Ujęli w Hamburgu nożownika-islamistę przed przyjazdem policji. Czterech z nich to imigranci

Niemiecka policja nagrodziła siedmiu mężczyzn, którzy ujęli nożownika w Hamburgu. Wśród "Bohaterów z Barmbek" - jak nazwał ich szef lokalnej policji - jest czterech imigrantów.

Odznaczenia za odwagę cywilną i nagrody pieniężne trafiły m.in. do Toufiqa Araba (pochodzącego z Afganistanu), Muhammad Wali (z Egiptu), Jamela Chraieta (z Tunezji) i Ömela Ünlü (z Turcji). Mężczyznom udało się zatrzymać napastnika, w który w Barmbek, dzielnicy Hamburga, zamordował jedną osobę, a pięć innych ranił. Dzięki postawie "Bohaterów z Barmbek" prawdopodobnie udało się uniknąć wielu ofiar. 

Rzucali w napastnika krzesłami

Ömer Ünlü był w samochodzie z żoną i półrocznymi bliźniakami. Gdy napastnik z nożem wpadł na jego auto, mężczyzna natychmiast wybiegł, by spróbować go złapać.

- Rzucaliśmy w niego krzesłami i kamieniami - powiedział w rozmowie z "Hannoversche Allgemeine". Po jednym z trafień napastnik upadł na ziemię, wówczas obezwładniono go metalowym prętem. - Nie jestem bohaterem, ale cieszę się, że mogłem pomóc - mówi urodzony w Turcji Ünlü.

Jamel Chraiet był przed sklepem, kiedy usłyszał krzyki. - Zobaczyliśmy zakrwawionego mężczyznę. Niezależnie od tego, jak bardzo jesteś opanowany, w takiej chwili masz pustkę w głowie - mówił Tunezyjczyk. - Próbowałem do niego mówić, ale jego odpowiedzi były niezrozumiałe - dodał.

- Nie nazwałbym się bohaterem. To była normalna reakcja - powiedział Chraiet, który od niemal 30 lat mieszka w Niemczech. Dodał jednak, że cieszy się, iż mógł uczestniczyć w zatrzymaniu zamachowca. - Niech inni zobaczą, że nie wszyscy są tacy jak on - wyjaśnił.

"Czułem, że to mój obowiązek"

Toufiq Arab jest kasjerem w markecie, w którym zaatakował Ahmad A. Arab w 2012 roku przyjechał do Niemiec z Afganistanu. - Pomyślałem tylko, że muszę mu zabrać nóż, żeby nie skrzywdził kolejnych ludzi - powiedział.

Czwarty z mężczyzn, Muhammad Wali, wpadł na napastnika, gdy wychodził z banku. Szybko złapał za krzesło i zaczął go gonić. - Czułem, że to mój obowiązek - mówi w "Die Welt" Egipcjanin, który od ponad 25 lat mieszka w Hamburgu.

Zarzuty dla nożownika

Niemiecka prokuratura federalna przejęła śledztwo w sprawie ataku nożownika w Hamburgu prowadzone dotychczas przez prokuraturę regionalną. Powodem jest polityczne podłoże zbrodni. 26-letni Palestyńczyk zaatakował pod koniec lipca w supermarkecie. Zabił 50 letniego mężczyznę i ranił pięć osób.

Prokuratura przyznała, że czyn był motywowany islamską ideologią, chociaż na obecnym etapie nie ma bezpośrednich dowodów, że Ahmad. A. był członkiem tak zwanego Państwa Islamskiego, albo że należał do organizacji terrorystycznej.

Zamachowiec radykalizował się samodzielnie - stwierdzili prokuratorzy. "Ahmad A. zeznał w śledztwie, że decyzję o zamachu podjął w dniu zamachu w nadziei, że umrze jako męczennik" - napisała w komunikacie prasowym Prokuratura Generalna. Mężczyźnie postawiono zarzut morderstwa oraz usiłowanie zabójstwa i zamiar uszkodzenia ciała w pięciu przypadkach. 

Przegrywamy walkę z globalnym ociepleniem

Więcej o:
Komentarze (192)
Ujęli w Hamburgu nożownika-islamistę przed przyjazdem policji. Czterech z nich to imigranci
Zaloguj się
 • Tomasz Nicer

  0

  Piszcie o wszystkich. Nie tylko o 4 uchodźcach. Taka dziwna cenzura wyszła. Chwała im za pomoc w ujęciu bandyty, ale ukrywając kim jest pozostała trójka całe pozytywne przesłanie tej informacji zostało stracone.

 • Yana Yana

  Oceniono 1 raz 1

  A od kiedy pan z Afganistanu jest arabem droga redakcjo? Nie wiem co za tluk to redagowal

 • tinnman

  0

  W artykule jest parę błędów merytorycznych. Np. "radykalizował się sam" - no raczej nie. Radykalizował się pod wpływem koranu, sur i hadisów. Pewnie podpowiadali mu co nieco imamowie, w meczecie lub internecie. Poza tym nie tylko członkowie IS są radykalni. Wszyscy prawdziwi muzułmanie są radykalni. Tylko niektórzy jeszcze się nie zradykalizowali w ten sposób, żeby walczyć fizycznie. Allah daje im czas, dopuszcza stopniowe dochodzenie do bycia prawdziwym, walczącym muzułmaninem. I to jest ta ideologia islamu, czyli podporządkowania. Islam znaczy podporządkowanie się woli Allaha.

 • kawabis

  Oceniono 2 razy 2

  Islamista zabił islamista złapał jest cacy. A kto zginął i został ranny?

 • Daniel Kepinski

  Oceniono 2 razy 0

  To zwykła propaganda jak za gebelsa Niemcy z tego słyną tworzą takie bzdety by po prostu z kilku imigrantów zrobić bohaterów nie dawno oglądałem jak ciapty w AMG składał silniki a nie potrafił trzymać prosto klucza mają ludzi za bydło które łyknie wszystko co zobaczy w tv.

 • sraczezwersacze

  Oceniono 1 raz 1

  Można komentować ???!!! Ja chyba śnię. Dżizys, q ja 3.14..ole... Aż się boję czytać komentarzy... P.S: czy było rysowanie kredkami ?

 • heliheli

  Oceniono 2 razy 0

  to wiemy ,ze nie wszyscy uchodzcy to terrorysci , a wielu z nich to porzadni ludzie - co nie zmienia faktu ze wsrod uchodzcow sa rowniez terrorysci ...

 • rikol

  Oceniono 4 razy -2

  Europejscy mężczyźni (i kobiety również) są wytresowani, żeby nie bronić się przed napastnikiem, bo potem przed sądem to pokrzywdzony jest oskarżony o napaść. Natomiast w dzikich krajach policja nie funkcjonuje i ludzie muszą się bronić sami. Od razu zauważyłam zresztą, że atakujący terrorystę są ciemni, to nie była po prostu dzielnica imigrancka?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX