Trump chce wysłać wojsko do Wenezueli? "Opcja militarna nie jest wykluczona"

12.08.2017 09:56
Venezuela Political Crisis

Venezuela Political Crisis (Ariana Cubillos (AP Photo/Ariana Cubillos))

Ludzie tam cierpią i umierają. Mamy wiele możliwości, wśród nich ewentualną opcję militarną, jeśli będzie to konieczne - powiedział Donald Trump pytany o reakcję USA na kryzys polityczny w Wenezueli.

W Wenezueli od wielu miesięcy trwa konflikt między socjalistycznym prezydentem Nicolasem Maduro, a opozycją. Od początku kwietnia w starciach ulicznych zginęło około 130 osób. Podłożem jest wyjątkowo zła sytuacja gospodarcza w kraju.
Prezydent Wenezueli Nicolas Maduro za najwyższą krajową władzę uznaje zdominowane przez swoją partię socjalistyczną Zgromadzenie Narodowe. Ma ono przygotować nową konstytucję, określić obowiązki najważniejszych instytucji w państwie i umożliwić prezydentowi rządzenie za pomocą dekretów. Powołaniu tego ciała sprzeciwiała się opozycja. Ta z kolei ma większość w parlamencie, którego Maduro nie uznaje. 

Stany Zjednoczone uważnie obserwują rozwój sytuacji w tym kraju. Wenezuela jest trzecim pod względem wielkości dostawcą ropy do USA. Kilka dni temu Amerykanie nałożyli sankcje gospodarcze, Maduro inni politycy z jego otoczenia mają zakaz robienia interesów z Amerykanami. Teraz amerykański prezydent zagroził głębszą ingerencją. - Ludzie tam cierpią i umierają. Mamy wiele możliwości w sprawie Wenezueli, wśród nich ewentualną opcję militarną, jeśli będzie to konieczne - powiedział dziennikarzom amerykański prezydent.

Pentagon zastrzegł, że nie otrzymał dotąd z Białego Domu żadnych rozkazów, dotyczących Wenezueli.

Przenosisz się do PRL-u. Sprawdź, czy sobie poradzisz
1/13Twoje dziecko idzie do szkoły. Przed którym samochodem je ostrzegasz?
Zobacz także
Komentarze (60)
Trump chce wysłać wojsko do Wenezueli? "Opcja militarna nie jest wykluczona"
Zaloguj się
 • zigzaur

  Oceniono 1 raz 1

  Trzeba wyrwać chwasta. Za dużo cackania się.

 • mk.i

  Oceniono 3 razy -1

  Wenezuela ma ropę wiec tam potrzebne prawa czlowieka oczywiście PO jankesku . Kuba powinna wysłac wojska do jankesji i wprowadzic tam darmowa służbe zdrowia bo jankesi umieraja i ich nie stać się leczyć .

 • mate29

  0

  To USA może interweniować w Wenezueli mimo,że Amerykanów nikt tam nie prześladuje
  a Rosja nie może bronić swoich prześladowanych obywateli na Ukrainie?!

 • dar61

  0

  Usański prezydent jest mocny w gębie. Kongres mu na tę wenezuelską awanturkę nie da ni grosza.

  ***
  Może by się red. 'dafa' odstosunkował od polskiej ortografii i jej nie demolował, hę?
  '...konflikt między socjalistycznym prezydentem Nicolasem Maduro, a opozycją...'
  >>> MADURĄ [BEZ PRZECINKA] a opozycją...

 • dar61

  Oceniono 3 razy -1

  Usański prezydent jest mocny w gębie. Kongres mu na wenezuelską awanturkę nie da ni grosza.

  ***
  Może by się red. 'dafa' odstosunkował od polskiej ortografii i jej nie demolował, hę?
  '...konflikt między socjalistycznym prezydentem Nicolasem Maduro, a opozycją...'
  >>> MADURĄ [BEZ PRZECINKA] a opozycją...

 • mk.i

  0

  A do Una im nie spieszno ?

 • obserwator_z_davos

  Oceniono 4 razy 0

  "Między socjalistycznym prezydentem Nicolasem Maduro, a opozycją". Gimbusie "dafa", poczytaj trochę o zasadach stawiania przecinków. Przed "i" też stawiasz przecinek? A jak czytasz coś, to ruszasz ustami?

 • obserwator_z_davos

  Oceniono 2 razy 0

  "między socjalistycznym prezydentem Nicolasem Maduro, a opozycją". Gimbusie "dafa", poczytaj trochę o zasadach stawiania przecinków. Przed "i" też stawiasz przecinek?

 • blski

  Oceniono 5 razy -1

  Amerykanie wydaja astronomiczne sumy na zbrojenia. Gdyby spoleczenstwo zrozumialo tego bezsensownosc to niewatpliwie zaprotestowaliby i caly karnawal wydatkow na zbrojenia i wojsko by sie skonczyl.
  Zeby do tego niedopuscic propaganda trzyma spoleczenstwo w oczekiwaniu rychlej wojny.
  Przez wiele lat straszyli ich Zwiazkiem Sowieckim, wiekszosc Amerykanow nadal wierzy, ze ten istnieje i zagrozenie z tej strony nie minelo.
  Nakrecanie napiecia i obawy jest w interesie firm zbrojeniowych i wojska. Przestrzegal przed tym D. Eisenhower w swym pozegnalnym przemowieniu z 17 Stycznia 1961 (Military–industrial complex [Eisenhower byl zarowno prezydentem jak tez szefem wojs sprzymierzonych]).
  Liczne i wyposazone wojsko jak i przemysl zbrojeniowy szukaja zbrojnego konfliktu zdajac sobie sprawe, ze placacy podatki moga w koncu dojsc do wniosku, ze te wydatki nie sa potrzebne. Tak wiec sa chetni do zaatakowania kogokolwiek i nakrecaja kazdy konflikt majac nadzieje, ze przerodzi sie on w wojne.
  Ostatnio nasz biedny kraj zostal wplatany w ten idiotyzm i my tez wydajemy astronomiczne sume na zbrojenia oglupione propaganda spoleczenstwo jest zadowolone z kupowania zlomu. Samo posiadanie ktorego sprawia niebezpieczenstwo jako, ze im wiecej wydajemy na wojsko tym ich rola w ksztaltowaniu polityki jest wieksza.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje