Prezydent zgłasza zastrzeżenia. "Nie podpiszę ustawy o Sądzie Najwyższym". I stawia warunek

Andrzej Duda zgłosił prezydencki projekt ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa. Członkowie KRS mają być wybierani konstytucyjną większością głosów. Prezydent zapowiedział, że dopóki ustawa nie zostanie uchwalona, nie podpisze ustawy o Sądzie Najwyższym.

Prezydent wieczorem ma odbyć rozmowę z marszałkami Sejmu i Senatu. Przed spotkaniem Andrzej Duda postanowił wygłosić oświadczenie. 

- Jak doskonale wiemy, jak wie opinia publiczna, toczy się w parlamencie debata o zmianach w Sądzie Najwyższym. Jako prezydent RP chcę powiedzieć jedno. Mam świadomość od lat, ale mocno ugruntowaną w czasie kampanii wyborczej, kiedy spotykałem się z moimi rodakami, wyborcami, jak i teraz, kiedy jestem prezydentem i także się spotykam, że Polacy nie są zadowoleni z wymiaru sprawiedliwości, Polacy mają wiele zarzutów pod adresem wymiaru sprawiedliwości i wymiar sprawiedliwości wymaga w naszym kraju zmian - rozpoczął. 

- Wiele musi się zmienić w środowisku sędziowskim, bo sędziowie nie są najważniejszą kastą, a 10 tysięcy to nie jest ledwo-pensja. Wielu Polaków żyje za nieporównywalnie mniejsze pieniądze i przede wszystkim należy się im szacunek - mówił.

Wybieranie członków KRS 3/5 głosów

Wymiar sprawiedliwości jest kwestią bardzo poważną. Wymaga reformy, ale wymaga mądrej reformy. Zgadzam się, że z tym, że potrzebna jest reforma Krajowej Rady Sądownictwa, zgadzam się z zasadniczymi kierunkami tej reformy. Jestem przekonany, że potrzebna jest także reforma Sądu Najwyższego. Ale powinna być to reforma przeprowadzona mądrze i spokojnie. I dzisiaj wobec debaty, która dzisiaj się toczy, wobec głosów, które w tej dyskusji padają i biorąc pod uwagę także ustawę zmieniającą ustawę o KRS, która jest u mnie w tej chwili i na której podpisanie lub niepodpisanie mam jeszcze czas, chcę powiedzieć jedno - zgłosiłem dzisiaj do marszałka Sejmu ustawę zmieniającą ustawę o KRS. Bardzo krótką, w której jest bardzo wyraźnie powiedziane, że członków KRS Sejm będzie wybierał większością 3/5 głosów. Powtarzam jeszcze raz - 3/5 będzie wymagane, by sędzia został wybrany do KRS.

- Ten projekt ma zapobiec jednemu - twierdzeniom o tym, że KRS jest upartyjniona tylko przez jedno ugrupowanie, że działa pod dyktatem politycznym. Nie może być takiego wrażenia w polskim społeczeństwie, nie może być takiego odbioru, nie może być możliwości używania takiego argumentu. Nigdy jeszcze nie było takiej  sytuacji, żeby jedno ugrupowanie w polskim parlamencie miało samodzielnie 3/5 i przyznam szczerze, że nie sądzę, żeby taka sytuacja się zdarzyła. W związku z powyższym wydaje mi się, że ta większość jest wystarczająca, aby zapewnić, że nie tylko jeden obóz polityczny będzie decydował o składzie KRS -  mówił prezydent.

Duda: Nie podpiszę ustawy o SN

- I chcę powiedzieć jeszcze jedno. Nie podpiszę ustawy o Sądzie Najwyższym, nawet jeżeli takowa zostanie uchwalona w polskim parlamencie, jeżeli wcześniej ta ustawa złożona przeze mnie dzisiaj jako prezydencki projekt, nie trafi na moje biurko uchwalona przez polski parlament i nie stanie się częścią polskiego systemu prawnego po złożenia przeze mnie podpisu. Powtarzam - nie podpiszę ustawy o Sądzie Najwyższym, nad którą teraz pracują w Sejmie, dopóki moja, ta maleńka ustawa nie zostanie uchwalona i nie znajdzie się na moim biurku - podsumował Duda. 

Ustawa o Sądzie Najwyższym

W Sejmie trwa pierwsze czytanie poselskiego projektu ustawy o Sądzie Najwyższym. Projekt zakłada m.in. wygaszenie kadencji sędziów Sądu Najwyższego z wyjątkiem tych, którzy zostaną wskazani przez Krajową Radę Sądownictwa.

Wprowadza też instytucję Izby Dyscyplinarnej, która ma zajmować się sprawami dyscyplinarnymi środowiska prawniczego, w tym sędziów i prokuratorów.

Czytaj więcej w naszej relacji NA ŻYWO >>>

Więcej o:
Komentarze (273)
Prezydent zgłasza zastrzeżenia. "Nie podpiszę ustawy o Sądzie Najwyższym". I stawia warunek
Zaloguj się
 • zigzaur

  Oceniono 3 razy 1

  Przypomniał mi się niedawno zmarły aktor Witold Pyrkosz i wygłoszone przezeń w bardzo popularnym serialu zdanie:

  - Naprawdę taki tępy czy tylko gra głupka?

 • dar61

  0

  Sędziów [s. powszechnych i SN] proponują do powoływania prezydentowi państwa inni sędziowie. I to nie jest złe rozwiązanie.
  I TAK POWINNO POZOSTAĆ.
  Jeśli masz, Andrzeju z Dudów, wobec nich zarzuty, podaj ich do sądu - w myśl prawa karnego, administracyjnego etc, jakie sam - wraz z parlamentem, ustalasz.
  Reszta jest przemilczaniem.

 • kotwkaloszach

  Oceniono 3 razy 1

  Powtórzę jeszcze raz:
  Wszystkie działania PiSu to PEŁZAJĄCA DYKTATURA!!!

 • s-w-z

  Oceniono 2 razy 0

  Takie zagranie prezydenta może usatysfakcjonować tylko Kukiza i podobnych głąbów, Przecież te ustawy są NIEKONSTYTUCYJNE a wprowadzona przez prezydenta poprawka, że wybór sędziego do NRS wymaga głosów 3/5 posłów (biorących udział w głosowaniu), oznacza że PiS owi będzie potrzebna banda Kukiza (a przy pełnej frekwencji jeszcze jakieś poselskie zmiotki).
  Przy NIEKONSTYTUCYJNEJ ustawie dotyczącej Sądu Najwyższego przesunięcie niektórych "uprawnień" pana Zbyszka na rzecz Adriana nie ma znaczenia.
  Kukiz -po wystąpieniu prezydenta rozanielony - powiedział przed kamerami, że z uciechy całował ekran telewizora. Gdyby dowiedział się w czasie wizyty w pałacu mógłby pocałować prezydenta w d. na żywo.

 • tysonc

  Oceniono 8 razy 0

  Ustawka, jakich malo. Chodzi tylko o to, aby Maliniak pozyskal sympatie, bo inaczej bedzie cienko. PIS ukartowal nawet TO przemowienie. Maliniak byl, jest i bedzie kukielka prezesa, a kto twierdzi inaczej, jest PISiakiem.

 • klan_fan

  Oceniono 6 razy 0

  A ja wierzyłem, że ustawy się nie podpisuje bo jest bublem lub łamie ustawę zasadniczą a nie aby szantażować....miernota moralna, już nawet się nie kryje, że gra na siebie.

 • zyks

  Oceniono 9 razy -1

  Mysz ryknęła.

 • wolak_pospolity

  Oceniono 6 razy 0

  Adrian lepiej podpisz bo cie usuną ze stanowiska jak sędziów.

 • greg.waw

  Oceniono 7 razy -1

  Normalnie przedszkole...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX