Dzień Matki nieprzypadkowo był poświęcony tylko jednej osobie. Ma swoją smutną historię

Dzień Matki - to od niej się zaczęło. Ann Maria Jarvis

Dzień Matki - to od niej się zaczęło. Ann Maria Jarvis (Fot. domena publiczna, via Wikimedia Commons)

Dzień Matki obchodzony jest na całym świecie, choć w zależności od kraju - w różne dni. W USA to od ponad stu lat druga niedziela maja. Wiąże się z tym jednak smutna historia.

Dzień Matki w Ameryce nierozerwalnie wiąże się z historią Ann Marie Jarvis. To właśnie ona była odpowiedzialna w XIX wieku za tworzenie specjalnych klubów "Mothers Day Work Clubs". Ich zadaniem było aktywizowanie na rynku pracy kobiet po urodzeniu przez nie dziecka. W 1858 roku Ann Marie Jarvis ogłosiła Dni Matczynej Pracy. Nieco inną inicjatywę - pod nazwą Dzień Matek dla Pokoju - promowała w tym samym czasie Julia Ward Howe.

Do ustanowienia święta pod współczesną nazwą Dzień Matki doprowadziła jednak dopiero córka Ann Marie Jarvis. Aktywistka namawiała do tego już w 1905 roku, już po śmierci swojej matki. Pogrążona w smutku kobieta robiła wszystko, by godnie uhonorować dzieło życia wybitnej Amerykanki. Udało się trzy lata później, kiedy to w jednym z kościołów zorganizowano pierwsze obchody Dnia Matki.

Pełny sukces osiągnięto dopiero w 1914 roku. To właśnie wtedy Kongres Stanów Zjednoczonych uznał, że każda druga niedziela maja będzie odtąd ogólnonarodowym świętem. I tak zostało do dziś. Niektórzy zwracają jednak uwagę, że taki rozwój wydarzeń był nie do końca po myśli pomysłodawczyni święta. Szybko bowiem okazało się, że Dzień Matki zamienił się w festiwal kiczu i komercji.

Wydrukowana kartka nie oznacza nic innego, tylko to, że byłeś zbyt leniwy, by napisać coś do kobiety, która zrobiła dla ciebie więcej niż ktokolwiek inny

- pisała córka Jarvis, mając sobie za złe, że to właśnie za jej sprawą święto stało się tak popularne.

Dzień Matki w Polsce i na świecie

W Polsce Dzień Matki obchodzono po raz pierwszy w 1914 roku w Krakowie. Data w naszym kraju nie jest jednak uzależniona od dnia tygodnia - święto każdego roku wypada 26 maja.

A jak jest w innych państwach? W tym przypadku co kraj, to obyczaj. Francuzi i Szwedzi dają prezenty swoim mamom w ostatnią niedzielę maja, a Niemcy, Grecy, Kanadyjczycy czy Włosi robią to tego samego dnia, co Amerykanie. Na Białorusi Dzień Matki przypada z kolei 14 października, a w Rosji dopiero późną jesienią - pod koniec listopada.

56 kobiet na Dzień Kobiet. Znasz je wszystkie?
1/56"Żelazna dama" to:
Zobacz także
 • Zaginieni Zrozpaczone rodziny nie tracą nadziei. Dziś Dzień Dziecka Zaginionego
 • Jarosław Kaczyński i posłowie PiS w Sejmie Ponad 23 mln zł w dwa lata. Horrendalne zarobki radnych PiS w spółkach Skarbu Państwa
 • Przegląd tygodników Durczok na okładce "Wprost". Tygodnik chwali się wygranym procesem [W TYGODNIKACH]
Komentarze (31)
Dzień Matki nieprzypadkowo był poświęcony tylko jednej osobie. Ma swoją smutną historię
Zaloguj się
 • mniklasp

  Oceniono 2 razy 0

  trzeba miec pokrecone w glowie zeby pisac o Dniu Matki w USA w ten sposob. Po pierwsze to nie jest swieto/dzien panstwowy. Gdzie jest ta smutna historia? Od 25 lat nie widze tu festiwalu kiczu i komercji, to jest tradycja kiedy matki/kobiety sa traktowane swiatecznie , czyli dostaja kwiaty oraz karty z zyczeniami oraz najczesciej sa zapraszane na obiad do restauracji. Sniadania i lunche przygotowuja mezowie i dzieci. Kobietom nie daje sie z reguly prezentow wiec nie ma tu komercji

 • losiu4

  Oceniono 13 razy 1

  lewactwo nie lubi matek. Czersko droga, zaapeluj do swoich wyznawców by w to miejsce był Dzień Aborcjonistki. Będzie nowoczesnie, trędi i kul

  Pozdrawiam

  Losiu

 • niko8472

  Oceniono 7 razy 1

  Bardzo smutna historia. W RFN jak w druga niedziele Maja wypada jakies tam wstepowanie kogos do nieba przesuwa sie dzien matki na 3'cia niedziele. Bo tak sobie kwiaciarze zycza. Zaprawde ten polski, ba, komuszy 26 Maja bardziej mi sie podoba, nie traci tak komercja;)

 • spence

  Oceniono 6 razy 6

  "Wiąże się z tym jednak smutna historia."
  Ann Marie Jarvis sobie żyła, a gdy zmarła, jej córka była "pogrążona w smutku". Co to za "smutna historia"? To samo przeżywa niemal każdy, kto stracił kogoś bliskiego.

 • aneczka.jedna

  Oceniono 6 razy 2

  Dokładna historia powstania z USA, a jak to święto ustanowiono w Polsce?
  Cudze chwalicie, swego nie znacie?

 • pascvale

  Oceniono 7 razy 5

  Ciekawe kto pojedzie z kwiatami do prezesa?

 • krynolinka

  Oceniono 7 razy 3

  Czas na pis-bota..Jeszcze nie było dzisiaj tego powszechnie akceptowalnego wpisu..

 • 31.februarius

  Oceniono 13 razy 1

  "Data w naszym kraju nie jest jednak uzależniona od dnia tygodnia - święto każdego roku wypada 26 maja."

  Cóż za przypadek!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje