poskręcane i czy tworzą rodzaj okręgu

- wyjaśnia Grażyna Dąbrowska.

Burze, które w nocy przeszły nad Polską wyrządziły ogromnie szkody m.in. w okolicach Gniezna i Borów Tucholskich, gdzie śmierć poniosło pięć osób, w tym dwoje dzieci. Wichura powaliła tysiące drzew, przez wiele godzin połamane pnie tarasowały tory kolejowe, na wiele godzin utknęły pociągi. 

Straż interweniowała 10 tysięcy razy, w akcjach wzięło udział 28 tysięcy strażaków i 4 tysiące pojazdów strażackich. Najtrudniejsza sytuacja panowała w województwach: pomorskim, dolnośląskim, śląskim oraz kujawsko-pomorskim i łódzkim. 

Gdzie jest burza?
Informacje o tym, gdzie w tej chwili znajduje się burza - a dokładnie gdzie dochodzi do wyładowań - można znaleźć na specjalnych stronach internetowych. Pozwalają one sprawdzić między innymi w jakim kierunku przesuwa się burza.

Zobacz, gdzie są burze w Polsce>>> 

Zobacz, gdzie są burze w Europie>>>

Zobacz interaktywną mapę burzową >>>

Jak zachować się w czasie burzy?
Burzę najlepiej jest przeczekać w budynku lub w samochodzie, jeśli jesteśmy w trakcie podróży. W czasie wyładowań należy unikać otwartych przestrzeni, nie wolno kłaść się na ziemi lub chować pod drzewami i słupami elektrycznymi. Najlepiej jest kucnąć w zagłębieniu terenu i przeczekać wyładowania.

Czym jest ostrzeżenie meteorologiczne pierwszego stopnia?
Taki komunikat opublikowany przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej przewiduje wystąpienie "niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować szkody materialne, możliwe zagrożenie życia".

Czym jest ostrzeżenie meteorologiczne drugiego stopnia?
Takie ostrzeżenie IMGW przewiduje wystąpienie "niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących duże straty materialne i zagrożenie życia".

Czym jest ostrzeżenie meteorologiczne trzeciego stopnia?
Jest to najwyższy stopień ostrzeżenia, który przewiduje wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących bardzo duże szkody lub szkody o rozmiarach katastrof oraz zagrożenie życia.

Beata Szydło: Poleciłam sprawdzenie wszystkich obozów dzieci i młodzieży

Przenosisz się do PRL-u. Sprawdź, czy sobie poradzisz
1/13Twoje dziecko idzie do szkoły. Przed którym samochodem je ostrzegasz?
Zobacz także
 • 44-latek przeżył walkę z niedźwiedzicą Grzybiarz z Uralu gołymi rękami odparł atak rozjuszonej niedźwiedzicy z młodym
 • Na zdjęciu: Izrael Kristal, urodzony jako Izrael Kryształ Zmarł najstarszy mężczyzna na świecie. Pochodził z Polski i nie miał łatwego życia
 • Porównanie miesięcznicy smoleńskiej z Przystankiem Woodstock Więcej policjantów na miesięcznicy niż na Woodstocku. Ile płacimy za prywatne obchody?
Komentarze (53)
Pogoda. Burze wciąż nad Polską
Zaloguj się
 • 0

  Nad Polską będą burze bo jesteście sprani umysłowo. Nie wierzycie w Syna Bożego. Chodzicie do kościołów, kłaniacie się przed posążkami Maryji, obrazkami, robicie bałwochwalstwo, zamiast rozmawiać z Prawdziwym Bogiem. Interesujecie się teatrem politycznym. A nie interesuje was własne zbawienie. Żadno z was nigdy nie przeczytali Bibli i nie dowiedziało się jak uczył Pan. Woleliście chodzić do kościoła i z księży zrobiliście sobie kult uwielbienia. Zbliża się dzień Sądu Ostatecznego. Módlcie się do Syna Bożego. Nie na pokaz w kościele,ale w waszych domach.
  Już wcześniej Jezus powiedział, że kto w Niego wierzy, jest człowiekiem o niebiańskim powołaniu, i stwierdził, że Jego wierni naśladowcy nie są z tego świata: „Gdybyście byli z świata, świat miłowałby to, co jest jego; że jednak ze świata nie jesteście, ale Ja was wybrałem ze świata, dlatego was świat nienawidzi” (Jan 15,19); „Ja dałem im słowo Twoje, a świat ich znienawidził, ponieważ nie są ze świata, jak Ja nie jestem ze świata” (Jan 17,14).

 • anders76

  0

  Szkoda, ze nie zrobila tego przed ta burza, teraz i tak wszystcy wiedza.

 • vito60

  Oceniono 3 razy 1

  Nadzieja w Sobeckiej, niech jakies modly w sejmie zorganizuje i tego czarownika Boshobore zaprosi. Buk ja wyslucha.

 • jonkasta

  Oceniono 3 razy 3

  do tych usuwań skutków nawałnic gdzie są te tysiące policjantów i Straż Miejska , którą posyła się na II sort, a do roboty w tragediach nikogo nie ma , bo strażaki jeszcze zwozili blaszane bariery z miesięcznicy , a policja dostała dwa dni wolnego za trzymanie kordonu i szarpanie manifestujących... i to wszystko w obronie zwykłego posła

 • jag63

  Oceniono 3 razy 3

  Czy widzieliście gdzieś tych nygusów z maciorowego WOT-u, pomagających przy usuwaniu skutków nawałnic ?

  Widzieliście ?
  Nie, nie zobaczymy tych szemranych darmozjadów. A mieli pomagać w takich sytuacjach.

 • agnsidor

  Oceniono 6 razy 4

  Nawet Bog nie wytrzymal tego co PiS robi z Polska i ostrzega!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 • koralina.jones

  Oceniono 4 razy -4

  ciemnogród widzi powiązania między burzami a polityką. maaatko, który my mamy już wiek?

 • malepifko

  Oceniono 5 razy -1

  @loneman
  ...ale to jest artykuł o pogodzie, a anomalie pogodowe wpisują się w odpowiedzialność za państwo? Czy ty jesteś normalny?? Czym wy, przeciwnicy PiSu, różnicie się od Kaczyńskiego? Jesteście takimi samymi zyebami, muszącymi kogoś nienawidzić.

 • invest_pl

  Oceniono 8 razy 0

  na 16 postów 12 politycznych, jeden kretyn od aukcji, jeden debil, jeden bo znalazł błąd, 1 tylko w temacie. Co za dno

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje