Nowy sędzia TK oskarżony o dwa oszustwa. Ale dyscyplinarki nie będzie

Uroczystość zaprzysiężenia sędziego Trybunału Konstytucyjnego Andrzeja Zielonackiego

Uroczystość zaprzysiężenia sędziego Trybunału Konstytucyjnego Andrzeja Zielonackiego (Andrzej Hrechorowicz/KPRP)

Kontrowersje wokół Andrzeja Zielonackiego. Nowy sędzia Trybunału Konstytucyjnego jest oskarżany o dwa oszustwa. W jego sprawie miało się toczyć postępowanie dyscyplinarne, ale nie będzie. Bo chwilę po wyborze wykreślił się z listy adwokatów.

Prezydent odebrał dzisiaj ślubowanie od nowego sędziego TK - Andrzeja Zielonackiego. Poznański prawnik zajmie miejsce kończącego kadencję wiceprezesa TK - prof. Stanisława Biernata. Wybór Zielonackiego wzbudza jednak emocje

Nieskazitelny Charakter

Sprawę opisuje "Gazeta Wyborcza". Dotarła do dwóch skarg na nowego sędziego. Lidia Z. zarzuca Zielonackiemu, że "wprowadził ją w błąd co do złożenia w jej sprawie pozwu do sądu i nie zwrócił akt". W czerwcu, adwokat został wezwany do wyjaśnienia kolejnej sprawy - Anna S. oskarżyła tym razem Zielonackiego o złe wykonywanie obowiązków w ramach powierzonego pełnomocnictwa. 

- Dr Andrzej Zielonacki mnie oszukiwał. Twierdził, że złożył pozew w sądzie i chodził na rozprawy. Okazało się, że moja sprawa nie istnieje - twierdzi Lidia Z.

Utrzymuje, że prawnik zwodził ją i okłamywał, nie prowadząc wcale zleconej sprawy o odzyskanie majątku. Pozew, którego jak się okazało adwokat w ogóle nie złożył, miał doprowadzić do zawieszenia postępowania egzekucyjnego wobec kobiety. 

Poglądy zostawia na wieszaku 

Przed sejmową komisją sprawiedliwości Zielonacki przyznał, że "poglądy ma konserwatywne", dodając jednak, że "niezależnie od sympatii politycznych, sędzia TK jest od tego, by badać zgodność ustawy (z konstytucją) niezależnie od tego, jaka większość ją uchwaliła"

Jako adwokat swoje poglądy zostawiałem na wieszaku w kancelarii

- powiedział, zapewniając, że tak samo będzie czynił jako sędzia TK. Świeżo upieczony sędzia TK był wcześniej członkiem Społecznego Komitetu Poparcia Jarosława Kaczyńskiego w wyborach na prezydenta RP. Działa w Akademickim Klubie Obywatelskim im. Lecha Kaczyńskiego, który zrzesza pracowników wyższych uczelni kierujących się „zasadą komplementarności metod naukowego, religijnego i artystycznego poznawania świata”. Zielonacki poparł też tzw lekarską deklarację sumienia i w 2013 r. podpisał list w obronie atakującej środowiska LGBT Krystyny Pawłowicz. 

Na pewno wiesz, na którym kontynencie znajdują się te państwa. Poznasz je tylko po konturze?
1/20Które euroazjatyckie państwo przedstawia grafika?
Zobacz także
 • Andrzej Zielonacki Oszust w Trybunale Konstytucyjnym? Kogo zaprzysiągł prezydent Andrzej Duda
 • Stenogramy z rozmów Marcina P. Komisja Amber Gold jedzie przesłuchać Marcina P. Jak będzie się tłumaczył ze swoich słów? [STENOGRAMY]
 • Antoni Macierewicz na odprawie kadry kierowniczej MON (fot. Sławomir Kamiński/AG) Dzień po premierze szef MON składa zawiadomienie. Chodzi o książkę "Macierewicz i jego tajemnice"
Komentarze (135)
Nowy sędzia TK oskarżony o dwa oszustwa. Ale dyscyplinarki nie będzie
Zaloguj się
 • Tomasz Brencz

  0

  w pisie nie ma normalnych ludzi,więc mianują byle kogo,złodzieja,oszusta,byle tylko wykonywał ich polecenia

 • 0

  Dlatego zabiegam o powołanie do życia SĄDU OBYWATELSKIEGO dla NIEGODNYCH URZĘDU SĘDZIEGO ściganych na drodze karnej zgodnie z KK - patrz strona POKRZYWDZENI RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ im. CLAUDIU CRULICA na Facebooku

 • stachkaz47

  Oceniono 5 razy 1

  WITAMY OSZUSTA W TRYBUNALE.

 • francek4

  Oceniono 3 razy 1

  ukochany prezesunio wraz z kotem alikiem i świętym ojcem rydzykiem nie dopuszczą do tego żeby mu spadł włos z tej głupiej i pustej głowy ...... ( a ma chociaż jeszcze włosy na tej głupiej pale ? )

 • senior2244

  Oceniono 11 razy 1

  Oni tylko takich mają do prowadzenia swoich interesów. Piotrowiczów i Misiewiczów mają tysiące.

 • Oceniono 9 razy 1

  Wielkie gratulacje dla prezydenta Dudy za zagwarantowanie udziału w TK samych skompromitowanych,,sędziów".Doborowe towarzystwo dojnej zmiany.Jaki pan taki kram.Same paniska. Wstyd.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje