Magdalena Żuk. Rodzina prosi Ziobrę o interwencję. "Strona egipska nie współpracuje"

Magdalena Żuk, która zmarła w Egipcie (Fot. Facebook.com)

Magdalena Żuk, która zmarła w Egipcie (Fot. Facebook.com) ((Fot. Facebook.com))

Bliscy Magdaleny Żuk wystosowali oświadczenie, w którym krytykują działania egipskich śledczych i proszą Zbigniewa Ziobrę, by "wyjaśnił z jakich przyczyn nie przekazywane są żadne materiały z Egiptu".

Magdalena Żuk zmarła 30 kwietnia w wyniku rozległych obrażeń, które odniosła po upadku z drugiego piętra w szpitalu. Śmiercią kobiety zajmują się jednocześnie polskie i egipskie służby - prokurator generalny Egiptu objął sprawę osobistym nadzorem, a Zbigniew Ziobro oświadczył, że w Prokuraturze Krajowej powstanie specjalny zespół śledczych. Minister sprawiedliwości wystąpił nawet na specjalnej konferencji, podczas której informował o przebiegu śledztwa i zaangażowaniu swoim i ministra spraw zagranicznych w kontakty ze stroną egipską. 

Rodzina zawiedziona postawą strony egipskiej

Od czasu konferencji Ziobry minęły niemal trzy miesiące. Rodzina zmarłej uznała, że wszystko trwa zbyt długo i wydała oświadczenie, w którym zwraca się m.in. do ministra sprawiedliwości. 

Jesteśmy zawiedzeni i zaniepokojeni faktem, że śledztwo stoi w miejscu z powodu postawy strony egipskiej. Pomimo wykonania w bardzo krótkim czasie przez nasze organy śledcze szeregu czynności procesowych i pozaprocesowych na terenie kraju, które zmierzają do rzetelnego wyjaśnienia sprawy śmierci Magdy Arabska Republika Egiptu de facto w ogóle nie współpracuje w tej sprawie z naszymi organami ścigania. Zauważalny i znamienny dla nas jest brak poszanowania po stronie egipskiej zasad szybkości, obiektywizmu i staranności współdziałania w wyjaśnieniu tej sprawy.
Do dnia dzisiejszego nie znamy wyników sekcji zwłok Magdy przeprowadzonych na terenie Egiptu, w tym wyników badań toksykologicznych, które dla wyjaśnienia tej sprawy pozostają kluczowe. Strona egipska mimo żywiołowych deklaracji pomocy i chęci wyjaśnienia sprawy nie przekazała żadnych nagrań audio-wizualnych z miejsc w których rozgrywał się dramat Magdy, a o których zabezpieczenie i przekazanie stronie polskiej już w pierwszych dniach  w sposób przewidziany przepisami prawa wnosili nasi pełnomocnicy.

- czytamy w oświadczeniu, które na Facebooku umieściła siostra Magdaleny Żuk.  

Apel o interwencję do Zbigniewa Ziobry

Z tej racji zwracamy się z uprzejmą prośbą o pomoc do  Pana Prokuratora Generalnego Zbigniewa Ziobry o nawiązanie ponownego kontaktu z Prokuratorem Generalnym Egiptu i wyjaśnienie z jakich przyczyn nie przekazywane są w ogóle żadne materiały z Egiptu, w tym protokoły przesłuchań świadków oraz zabezpieczony monitoring. Wiemy, że nasi Prokuratorzy w dalszych czynnościach śledczych są uzależnieni od tego, co i kiedy przekaże im strona Egipska. Stąd też nasz apel o rozważenie zorganizowania wyjazdu polskiej delegacji śledczych do Egiptu w celu bezpośredniego przeprowadzenia tamże przesłuchań istotnych dla śledztwa osób. W naszej ocenie wystarczyłaby dobra wola, której zabrakło aby w tak ważnej sprawie móc uczestniczyć w czynnościach śledztwa poprzez wideokonferencje lub chociażby uzyskać materiały audio-video z przesłuchań kluczowych świadków. W miejsce tego do chwili obecnej nie przekazano naszym śledczym nawet jednego arkusza protokołu

- pisze dalej rodzina. Wspomniano też o petycji do prezydenta, do której podpisywania namawiano. Co ciekawe, twórcy petycji piszą w niej: "Wiemy, że Magdalena została zamordowana w Egipcie". Samo pismo nosi zaś tytuł "Dość kłamstw w sprawie śmierci Magdaleny Żuk!". 

Magdalena Żuk. Wszystko, co wiemy o śmierci Polki w Egipcie >>>

Konflikt detektywów?

Bliscy Żuk apelują też do spółki Lampart, aby "nie insynuowała poprzez swoje wpisy na profilu facebook tez i informacji które najdelikatniej ujmując mijają się z prawdą". "W szczególności jak chodzi o ocenę naszej odmowy udzielenia im pełnomocnictwa, jak i przyczyn związanych z wyjazdem i śmiercią Magdy na terenie Egiptu (...). My ze swojej strony wobec tego rodzaju działań podejmiemy kroki prawne, w tym złożymy stosowną skargę do MSWiA" - zapowiadają. 

Na oświadczenie rodziny odpowiedziało rzeczone biuro detektywistyczne, które wiąże śmierć Żuk z samobójstwem Karoliny Kaczorowskiej. Biuro w swoim piśmie mówi o oddaniu sprawy w ręce "Pana R." - prawdopodobnie chodzi o Krzysztofa Rutkowskiego - co miało "skazać ją na fiasko poprzedzone tylko nagłośnieniem medialnym". Czytaj całą odpowiedź detektywów >>>

Konferencja ws. Magdaleny Żuk. Prokuratorzy wskazują na kilka wersji śledczych

Poznasz, która to polska komedia? Kadry z filmów
1/15Jaki tytuł ma ta polska komedia?
Zobacz także
Komentarze (37)
Magdalena Żuk. Rodzina prosi Ziobrę o interwencję. "Strona egipska nie współpracuje"
Zaloguj się
 • gr39

  Oceniono 2 razy 0

  Może wybuchło skrzydło?

 • rz-yg

  Oceniono 2 razy 0

  każdy kto tam jedzie jedzie na własne ryzyko,MSZ ostrzega więc o co chodzi ?

 • Seba Kulka

  Oceniono 4 razy -2

  Wygląda mi to na kolejna rodzinkę, ktora chce, zeby caly świat sie nia zajmował. Niedaleko pada jablko od jabloni, sądząc po kolejnych selfie.

 • loneman

  Oceniono 3 razy 1

  O widze tu pole do wykazania sie naszej komisji smolenskiej o tajnym skladzie bo tacy geniusze im doradzaja az wstyd publikowac kto to :P Jak wymysla kilkaset teorii na pewno jakas trafia w skrawek prawdy i oglosza "spektakularny sukces" za ktory jednak trzeba zaplacic gigantyczne rachunki i nie marudzic bo "przecie doszli" jak z tamta katastrofa tropiac "zawile machinacje gru", za duzo ksiazek szpiegowskich i efekty mielismy w postaci wielomiesiecznego kabaretu..
  Boje sie ze znow bedzie podstawa do milionowych roszczen bo zly precedens z tamtego wypadku i "dojnoscia" politycznej zmiany nakazuje podejrzewac powtorke procederu:/

 • proteusz33

  Oceniono 3 razy -3

  W tej sprawie zapanowały egipskie ciemności

 • cezar85

  Oceniono 9 razy 7

  jak było głośno, to się błaszczak z zero pucowali w telewizji

  jak to się oni tą sprawą nie zajmą

  tydzień sobie dawali

 • elenem

  Oceniono 9 razy 5

  Ano właśnie... tak sprawa ucichła ze byłam az ciekawa do czego doszli.
  Widze ze.... do niczego. Zdziwiona nie jestem.
  Po pierwsze w Polsce nie ma zadnych dobrych detektywów obecnie. Rutkowski sie po prostu zmanierował i nic nie robi.
  Po drugie- osoby z Egiptu bezpośrednio zamieszane w śmierć dziewczyny to zapewne osoby zamożne więc władze Egiptu nie pozwolą zeby ktokolwiek doszedł prawdy.
  Po trzecie- nie wierze ze Ziobro zrobi cokolwiek w tej sprawie, poza zasłanianiem sie korespondencją urzędową z Egiptem. A nie zrobi nic dlatego ze mu nie zależy, nie ma w tym interesu własnego, poza tym on zwyczajnie nie zna sie na takich sprawach, nie wie jak to ugryzc, za cienki jest. Ziobro to kogut który pieje tylko na swoim, dobrze znanym podwórku.

 • moscu1

  Oceniono 11 razy 7

  Trzeba zreformować prawo egipskie, najlepiej w nocy - zbierze się sejm i faraoni nie będą wiedzieli co ich pie...ę*o. Potem szybka wymiana kadr - czyli dekomunizacja egipskiego wymiaru sprawiedliwości i do przodu.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje