Unia może obciąć Polsce pieniądze, za łamanie prawa. Media dotarły do dokumentu z Berlina

Berlin chce zamrozić fundusze unijne dla krajów członkowskich, które nie przestrzegają zasad praworządności - podaje serwis Politico. Pomysł nie jest nowy, jednak wsparcie niemieckiego rządu oznacza poważne ostrzeżenie dla Polski.

Niemcy chcą uzależnienia wypłat unijnych funduszy od przestrzegania zasad praworządności. To może oznaczać uszczuplenie pieniędzy dla Polski - twierdzą urzędnicy Komisji Europejskiej, choć nie wszyscy są zdania, że takie uzgodnienia są możliwe. O planach Niemiec doniósł wczoraj portal Politico, który powoływał się na dokument rządu Angeli Merkel przygotowany na negocjacje o nowym, unijnym budżecie po 2020 roku. Mają się one rozpocząć jesienią.

Jak ustaliło Polskie Radio, pomysł by uzależnić wypłaty od przestrzegania zasad praworządności, który kilka miesięcy temu przedstawiła czeska komisarz, ma poparcie wielu urzędników unijnych. Na razie w Komisji nie ma jednak żadnych dokumentów czy grupy, która mogłaby zająć się tym projektem, a więc doniesienia te należy traktować jako ostrzeżenie dla Polski i Węgier.

Politico podkreśla, że z 7-letniego budżetu, który obowiązuje do 2020 roku, do Polski spłynie łącznie około 86 miliardów euro (360 miliardów złotych) funduszy unijnych. 

Komisja od ponad roku próbuje zdyscyplinować polski rząd w związku m.in. z jego postępowaniem wobec sądów. Warszawa z kolei oskarża wiceprzewodniczącego KE Franza Timmermansa o prowadzenie "osobistej krucjaty" przeciwko Polsce. 

Od sugerowania współpracy ze służbami po pochwały. Jak Jarosław Kaczyński zmieniał zdanie o Angeli Merkel

Więcej o:
Komentarze (372)
Unia może obciąć Polsce pieniądze, za łamanie prawa. Media dotarły do dokumentu z Berlina
Zaloguj się
 • jrb11

  Oceniono 4 razy 2

  A moze by tak Polexit ??
  Pierwszy krok da danie Chinom pasa ziemi by polaczyc Bialorus z Kaliningradem pod warunkiem ze rozwina OBOR (jedwabny szlak} do Gdyni I Gdanska a pozniej do Berlina.
  Trzeba zwrocis sie do Azji -tam jest przyszlosc I gospodarka a nie trzymac sie upadajacego imperium zamias popatrzyc na nowe imperium wschodu.

 • irenatender

  Oceniono 9 razy -1

  Najlepiej, żeby zaczęli od dopłat dla rolników... Skorzystali i korzystają najwięcej, a głosowali na dobrą zmianę która nas konfliktuje z Unią...

 • city-zen

  Oceniono 8 razy 2

  Pieprzony robocie redakcyjny pisz o faktach a nie o doniesieniach!
  Dziś ponownie zmarnowałem swój czas na czytanie tego szajsu.
  Zaproponujcie lepiej jakiś film SF na VOD.

 • a.k.traper

  Oceniono 9 razy -1

  Przejąć władzę w UE i fundusze oraz narzucić naszą przewodnią rolę w Europie bo jak nie to jak Sobieski, tylko tym razem ze wsparciem Turków:)))

 • bulwnadzieji

  Oceniono 14 razy 4

  Polska nie może opuścić UE, bo gdzie by Tuskowie, Buzkowie, J.Lewandowscy otrzymywali nagrody za wielkie zasługi dla UE, głównie dla Niemców ?

 • sara-banda

  Oceniono 19 razy 1

  Kremlowsko-pisie trolle dostały wzmożenia, bardzo im tęskno pod opiekę Rosji i do RWPG.

 • mackkaczka

  Oceniono 14 razy 2

  Pora opuscic to szemrane towarzycho pijaczkow i malwersantow podatkowych (schultz, junckers), tudziez lewakow i debili (guy - ver-costam, timermans), oraz pieskow makreli (tusek zwany hyzym rujem).

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX