"Operacja za pomocą siekiery". Bp Tadeusz Pieronek ostro o PiS-owskiej rewolucji w sądach

Jacek Gądek
- To, co stało się w stosunku do polskiego sądownictwa, jest operacją na żywym organizmie społecznym. Operacją dokonaną przez felczerów i to za pomocą siekiery - mówi w rozmowie z Gazeta.pl krakowski biskup Tadeusz Pieronek.

Jacek Gądek: - Jaka jest rola Kościoła w czasie tak ostrego konfliktu politycznego wokół sądownictwa?

Bp Tadeusz Pieronek: - Społeczna nauka Kościoła wyraźnie mówi, że kwestia ustroju społecznego jest wyborem społeczeństwa. Mogą się w takim ustroju dziać także rzeczy sprzeczne z moralnością chrześcijańską - wtedy jednak Kościół ma obowiązek zająć stanowisko, aby uświadomić wiernym, że nie jest to dla nich dobra droga.

Czy rewolucja w sądownictwie jest dobra?

To, co stało się w stosunku do polskiego sądownictwa, jest operacją na żywym organizmie społecznym. Operacją dokonaną przez felczerów i to za pomocą siekiery.

Felczerów czyli chirurgów polowych o niewielkich umiejętnościach.

W normalnej sytuacji operacji dokonują chirurdzy-fachowcy, a rewolucji w sądownictwie fachowcy nie przeprowadzają. Metody, jakich użyli, są zbójeckie - tak to oceniam.

Głos Kościoła nie jest donośny...

...ale ja też przecież jestem głosem Kościoła. Jeśli pan i inne osoby też są katolikami, to również są głosem Kościoła.

Z całym szacunkiem dla księdza biskupa, ale w przestrzeni publicznej głos Episkopatu - bardzo ważnej instytucji - nie wybrzmiewa.

To prawda - nie wybrzmiewa głośno. Ale przecież rzecznik Episkopatu parę dni temu jednak wezwał do tego, aby wyciszyć nastroje i w całym tym bałaganie, w którym teraz żyjemy, szukać jakiejś możliwości pojednania.

To prawda - ks. Paweł Rytel-Andrianik mówił to wprost. Ale czy to nie jest szeptanie na puszczy? Czy ma to szansę dać jakiś realny efekt?

Jeśli ktoś nie słucha papieża Franciszka, to nie będzie słuchał także Episkopatu Polski i jego rzecznika.

Skoro władza jest w rękach Prawa i Sprawiedliwości - konserwatywnej partii mówiącej o przywiązaniu do wartości chrześcijańskich - to liczy ksiądz, że prezydent, premier i prezes będą się słuchać Kościoła na przykład w sprawie Sądu Najwyższego?

Jak jest z tym słuchaniem, to każdy widzi. Nie trzeba nawet komentarza.

Na ulicach - także w Krakowie - odbywają się kolejne demonstracje. Czy to ma jakiś sens?

Ludzie szukają sposób na to, żeby się dogadać. Innej ścieżki niż demonstracje już nie ma. Skoro wszystkie uwagi, poprawki, każda inicjatywa, by się spotykać i rozmawiać, jest odrzucana, to pozostaje właśnie ulica.

Jak rozmawiać, kiedy prezes PiS Jarosław Kaczyński mówi o "mordach zdradzieckich" i oskarża opozycję o zamordowanie brata?

Te słowa są tak obrzydliwe, że każdy człowiek, który ma jakiekolwiek rozeznanie moralne i estetyczne, wie, co o tym myśleć. A jeżeli ktoś zarzuca zbrodnię całej formacji politycznej nie mając na to dowodów, to jest to już sprawa karna.

Jarosław Kaczyński pod sąd? To chce ksiądz biskup powiedzieć?

Nie mówią, że pod sąd, ale że to sprawa karna. Według mojej wiedzy prokuratura powinna się tym zająć i to z oskarżenia publicznego.

Abstrahując od uzasadnienia, to patrząc chłodno: państwo nie będzie ścigać swojego naczelnika.

Żyjemy w demokracji czy nie?! Prawo obowiązuje czy nie?! Nie cudze prawo, ale to nasze. Formacja polityczna, która dzisiaj rządzi w Polsce, chyba to prawo jeszcze uznaje, bo samo się tym prawem karnym posługuje.

W biskupa ocenie prokuratura z urzędu powinna ścigać Jarosława Kaczyńskiego za słowa o zamordowaniu śp. Lecha Kaczyńskiego skierowane do polityków Platformy Obywatelskiej? Dobrze rozumiem?

Nawet jeśli Polska - po zatarciu rozdziału miedzy władzą sądowniczą a wykonawczą - nie jest już demokratycznym państwem, to wciąż ma obowiązujące prawo. Ono starte nie zostało. Konsekwencje prawne cytowanych przez pana wypowiedzi są jasne.

Rola Kościoła się skończyła, jeśli chodzi o publiczne zaangażowanie w sprawie rewolucji w sądownictwie?

Nie. Sądzę, że Kościół nie powiedział wszystkiego i nie zabrał głosu bardzo konkretnie. Ale to jest inna rola...

...czyli?

Jeśli ktoś w swojej działalności publicznej powołuje się na naukę Kościoła, to już to powinno wystarczyć. Od reszty są mechanizmy prawne. Natomiast z moralnego punktu widzenia takie działania wobec sądownictwa powinny być przez Kościół ocenione negatywnie.

W historii ostatnich lat wiele razy ludzie Kościoła, biskupi angażowali się w próby mediacji między politykami, aby łagodzić konflikty i szukać porozumienia. Teraz to jest możliwe?

Proszę pana... mediacja to mechanizm dla ludzi, którzy są gotowi do zgody. Obie strony konfliktu powinny być zgodne co do osoby mediatora i poddać się jego ocenom. A szans na to dziś w Polsce nie widzę.

Rozmawiał: Jacek Gądek

Zobacz także: Manifestacje w całej Polsce. Tłumy żądają weta

Więcej o:
Komentarze (182)
"Operacja za pomocą siekiery". Bp Tadeusz Pieronek ostro o PiS-owskiej rewolucji w sądach
Zaloguj się
 • birgir siggi

  Oceniono 3 razy -1

  Pieronek?Same nazwisko mówi za siebie!O czynach szkoda wspominać!

 • rek3493

  Oceniono 2 razy 2

  Biskupie Pieronek dopiero teraz dno w polskim kościele? to o 30 lat za [późno.

 • Iwo Inoev

  Oceniono 1 raz -1

  Pieronek nich pilnuje Kościoła i owieczek ,a nie wpier.... się do polityki :( Czyżby bał się ,że rząd ukruci mu subwencje???

 • Tadeusz Urbanczyk

  0

  Mamona całkowicie opanowała kościół w Polsce łączenie z PiSem. Gdzie podział się Bóg,honornor i OJCZYZNA ?

 • Jacek Zakrzewski

  Oceniono 6 razy -4

  Nie wstyd kościołowi posoborowemu, że mamy taki absurd, że każdy byle żartowniś, choćby skrajnie anty-katolicki lewak jak pan Pieronek może sobie zrobić święcenia i wypowiadać się w imieniu kościoła. To tak jakby w jakaś partia tolerowała w swojej radzie politycznej osobę, która wszem i wobec rozgłaszała w telewizji poglądy inne lub nawet przeciwne do stanowiska partii, ba -i rugała co i rusz swoje ugrupowanie.

 • foros74

  Oceniono 4 razy 4

  Głos biskupa Pieronka jest kroplą w morzu potrzeb. W tle wydarzeń politycznych dzieje się w Polsce coś bardzo destrukcyjnego z samym Kościołem katolickim, który postanowił odkleić się od reform samego Kościoła na rzecz utrwalania mechanizmów struktury piramidalnej właściwej feudalizmowi, zerwać z aggiornamento Soboru Watykańskiego II i wykonać powolny zwrot do mentalności Trydentu. Niewielu mamy wśród polskich biskupów intelektualistów, a jeszcze mniej odważnych do podjęcia głębokiej reformy Kościoła. Biskupi w Polsce nie chcą przyjąć do wiadomości, że współczesny Polak, to człowiek co najmniej z maturą i nie potrzebuje infantylnych pouczeń dla wyjaśnienia naukowego obrazu świata, w którym żyje. Ta postawa hierarchów polskich odklejona od współczesnej teologii i osiągnieć nauki przekłada się na kształtowanie w umysłach wielu Polaków postaw infantylnego rozumienia religii i samego Kościoła, a przez to również społeczeństwa i państwa. Dla przykładu: zasada "cel uświęca środki" jest radykalnie sprzeczna z chrześcijaństwem, o czym szczegółowo uczą się studenci wszystkich wydziałów filozofii, teologii i prawa, a zatem znają ją wszyscy kapłani, w tym biskupi. Wiedzą zatem, że aby czyn ludzki można uznać za dobry, to wszystkie jego składowe muszą być dobre, a zatem również środki. - To są fundamenty etyki i moralności. Kiedy w tych dniach tak radykalnie gwałcone jest prawo - Konstytucja, i w działaniu tym wielu jego katolickich polityków, którzy pod Krzyżem wyznają swoja wiarę, odwołuje się na zasadę "cel uświęca środki", gdzie są biskupi i duchowni? - Milczą, bo wielu z nich po cichu tę zasadę popiera. - Taki właśnie schizofreniczny jest Kościół w Polsce.

 • Lech Pawluk

  Oceniono 3 razy 1

  Przyjdzie czas, że ci wszyscy stanowiący prawo i wierzący w BOGA staną przed SĄDEM OSTATECZNYM zostaną ocenione ich wszystkie czyny z pewnością SPRAWIEDLIWIE i bez odwołania.

 • Anna Pac

  Oceniono 2 razy 0

  PEDOgogiczna ROLA KOŚCIOŁA czyli CZARNI PODPALACZE POLSKI W PiS – lamowskiej OJCZYŹNIE (z)BAWIENIA „CZY WAM SIĘ PODOBA, CZY NIE I BASTA”, „BO JAK NIE, TO MY WAM DAMY” - „DEMOKRACJI TU NIE CHCEMY, MY CHRYSTUSA WYZNAJEMY” (29.IV.2017 r.) jak KURIA JEGO MAĆ:

  Chcąc mieć pełny obraz należy korzystać ze wszystkich istniejących stron związkowych FACEBOOK'a:

  1) kz nszz solidarnosc organistow
  2) kz nszz solidarnosc organistow (od 2 do 10 [3; 4; 5; 6; 7, 8 i 10 niedostępne] )
  3) kz nszz solidarnosc organistow 11

  Każdy też będzie mógł nawiązać kontakt e-mailem:

  kznszzsolidarnoscorganistow@gmail.com

  Tylko w lipcu 2017 r. internetowa wybrana prasa podała o CUDACH PEDOgogicznej ROLI KOŚCIOŁA GŁOSZĄCEJ (z)BAWIENIE jak KURIA JEGO MAĆ, ha ha ha …:

  1) „PIKIO” z dn. 18.VII.2017 r. w artyKULe: „To zmieni Watykan na zawsze. Brat papieża zamieszany w PÓŁ TYSIĄCA pedofilskich gwałtów” o-PiS-uje PEDOgogiczną ROLĘ KOŚCIOŁA NA DRODZE (z)BAWIENIA;

  2) „WP” z dn. 19.VII.2017 r. w artyKULe: „Dariusz Bruncz: Polska płonie, a biskupi milczą. Dlaczego?” o-PiS-uje PEDOgogiczną ROLĘ KOŚCIOŁA NA DRODZE (z)BAWIENIA;

  3) „ECHO DNIA” z dn. 21.VII.2017 r. w artyKULe: „Wojna o Popiełuszkę. Bardzo mocne słowa. ZOBACZ WIADOMOŚCI” o-PiS-uje PEDOgogiczną ROLĘ KOŚCIOŁA NA DRODZE (z)BAWIENIA;

  4) „ECHO DNIA” z dn. 21.VII.2017 r. w artyKULe: „"Operacja za pomocą siekiery". Bp Tadeusz Pieronek ostro o PiS-owskiej rewolucji w sądach” o-PiS-uje PEDOgogiczną ROLĘ KOŚCIOŁA NA DRODZE (z)BAWIENIA;

  5) „SUPEREXPRESS” z dn. 22.VII.2017 r. w artyKULe: „Wyłudzili od księdza 817 tys.” o-PiS-uje PEDOgogiczną ROLĘ KOŚCIOŁA NA DRODZE (z)BAWIENIA;

  6) „FAKT” z dn. 22.VII.2017 r. w artyKULe: „Bulwersujący wyrok ws. księdza pedofila. Wystarczy, że napisze przeprosiny” o-PiS-uje PEDOgogiczną ROLĘ KOŚCIOŁA NA DRODZE (z)BAWIENIA;

  RESZTA NA FACEBOOK ‘ u.

  NIE WIERZYSZ? - zobacz ...

  Wszystkich ksieŻULI uznać należy za DEALERÓW (Słowa Bożego), a LUD BOŻY za ĆPUNÓW!

  Więcej info po wpisaniu w google hasła: =K.Z. =N.S.Z.Z.= S.O.L.I.D.A.R.N.O.Ś.Ć. =O.R.G.A.N.I.S.T.Ó.W= oraz KZ NSZZ SOLIDARNOŚĆ ORGANISTÓW jak również K.Z. N.S.Z.Z. S.O.L.I.D.A.R.N.O.Ś.Ć. O.R.G.A.N.I.S.T.Ó.W. - czytać należy WPISY Związkowe.

  Dawno minęły czasy gdzie księŻULE BŁYSZCZAŁY INTELIGENCJĄ – teraz ino błyszczy GŁUPOTA księŻULI na tle inteligencji.

  Z wdzięczności za WYMROŻONE DZIECI w 1994 r. i inne CUDA...

  ZOSTAŃCIE Z B(L)OGIEM., a będziecie (z)BAWIENI...

  (PODPISANO: KZ NSZZ SOLIDARNOŚĆ ORGANISTÓW i ASC )

 • calidris

  Oceniono 2 razy -2

  Smutne, że dziennikarz musi wyjaśniać znaczenie słowa "felczer"...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX