MEN przygotował listę lektur, ale jednego nie przewidział. "Błagam o pominięcie moich wierszy"

W przeciwieństwie do Homera i Herberta żyję jeszcze i mam możliwość zaprotestowania...Toteż błagam o pominięcie moich wierszy - napisał poeta Marcin Świetlicki w proteście przeciw umieszczaniu jego utworów na liście lektur przygotowanej przez MEN.

"W związku z planowanym przez Ministerstwo Edukacji Narodowej umieszczeniem moich wierszy w nowych podręcznikach dla szkół średnich ogłaszam, że sobie tego stanowczo nie życzę" - napisał poeta Marcin Świetlicki w oświadczeniu opublikowanym na Facebooku. 

Twórczość Świetlickiego znalazła się na liście lektur obowiązkowych, którą MEN przygotowało dla uczniów rozpoczynających naukę w nowym systemie czteroletnich liceów i pięcioletnich techników. Obok jego utworów uczniowie powinni poznać też twórczość innych współczesnych poetów i pisarzy, m.in. Andrzeja Stasiuka, Jacka Dukaja, Olgi Tokarczuk oraz Jana Polkowskiego i Wojciecha Wencla. 

I z tymi dwoma ostatnimi nazwiskami Świetlicki też nie do końca chciałby być zestawiany.

"Podejrzewam również, że Prawdziwi i Jedyni Polscy Poeci z tej listy (Wencel, Polkowski) wcale nie cieszyliby się z mojego towarzystwa na stronach podręcznika - napisał poeta.

Marcin Świetlicki uznawany za jednego z najważniejszych poetów tzw pokolenia "brulionu", debiutował w latach 90. Jest laureatem m.in nagrody Kościelskich i Paszportu Polityki (odmówił przyjęcia). Znany także jako autor powieści kryminalnych i wokalista zespołów Świetliki i Czarne Ciasteczka 

Więcej o:
Komentarze (204)
MEN przygotował listę lektur, ale jednego nie przewidział. "Błagam o pominięcie moich wierszy"
Zaloguj się
 • piramidopolopirynowicz

  Oceniono 9 razy -5

  Liczą się zasady - a nie pińcet w portfelu. BRAWO Marcin!

 • tuskowyemeryt

  Oceniono 8 razy -2

  Widzę po komentarzach, że PiSiarzy na wagarach i klęczniku nikt nie nauczył, że niechęć w byciu w "kanonie lektur" to nic nadzwyczajnego.

 • sami_pl

  Oceniono 3 razy -3

  Poeta, który nie chce aby go młodzież czytała? Ciekawe.
  A może taka forma reklamy? Nie pasuje mi to do Świetlickiego i czuję się rozczarowany. Mógł napisać wiersz zamiast bawić się w jakieś szopki.

 • letalin

  Oceniono 10 razy 4

  W przeciwieństwie do Homera i Herberta żyję jeszcze i mam możliwość zaprotestowania...
  -------------
  To uważajcie na siebie Świetlicki. Jak się dowiedzą, że jeszcze żyjecie, to mogą coś z tym zrobić.

 • bra_bar

  Oceniono 15 razy -1

  Dobra zmiana wymieni Świetlickiego, Stasiuka, Dukaja i Tokarczuk na Rymkiewicza, Pietrzaka i Rosiewicza.

 • kolcycek_ja

  Oceniono 6 razy -2

  popieram protest o usunięcie wierszy, bo po przeczytaniu ich w głowach się popieprzy, a młodzież przyszłości gdy czytać je będzie, zamiast się rozwijać, coraz głupsza będzie

 • Marek Veri

  Oceniono 4 razy -2

  tak czytam komentarze i zaczynam wątpić czy to boty czy ludzie to piszą :)
  facet mówi nie i ma rację bo jak kto nie pamięta to podstawowym zagadnieniem przy "przerabianiu" wiersz jest jego interpretacja czyli co autor miał na myśli :)
  więc problem wygląda tak że uczeń na maturze interpretuje utwór i dostaje lufę bo to niezbyt zgodne z tym co tym samym dziele myśli komisja i taki młody delikwent pisze do autora i ten się w pełni z jego podejściem do tematu zgadza.
  I co wtedy trzeba zrobić ?? bo kto wie lepiej komisja czy autor ??

  a druga kwestia jeśli poeta SPRZEDAŁ prawa autorskie wydawnictwu to rzeczywiście ma niewiele do gadania ale jeśli nie to utwór jest dalej JEGO własnością i se może robić z nią co chce

  I przestańcie mieszać do tego politykę bo to się już debilizm ociera

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX