To Kaczyński zdecydował, że Polska będzie domagać się odszkodowania od Niemiec

Możemy dlatego o tym rozmawiać, że pan prezes PiS Jarosław Kaczyński taką podjął decyzję. To jest jego zasługa, że jest taka decyzja i wola polityczna, żeby tą sprawą się zajmować - tak poseł Andrzej Mularczyk mówił o planach wystąpienia do Niemiec z wnioskiem o wypłacenie reparacji wojennych.

Arkadiusz Mularczyk był w sobotę gościem Radia Maryja i telewizji Trwam. Rozmowa poświęcona była sprawie wystąpienia z wnioskiem o reparacje wojenne od Niemiec, który zapowiedział kilka dni temu PiS. Obecność Mularczyka w studiu toruńskiej rozgłośni nie jest przypadkowa, bo to on złożył w Biurze Analiz Sejmowych wniosek o przygotowanie ekspertyzy czy domaganie się odszkodowań jest możliwe i na jakich zasadach. Kwota byłaby ogromna. Jak szacują niektórzy eksperci, wspierający PiS w tych staraniach, chodzić może nawet o 5 bilionów dolarów. 

Chcę podkreślić, że możemy dlatego o tym rozmawiać, że pan prezes PiS Jarosław Kaczyński taką podjął decyzję. To jest jakby jego zasługa, że jest taka decyzja i wola polityczna, żeby tą sprawą się zajmować - powiedział Mularczyk

W trakcie sobotniej rozmowy podkreślił, że przez ostatnie 30 lat  żaden rząd ani lider partii politycznych nie zajmował się tą sprawą "z różnych powodów, czasami z powodów koniunkturalnych, czasami z powodu strachu, być może jakiś interesów". 

Zdaniem Mularczyka walka o pieniądze potrwa lata. 

Nie jest to sprawa na rok, półtora czy dwa lata. To jest sprawa, która będzie wymagała olbrzymiego wysiłku ze strony państwa. To zebranie wszystkich informacji, ponowna wycena strat i podjęcie działań dyplomatycznych, a później prawnych jeżeli to konieczne - tłumaczył.

Na zapowiedź domagania się pieniędzy za wojenne straty już tego samego dnia odpowiedział niemiecki rząd. - Niemcy poczuwają się do politycznej, moralnej i finansowej odpowiedzialności za II wojnę światową. Wypłaciły reparacje w znacznej wysokości za ogólne szkody wojenne, także dla Polski. (...) Kwestia została w przeszłości ostatecznie uregulowana. W 1953 roku Polska wiążąco (...) zrezygnowała z dalszych świadczeń reparacyjnych dla całych Niemiec i w okresie późniejszym wielokrotnie to potwierdzała - powiedziała rzeczniczka rządu Niemiec Ulrike Demmer.

"Pojawiają się, kiedy na horyzoncie jest rocznica Powstania". Wraca sprawa reparacji wojennych od Niemiec

Więcej o:
Komentarze (223)
Wniosek o reparacje wojenne od Niemiec to decyzja Kaczyńskiego
Zaloguj się
 • 64stasiek

  Oceniono 1 raz 1

  kaczyński to nie Polska. On może, co najwyżej, domagać się odszkodowania za nazwanie go kartoflem.

 • zyks

  0

  Taka jest wola polityczna i genialna, wiekopomna decyzja p. Prezesa, taka jest jego, jakby, zasługa. Więc szykować miejsce na pomnik w Wawie, być może Lech będzie musiał jeszcze trochę poczekać. Ale egzekutorem będzie znany z inteligencji i skuteczności mec. Mularczyk. Więc spoko, ta kasa będzie. UE może się wypchać ze swoimi dziadowskimi dopłatami. Niech idą na drzewo.
  Kiedyś mówiono, że to będzie 2,5, potem, że 3,0, a teraz "Sieci" wyceniają to na okrągłe 6 bilionów $. Ze wstępnych wyliczeń wynika, że starczy dla każdego obywatela RP, od noworodka po starca, po 5.300 pln miesięcznie gwarantowanej pensji, bez tzw. obowiązku świadczenia pracy, przez 130 lat. Pracować będą tylko ci, którym się będzie nudziło, dla rozrywki, ale roboty nie dla wszystkich starczy.. Pierwszeństwo będą mieli członkowie, sympatycy i wyborcy PiS jak też członkowie rodzin, wstępni i zstępni.

 • P L

  0

  Może podzielmy kraj na część popierają przez PiS i przez normalnych polakow.

 • tokraj17

  Oceniono 1 raz 1

  Jestem ciekaw co Jarek zrobi ,gdy Niemcy wypną się na ten pomysł .Poskarży się kotce ?

 • kaczezero

  Oceniono 1 raz 1

  SWNIA POLSKA CHCE SIE ZAMACHNAC NA KASE NIEMIEC? KTO TEJ POLSKIEJ SWINI POMOZE ROZBUJAC KROTKIE LAPY? TRUMP JUZ IM SWINIOM OBIECAL WRAK TUTKI.

 • jgie2

  Oceniono 3 razy 3

  Tylko niestety nas to doprowadzi do ruiny! Kaczor robi wszystko, aby odejść z Unii Europ. Liczy na poparcie "bardzo mądrego prezydenta USA", który wspomoże gospodarczo Polskę (już nam bardzo pomogli w II wojnie świat). USA utrzymuje pseudo przyjacielskie kontakty z Polską, aby korzystać za bezcen z terenów Polski przyległych do Ukrainy i Rosji gdzie swymi pseudo treningowymi akcjami lotniczymi, inwigilują, zastraszają i niestety prowokują zbrojeniowe poczynania Rosji. To działanie i stosunek obecnych pseudo polityków do Rosji w poczuciu politycznej, a nie realnej pomocy ze strony USA, doprowadza w podziękowaniu jednak za ofiarność Rosjan w czasie II wojny światowej do międzynarodowej zawiści. Będziemy po odejściu z Unii Europ. jako kraj w środku Europy, znów mieć "przyjaciół" - Niemców, od których żądamy obecnie roszczeń powojennych i Rosjan, na których właściwie tylko plują pseudo politycy.--
  Wielka Brytania odeszła z Unii i będzie ją to kosztować 60 mld euro w ramach porozumienia o opuszczeniu Unii Europejskiej //tvn24bis.pl/ze-swiata,75/wielka-brytania-gotowa-zaplacic-40-mld-euro-za-wyjscie-z-ue-media,762613.html - nas to bedzie kosztować więcej, gdyż na pewno otrzymywaliśmy większą pomoc finansowa niż Anglicy. Doprowadzi nas to do ruiny. Kto za to zapłaci? Ojciec Rydzyk?! Nieee - uratuje nas tylko III rozbiór!

 • wranek

  Oceniono 3 razy 1

  Podobno, Rosja pilnie szykuje swój rachunek. Żeby dostać nak najwięcej, zanim Polacy wszystko Niemcom zabiorą...

 • Gabriel Rek

  Oceniono 6 razy 2

  A może by tak zapluty karzeł reakcji zażądał reparacji od ROSJI? Za Katyń, za Wilno, za Grodno, za Lwów itd...

 • kylax4

  Oceniono 6 razy 2

  A jak Ukraińcy zażądają reparacji za STULECIA okupacji ich terenów przez Polskę?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX