Trump chce wysłać wojsko do Wenezueli? "Opcja militarna nie jest wykluczona"

Venezuela Political Crisis

Venezuela Political Crisis (Ariana Cubillos (AP Photo/Ariana Cubillos))

Ludzie tam cierpią i umierają. Mamy wiele możliwości, wśród nich ewentualną opcję militarną, jeśli będzie to konieczne - powiedział Donald Trump pytany o reakcję USA na kryzys polityczny w Wenezueli.

W Wenezueli od wielu miesięcy trwa konflikt między socjalistycznym prezydentem Nicolasem Maduro, a opozycją. Od początku kwietnia w starciach ulicznych zginęło około 130 osób. Podłożem jest wyjątkowo zła sytuacja gospodarcza w kraju.
Prezydent Wenezueli Nicolas Maduro za najwyższą krajową władzę uznaje zdominowane przez swoją partię socjalistyczną Zgromadzenie Narodowe. Ma ono przygotować nową konstytucję, określić obowiązki najważniejszych instytucji w państwie i umożliwić prezydentowi rządzenie za pomocą dekretów. Powołaniu tego ciała sprzeciwiała się opozycja. Ta z kolei ma większość w parlamencie, którego Maduro nie uznaje. 

Stany Zjednoczone uważnie obserwują rozwój sytuacji w tym kraju. Wenezuela jest trzecim pod względem wielkości dostawcą ropy do USA. Kilka dni temu Amerykanie nałożyli sankcje gospodarcze, Maduro inni politycy z jego otoczenia mają zakaz robienia interesów z Amerykanami. Teraz amerykański prezydent zagroził głębszą ingerencją. - Ludzie tam cierpią i umierają. Mamy wiele możliwości w sprawie Wenezueli, wśród nich ewentualną opcję militarną, jeśli będzie to konieczne - powiedział dziennikarzom amerykański prezydent.

Pentagon zastrzegł, że nie otrzymał dotąd z Białego Domu żadnych rozkazów, dotyczących Wenezueli.

Przenosisz się do PRL-u. Sprawdź, czy sobie poradzisz
1/13Twoje dziecko idzie do szkoły. Przed którym samochodem je ostrzegasz?
Zobacz także
 • Kim Dzong Un Korea Północna grozi atakiem na USA. Wcześniej Trump przestrzegał: Spotka was ogień i furia
 • Żołnierze w Wenezueli ogłaszają rebelię Umundurowana grupa w Wenezueli ogłasza rebelię. Władza twierdzi, że opanowano sytuację
 • Gwardia Narodowa otoczyła Prokuraturę Generalną Wenezueli Prokuratura Generalna Wenezueli zaczęła badać wynik wyborów. Otoczyła ją Gwardia Narodowa
Komentarze (60)
Trump chce wysłać wojsko do Wenezueli? "Opcja militarna nie jest wykluczona"
Zaloguj się
 • zigzaur

  Oceniono 1 raz 1

  Trzeba wyrwać chwasta. Za dużo cackania się.

 • mk.i

  Oceniono 3 razy -1

  Wenezuela ma ropę wiec tam potrzebne prawa czlowieka oczywiście PO jankesku . Kuba powinna wysłac wojska do jankesji i wprowadzic tam darmowa służbe zdrowia bo jankesi umieraja i ich nie stać się leczyć .

 • mate29

  0

  To USA może interweniować w Wenezueli mimo,że Amerykanów nikt tam nie prześladuje
  a Rosja nie może bronić swoich prześladowanych obywateli na Ukrainie?!

 • dar61

  0

  Usański prezydent jest mocny w gębie. Kongres mu na tę wenezuelską awanturkę nie da ni grosza.

  ***
  Może by się red. 'dafa' odstosunkował od polskiej ortografii i jej nie demolował, hę?
  '...konflikt między socjalistycznym prezydentem Nicolasem Maduro, a opozycją...'
  >>> MADURĄ [BEZ PRZECINKA] a opozycją...

 • dar61

  Oceniono 3 razy -1

  Usański prezydent jest mocny w gębie. Kongres mu na wenezuelską awanturkę nie da ni grosza.

  ***
  Może by się red. 'dafa' odstosunkował od polskiej ortografii i jej nie demolował, hę?
  '...konflikt między socjalistycznym prezydentem Nicolasem Maduro, a opozycją...'
  >>> MADURĄ [BEZ PRZECINKA] a opozycją...

 • mk.i

  0

  A do Una im nie spieszno ?

 • obserwator_z_davos

  Oceniono 4 razy 0

  "Między socjalistycznym prezydentem Nicolasem Maduro, a opozycją". Gimbusie "dafa", poczytaj trochę o zasadach stawiania przecinków. Przed "i" też stawiasz przecinek? A jak czytasz coś, to ruszasz ustami?

 • obserwator_z_davos

  Oceniono 2 razy 0

  "między socjalistycznym prezydentem Nicolasem Maduro, a opozycją". Gimbusie "dafa", poczytaj trochę o zasadach stawiania przecinków. Przed "i" też stawiasz przecinek?

 • blski

  Oceniono 5 razy -1

  Amerykanie wydaja astronomiczne sumy na zbrojenia. Gdyby spoleczenstwo zrozumialo tego bezsensownosc to niewatpliwie zaprotestowaliby i caly karnawal wydatkow na zbrojenia i wojsko by sie skonczyl.
  Zeby do tego niedopuscic propaganda trzyma spoleczenstwo w oczekiwaniu rychlej wojny.
  Przez wiele lat straszyli ich Zwiazkiem Sowieckim, wiekszosc Amerykanow nadal wierzy, ze ten istnieje i zagrozenie z tej strony nie minelo.
  Nakrecanie napiecia i obawy jest w interesie firm zbrojeniowych i wojska. Przestrzegal przed tym D. Eisenhower w swym pozegnalnym przemowieniu z 17 Stycznia 1961 (Military–industrial complex [Eisenhower byl zarowno prezydentem jak tez szefem wojs sprzymierzonych]).
  Liczne i wyposazone wojsko jak i przemysl zbrojeniowy szukaja zbrojnego konfliktu zdajac sobie sprawe, ze placacy podatki moga w koncu dojsc do wniosku, ze te wydatki nie sa potrzebne. Tak wiec sa chetni do zaatakowania kogokolwiek i nakrecaja kazdy konflikt majac nadzieje, ze przerodzi sie on w wojne.
  Ostatnio nasz biedny kraj zostal wplatany w ten idiotyzm i my tez wydajemy astronomiczne sume na zbrojenia oglupione propaganda spoleczenstwo jest zadowolone z kupowania zlomu. Samo posiadanie ktorego sprawia niebezpieczenstwo jako, ze im wiecej wydajemy na wojsko tym ich rola w ksztaltowaniu polityki jest wieksza.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje