"Witamy w piekle". Na ulicach Hamburga przeciwnicy Trumpa i G20 starli się z policją

Na ulicach Hamburga doszło do gwałtownych potyczek między policją a przeciwnikami polityki Trumpa i innych przywódców państw grupy G20. Co najmniej 76 funkcjonariuszy zostało rannych.

Na najbliższe trzy dni zarejestrowano w Hamburgu aż 30 demonstracji. Ale już w czwartek doszło do pierwszych ostrych spięć między manifestantami a policją, która musiała ich pacyfikować za pomocą armatek wodnych. Protesty pod hasłem "Welcome to hell" (witamy w piekle - red.) są skierowane m.in. przeciwko polityce Donalda Trumpa, który pojechał do Berlina na szczyt G20.

"To kontrast względem sceny, którą obserwowaliśmy rano w Warszawie" - napisał dziennikarz CBS News Steven Portnoy.

76 rannych

CNN podaje, że rannych zostało co najmniej 76 funkcjonariuszy. Nie jest znana liczba rannych wśród protestujących. Protesty ucichły około północy - podała stacja. 

Według szacunków policji protestowało ok. 8 tys. osób.

ZOBACZ WIĘCEJ ZDJĘĆ Z ZAJŚĆ >>>

Spodziewają się 100 tys. protestujących

Hamburg został w dużej części sparaliżowany. Ale to jeszcze nie koniec. Władze spodziewają się, że może do niego przyjechać nawet 100 tysięcy demonstrantów. Jednak uczestniczy szczytu nie mają się czego obawiać. Zarówno miejsce obrad, jak i okolice zakwaterowania polityków znajdują się w strefach bezpieczeństwa, w których nie wolno przebywać osobom postronnym.

To nie pierwszy tak gwałtowny protest podczas szczytu G20. Praktycznie co roku tłumy ludzi z różnych ugrupowań gromadzą się, żeby zaprotestować przeciwko polityce przynajmniej części krajów zebranych w G20. W ubiegłym roku ponad 30 tys. osób protestowało na ulicach Rzymu.

Sporne tematy

Szczyt G20 formalnie rozpocznie się dopiero jutro i potrwa do soboty. Na stronie Rady Europejskiej czytamy, że zostaną na nim poruszone przede wszystkim kwestie gospodarki, handlu i polityki rozwojowej oraz klimatu. Ten ostatni temat może być jedną z głównych osi nieporozumień między uczestnikami, jako że Trump niedawno odciął się od postanowień porozumienia paryskiego. Ponadto na szczycie pojawi się również temat wspólnej odpowiedzialności za uchodźców i migrantów oraz walki z terroryzmem.

G20 to grupa 19 państw i Unii Europejskiej, których łączny produkt krajowy brutto stanowi ponad 80 proc. światowego. Szczyty G20 odbywają się już od dziewięciu lat.

Więcej o:
Komentarze (343)
"Witamy w piekle". Na ulicach Hamburga przeciwnicy Trumpa i G20 starli się z policją
Zaloguj się
 • Robert Piskurski

  0

  Niemcy mają racje ! USA Wywołała kryzys emigracyjny i finansowy ! I mają gdzieś ochronę środowiska ! Dla nich najważniejsza jest KASA !!!.

 • a1k5

  Oceniono 1 raz 1

  W Hamburgu wstyd na cały świat, ale media milczą i nie donoszą o o reżimowym rządzie populistycznych nacjonalistów, który łamie „wartości europejskie”.Niemieckie lewactwo, któremu Pan Bóg już dość dawno temu i definitywnie rozum odebrał, zrobiło świetną robotę, zwłaszcza w edukacji politycznej mało jeszcze "oblatanych w oficjalnych wizytach" Trapmach . Wylecieli z przyjaznej, bezpiecznej i wolnej od agresywnych popaprańcow Polski i zostali przywitani w Hamburgu hasłem: "Welcome to Hell". Kontrast, który wbije im się prawdopodobnie na długo do głów... Świetnie to ujął minister Błaszczak, mówiąc drwiąco o "Europie dwóch prędkości" - pierwszej tej z wczorajszych uroczystości na placu Krasińskich i drugej tej z Hamburga... Nic dodać nic ująć.

 • czarnajama

  Oceniono 2 razy 0

  Tak samo było w Toronto w 2010r. Są zadymiarzy, ale policja też lubi się pobić i pognębić opozycje władz, oczywiście z dobrze płatnymi nadgodzinami, napewno wydane na ten G20 miliard euro. Chyba zrobiło się to rytuał tych spotkań G20.

 • louisciffer

  0

  gdzie się podział Piard, Gmyz znaczy? Piard, Gmyz znaczy, sie wchłonął. Psiarnia systemowa miała ryje dookoła obijać, jak na razie 79 kwiczy w sZpitalu. Gmyz, znaczy Piard mongole, co teraz?

 • maras63

  Oceniono 2 razy 2

  Pedofil Cohn Bendidt może z tych młodych być dumny, na poziomie ideowym to są jego wnuki. Walczą o lepszy świat.:-))))

 • darpodinio

  Oceniono 9 razy 3

  To są czerwoni bandyci, niczym nie różniący się od brunatnych bandytów.

 • darpodinio

  Oceniono 6 razy 4

  Może koledzy z Krytyki Politycznej wyjaśnią kto finansuje te bojówki? Ciekawe dlaczego lewakom najlepiej wychodzi niszczenie cudzej własności? "Kapitalizm jest be" To co w zamian, socjalizm, komunizm, może jakaś trzecia droga a la Lepper?

 • darpodinio

  Oceniono 6 razy 4

  A te flagi z sierpem i młotem albo czerwoną pięcioramienną gwiazdą to symbol oporowi wobec Trumpa?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX