Wzruszające słowa uczestniczki Powstania Warszawskiego. "Żądam na ostatnie dni - walczcie"

Wśród osób, które wystąpiły podczas protestu w obronie sądów, pojawiła się Wanda Traczyk-Stawska, uczestniczka Powstania Warszawskiego. - Resztką tchu stoimy przy drzwiach - mówiła o swoim pokoleniu. I zwróciła się do młodych: Bądźcie mądrzy i walczcie, ale bez broni.

- Jestem tu ponieważ jestem Powstańcem - rozpoczęła Traczyk-Stawska i za same to słowa otrzymała gromkie oklaski. Dodała, że przeżyła dwa powstanie - w 1944 roku i w latach 80., "bo 'Solidarność' to też powstanie". 

Chcę Wam powiedzieć - pozwólcie nam spokojnie odchodzić, bo jesteśmy po prostu przerażeni - ja mam 90 lat - resztką tchu stoimy przy drzwiach. Prosimy was, bądźcie mądrzy, bądźcie bogaci w dobroć. Nie ma nienawiści, nie ma zemsty, jest działanie, które jest mądre, które pozwoli całemu narodowi czuć swoją godność. Bo my walczyliśmy o wolność i o godność człowieczą

- mówiła uczestniczka Powstania Warszawskiego. Tłum zaczął skandować "dziękujemy!".

- Nie należę do żadnej partii, bo jestem żołnierzem. Składałam przysięgę, że będę służyć Ojczyźnie i żądam na późną starość, na ostatnie dni - bądźcie mądrzy, walczcie, ale bez broni - apelowała dalej, a zebrani odpowiedzieli "cześć i chwała bohaterom". 

Traczyk-Stawska wspomniała też o przyjmowaniu uchodźców. - Jeszcze chcę powiedzieć - szczęść wam, Boże. Ale też pamiętajcie o tym, że ranne dzieci, dzieci razem z matkami powinny tu być. My od wieków byliśmy uchodźcami. To, co zrobił Anders, przeprowadzając chore dzieci przez Syrię... Pamiętajcie, że na dobroć trzeba odpowiadać dobrocią - zakończyła. 

17-letnia łączniczka i strzelec

Wanda Traczyk-Stawska, pseudonim "Pączek". W chwili wybuchu Powstania Warszawskiego miała 17 lat. Była łączniczką i strzelcem Oddziału Osłonowego WZW - dobrze wyszkolonej i uzbrojonej formacji będącej w dyspozycji dowódcy powstania gen. Antoniego Chruściela "Montera". Wcześniej działała w konspiracji niepodległościowej.

Ciężko ranna we wrześniu 1944 r. odłamkami granatnika. Po kapitulacji Powstania trafiła do obozów jenieckich. Po wojnie zajęła się odszukiwaniem mogił powstańczych. Od lat upomina się o pamięć dla cywilnych ofiar PW, była współinicjatorką ustanowienia Dnia Pamięci o Cywilnej Ludności Powstańczej Warszawy. Stała też na czele Społecznego Komitetu ds. Cmentarza Powstańców Warszawy, który doprowadził do remontu nekropolii. Dzięki jej działaniom tysiące bezimiennych ludzi odzyskuje tożsamość. - Na Cmentarzu PW leży ponad 80 tys. cywilów, dzieci, kobiet, starców... to oni, choć bezbronni, byli najodważniejsi - mówiła w 2015 roku podczas rocznicy wybuchu Powstania.

Przeczytaj więcej o Wandzie Traczyk-Stawskiej >>>

Zapytaliśmy Powstańców, co chcieliby przekazać dzisiejszej młodzieży... Zobacz, co odpowiedzieli [WIDEO]

Więcej o:
Komentarze (87)
Wzruszające słowa uczestniczki Powstania Warszawskiego. "Żądam na ostatnie dni - walczcie"
Zaloguj się
 • rzymianie1

  Oceniono 1 raz -1

  Tak oczywiscie niech sciagnie nawet na swoje konto matki z dziecmi ktore sciagna reszte rodzin , ktore to resztki rodzin zaczna sie zenic jak to sprytnie muslimcy robia z czlonkami innych rodzin i sciagac ich do kraju i za piec lat wielka bojowniczka zafunduje nam powtorke z rozrywki jaka maja juz na zachodzie. Dziekujemy szanujemy Pania tak samo jak innych zolnierzy walczacych za nasz kraj ale pewnych rzeczy nie starajmy sie przepchac kombatantami

 • arturo.k61

  Oceniono 1 raz 1

  Ja skromnie myślę, że Demokracja i tak już w Polsce... niestety przegrała :-/

 • dzidka17

  Oceniono 6 razy 0

  Powstańców- prawdziwych PATRIOTÓW naturalnie jest coraz mniej ,zasługują na OGROMNY SZACUNEK za swoje poświęcenie, pokorę,mądrość i skromność ,a Ich słowa,rady warto zapamiętać i wziąć sobie do serca .
  Wielki szacunek dla Pani Wandy ,która resztkami sił zademonstrowała swój sprzeciw na demolowanie Ojczyzny przez obecnie rządzących .

 • brzmski

  Oceniono 1 raz -1

  tak czytam - ten i ów postuluje usuwanie komentarzy nieprzychylnych (tych z prawej strony)
  pokornie się anihiluję - zostańcie z sobą samymi
  i szczęść wam boże - życzę

 • mirarob

  Oceniono 8 razy 2

  dzielna, mądra pani Wanda!

 • 1234qwerty

  Oceniono 9 razy -5

  Wyście już nawalczyli na zmasakrowanej ludności cywilnej i zrujnowanym mieście.

 • jtby

  Oceniono 13 razy 9

  Dla wielu ludzi dzisiejsza hmn... dobra? zmiana nocami wprowadzana to tragedia. Powstańcy walczyli o inna Polskę niż ta która przyszła. Prawi ludzie opozycji też pewnie nie spodziewali się, że po obaleniu tzw. komuny tak szybko dojdą do władzy karykatury komunistycznych przywódców i to tych odleglejszych z całą wynaturzoną twórczo zmodyfikowana neokomunistyczną struktura organizacyjną, brakiem szacunku dla cywilizowanych norm prawnych i uwłaczającym ludzkiej godności stosunkiem do obywatela.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX