Zaczęło się od kolacji. 20 lat trudnej przyjaźni prezesa Kaczyńskiego z ojcem Rydzykiem

Jacek Gądek
O. Tadeusz Rydzyk i Jarosław Kaczyński

O. Tadeusz Rydzyk i Jarosław Kaczyński (Fot. Wojciech Surdziel / AG)

Po raz pierwszy Jarosław Kaczyński z ojcem Tadeuszem Rydzykiem spotkali się w 1997 roku. Rozmawiali pół nocy, ale nic się nie kleiło. Kaczyński najpierw utyskiwał na brak poparcia Radia Maryja, by potem - mimo kłótni - zjednoczyć siły. Teraz prezes albo jeździ do Torunia, albo dzwoni do studia. Dziś wieczorem znów będzie gościem toruńskiej rozgłośni.

Dziś Jarosław Kaczyński opiewa zasługi zakonnika i jego dzieł - Radia Maryja, "Naszego Dziennika" i TV Trwam. A zakonnik dziękuje prezesowi za służbę Polsce. Związek PiS z Toruniem przede wszystkim oparty jest na interesach. PiS dzięki niemu zgarnia setki tysięcy głosów w wyborach, a zakonnik miliony złotych na swoje inwestycje.

A jak to się zaczęło?

Potyczka o Wałęsę

Radio Maryja powstało pod koniec 1991 roku. Kaczyński - jak sam wspominał - o jego istnieniu usłyszał rok później. Początkowo ani nie pałał do rozgłośni wielką sympatia, ani nie był do niej w kontrze. - Zjednoczenie Chrześcijańsko Narodowe bardzo zdecydowanie dążyło do tego, byśmy wsparli o. Rydzyka i oczywiście poparliśmy go - wspominał prezes PiS. Zakonnik walczył o koncesję i status nadawcy społecznego - skutecznie.

Ale też się różnili - zwłaszcza w 1995 r. Przez chwilę wsparcie radia miała Hanna Gronkiewicz-Waltz, ówczesna prezes NBP. Kaczyński sądził wtedy nawet, że RM dało się wciągnąć w operację byłej Służby Bezpieczeństwa PRL. Jak? W "Alfabecie braci Kaczyńskich" tłumaczył, że "wybory prezydenckie 1995 r. przygotowywała w istocie bezpieka". - Na przykład cała operacja z Gronkiewicz-Waltz. Ona miała skupić wokół siebie prawicę, potem się spalić i zrobić miejsce Wałęsie - mówił.

Rydzyk silnie wspierał Wałęsę, który dla Kaczyńskich był po pierwsze "Bolkiem" i katastrofalnym prezydentem.

W pewnym momencie toruńska rozgłośnia przypuściła atak na Gronkiewicz-Waltz. Na jego falach nazywano kandydatkę "klaczą trojańską", oskarżano ją o zdradę Wałęsy i rozsiewano informacje o żydowskim pochodzeniu. Znienawidzony przez Kaczyńskiego Wałęsa gładko w I turze pokonał kontrkandydatkę, która została "spalona".

Kolacja sprzed 20 lat

Mimo tej zadry drogi prezesa i dyrektora miały się zbiec.

Jesień 1997 r. Fragment z autobiografii Jarosława Kaczyńskiego "Porozumienie przeciw monowładzy": "Zaproszenie, a może inaczej, gotowość rozmowy, pojawiła się nagle. Pośrednikiem był działacz Chrześcijańsko-Demokratycznego Stronnictwa Pracy, a wtedy poseł, Witold Nieduszyński, znany mi jeszcze z czasów kampanii przeciw Wałęsie. Jego środowisko miało dobry kontakt z Radiem. Było jasne, o co chodzi, o. Rydzyk bardzo negatywnie oceniał koalicję AWS-UW i chciał o tym rozmawiać. Ja też oceniałem ją źle, a już w szczególności wyniki rokowań, choć wiedziałem, że w praktyce nie ma wyjścia. Zaproszenie bardzo mnie zainteresowało, nie wahałem się, postanowiłem jechać".

Prezes pojechał. Kaczyński nie miał być gościem radia, ale gościem o. Rydzyka. Nie przyjechał na wywiad, ale na rozmowy polityczne.

Wspominał: "Zostałem poczęstowany kolacją, a później długo w noc ciągnęła się rozmowa z szefem Radia. To, co nam przekazano, było proste: Marian Krzaklewski, AWS zawodzą. Zrodził się też duży dystans wobec innych znanych wtedy postaci prawicy. Nie mogłem zaprzeczyć, że w tych ocenach było bardzo wiele racji. Ale rozmowa nie rozwiała tego niepokoju, który był we mnie i przedtem".

Z relacji Kaczyńskiego wynika, że "ujawniły się różnice w naszym spojrzeniu na świat wynikające z odmienności doświadczeń". Obaj krzywo patrzyli na - ich zdaniem - zgniliznę kultury Zachodu. Przy czym prezes nie był aż tak krytyczny jak zakonnik. - W rozmowie nie dochodziło do ostrych sporów, jednak nie przyczyniła się ona do zniesienia tego nieporozumienia budującego dystans, które później nam bardzo zaszkodziło - przyznał dyplomatycznie Kaczyński. - Generalnie rozmowa, choć miła, nie była udana i musiały minąć lata, bym znów znalazł się w Radiu Maryja - dodawał.

Trudności z porozumieniu się musiały też wynikać z tego, że o. Rydzyk ma kłopot w sformułowaniu zbornej wypowiedzi. A Kaczyński - choć można się z nim zgadzać lub nie - myśli wyraża płynnie.

W kontrze do o. Rydzyka

Przy okazji wyborów z 1997 r. (AWS starła się z SLD) Kaczyńskim zaszkodzi konflikt sprzed paru lat z Radiem Maryja. Prezes PiS mówił to wprost: - Mieliśmy problem: sprawę Radia Maryja.

I nie chodziło też o to, że wsparcie Rydzyka dla Wałęsy w ’95 roku, ale na przykład "dobór informacji w wiadomościach". Ludzie Kaczyńskiego ani tym bardziej on sam nie mieli wsparcia od Rydzyka, więc przepadali w wyborach. W 2001 r. z kolei PiS "obciążyły ich złe stosunki z Radiem Maryja i poparcie (radia) dla LPR".

Jarosław Kaczyński wiedział już, że bez poparcia rozgłośni, nie ma co marzyć o władzy w Polsce.

Polityka miłości z rozsądku

W 2005 r. Kaczyński już był w sojuszu z o. Rydzykiem. Wygrał i Lech Kaczyński, i PiS. Prezes dopieszczał zakonnika jak mógł, dając mediom o. Rydzyka na przykład wyłączność na transmisję z podpisania paktu stabilizacyjnego PiS z LPR i Samoobroną.

O ile sam Kaczyński nigdy nie miał z redemptorystą przyjacielskich stosunków, to posiadał łączników zaprzyjaźnionych z Toruniem: prof. Jana Szyszko, Annę Sobecką, Andrzeja Jaworskiego, Antoniego Macierewicza - do dziś zresztą szef MON ma w TV Trwam cotygodniowe felietony.

Przy okazji każdych wyborów po zawiązaniu sojuszu z zakonnikiem prezes spierał się z nim o miejsca jego ludzi na listach PiS, a także posady w samym rządzie - i po wyborach w 2005, i po ostatnich w 2015.

Zza pleców

Choć pośredniej krytyki z ust J. Kaczyńskiego pod adresem ojca dyrektora trudno uświadczyć.

Ale już media z nim związane - zza pleców prezesa - biły w o. Rydzyka bez pardonu. "Gazeta Polska", którą prezes J. Kaczyński traktuje jako "swoje" medium w tym przodowała. W 2007 r. szef "GP" Tomasz Sakiewicz pisał nawet do papieża Benedykta XVI alarmując go o niecnych działaniach o. Rydzyka. Poszło wówczas o obronę przez Toruń abp. Stanisława Wielgusa, który został najpierw mianowany na metropolitę warszawskiego, a potem - po wypłynięciu jego agenturalnej przeszłości - wymusił odejście z urzędu.

Sakiewicz zarzucał o. Rydzykowi i jego mediom szkalowanie ludzi, kłamstwa i manipulacje. Fragment listu szef "GP" do papieża: "Nie wiem, czym kieruje się o. Rydzyk. Wiem jednak, że miał okazję poznać prawdę i tę prawdę odrzucił. Miał okazję pojednać się z ludźmi, których ciężko skrzywdził, a zamiast pojednania wyrządza im nowe krzywdy. Władze zakonne nie reagują na jego kolejne czyny, nawet wtedy, kiedy ubliża żonie prezydenta, najbardziej katolickiego spośród tych, których wybrali Polacy po 1989 r. Prawdziwymi ofiarami ojca Rydzyka nie są jednak obrażani przez niego biskupi, dziennikarze czy politycy. Największą krzywdę wyrządza prostym ludziom, którzy zawierzyli mu, że mówi w imieniu Kościoła".

W ostatnich latach J. Kaczyński mówił o Radiu Maryja w superlatywach. A o zakonniku, że "brał w obronę dobro przed złem" i spełniał "funkcje ratownicze" wobec ludzi.

Polityka i wino

Dziś politycy z poparciem redemptorysty - jak Antoni Macierewicz i Jan Szyszko - grzeją ministerialne fotele. PiS stale płaci na fundację Rydzyka - Lux Veritatis - po 35 tys. złotych miesięcznie. A to i tak grosze, bo z kasy państwa instytucje związane z redemptorystą dostały ok. 30 milionów złotych.

Dziś, gdy Kaczyński ma jakiś zatarg z o. Rydzykiem, to przy winie go rozwiązują. Wojenek między nimi było już wiele, ale wspólny interes jest jeden.

Fragment listu J. Kaczyńskiego na 25. rocznicę powstania RM: "Chciałbym wspomnieć o wszystkich zasługach ojca dyrektora, ale obawiam się, że gdybym zaczął je wymieniać to nie wiem, kiedy bym skończył."

Jednym z dzieł o. Rydzyka jest władza w rękach J. Kaczyńskiego. Tuż po triumfie 2015 r. prezes PiS mówił na urodzinach rozgłośni: - Bez Ciebie ojcze dyrektorze nie byłoby tego zwycięstwa.

Zobacz także. W siedzibie PiS zwołano naradę, na polityków czekali demonstranci

Na pewno wiesz, gdzie znajdują się te państwa, ale czy poznasz je tylko po konturze?
1/13Zacznijmy od czegoś łatwego. Na grafice zaznaczono kontur:
Zobacz także
Komentarze (102)
Zaczęło się od kolacji. 20 lat trudnej przyjaźni prezesa Kaczyńskiego z ojcem Rydzykiem
Zaloguj się
 • tadjan

  Oceniono 1 raz 1

  kaczyński o telefonie do brata:
  "chodzą słuchy, że ja zmuszałem brata do lądowania w mgle, a to nie jest prawda....... bo my rozmawialiśmy, kiedy jeszcze mgły nie było, bo ta przyszła później."

 • tadjan

  Oceniono 1 raz 1

  i teraz to kacze goovno klęczy przed grobem swojej bratowej Pani Marii Kaczyńskiej, o której to Rydzyk powiedział: niech się ta czarownica podda sama eutanazji...... a te dwa bliźniacze durnie łebki spuścili przed Rydzykiem i żaden nie stanął w jej obronie. Taka to honorowa jest rodzina Kaczyńskich......

 • baj62

  Oceniono 1 raz 1

  Oj, Kaczyński, PiS, cała prawica zapłaci za konszachty z Rydzykie, klerem. Dowodnie widać że Ojdyr dąży do zagarnięcia władzy z pozycji szarej eminencji. Wypisz wymaluj Rydzol sie odrodził ze średniowiecza i jak tu nie wierzyć w reinkarnację?

 • alexcomp

  Oceniono 1 raz 1

  "Ile dasz?
  A ile chcesz?
  A ile masz?"

 • s-w-z

  Oceniono 1 raz 1

  "Trudna przyjaźń" to stan normalny między wspólnikami w wielkich interesach. W SPÓŁCE z bardzo ograniczoną odpowiedzialnością - niepodzielnie rządzącą Polską - wydaje się, że pakiet kontrolny udziałów ma toruński zakonnik.

 • mrfunnyandnotso

  Oceniono 1 raz 1

  " Obaj krzywo patrzyli na - ich zdaniem - zgniliznę kultury Zachodu."
  ====================================================
  I tu leży pies pogrzebany.

 • montagnes44

  Oceniono 1 raz 1

  Prezes i dyrektor dwa bezwzględne typy niszczące Polskę.

 • francek4

  Oceniono 2 razy 2

  tak jak to powiedział Kwicoł w Janosiku , obydwu na hak za ziobro i na subienice ....

 • obidient1

  Oceniono 1 raz 1

  I tak dwaj cwaniacy robią w bambuko wszystkich Polaków. A ciemna strona mocy zbiera miliony i ogłupia prostaczków.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje