Konsul, który odmówił przyjęcia orderu z rąk Andrzeja Dudy, został odwołany ze stanowiska

Konsul honorowy w Meksyku przed tygodniem odmówił przyjęcia odznaczenia z rąk polskiego prezydenta. Decyzją szefa MSZ został z końcem kwietnia odwołany ze stanowiska.

O nadanie konsulowi honorowemu Krzyża Oficerskiego Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej wnioskował szef MSZ. Ponieważ konsul Alberto Stebelski-Orlowski posiada podwójne obywatelstwo, przed nadaniem odznaczenia konieczne było uzyskanie jego zgody - podawał przed tygodniem TVN24.

Kancelaria Prezydenta wystosowała do dyplomaty prośbę o taką zgodę. Ten odmówił. Działaczka polonijna z Meksyku wyjaśniała, że konsul odmówił w ramach "protestu przeciw temu, co obecnie dzieje się w Polsce".

Kara za odmowę?

Polsat News, powołując się na informacje Ministerstwa Spraw Zagranicznych, podaje, że decyzją szefa resortu Alberto Stebelski-Orlowski "z dniem 30 kwietnia br. został odwołany z funkcji Konsula Honorowego RP w Tulancingo". 

Zwróciliśmy się do MSZ z prośbą o informację, czy na decyzję ministra miała wpływ odmowa przyjęcia orderu od prezydenta. Resort w przesłanym oświadczeniu potwierdził, że konsul został odwołany, jednak nie odniósł się do pytania o odznaczenie. 

Powitanie prezydenta Dudy w Meksyku. "Precz z Kaczorem dyktatorem"

Więcej o:
Komentarze (849)
Konsul, który odmówił przyjęcia orderu z rąk Andrzeja Dudy, został odwołany ze stanowiska
Zaloguj się
 • lblblblb

  Oceniono 2 razy 2

  A co ze Szmatert - Binędzą?

 • yamata

  Oceniono 2 razy 2

  Jakież to przewidywalne! I jakie niskie...

 • Oceniono 4 razy 2

  Ludzie którzy tak robią że odwołują kogoś za to że mówi prawdę to robią chamski czyn ale nie ma co się dziwić jak jest w powiedzeniu"modli się pod figura a diabła ma za skórą"

 • 3mao

  Oceniono 3 razy 3

  brawo Panie Konsulu.Polacy będą pamiętać.A te ....... /uzupełnij wg. swojego uznania/ odejdą niedługo.

 • jojo148

  Oceniono 4 razy 4

  Teraz konsulami beda same takie Biniendowe!!!

 • ciesiol

  Oceniono 5 razy 3

  szacunek, ten ch... zlamany nawet nie zachowuje pozorow, odwolanie czlowieka honoru to sukces a strata dla Rzeczypospolitej, pozostana szmaty i psychopaci, szambo, klaka, kibel.

 • ta.deusz

  Oceniono 8 razy -6

  Idiotów za konsulów nie potrzebujemy.

  www.wpolityce.pl/polityka/334012-skandaliczny-poziom-dyskusji-posla-po-neumann-w-tvn24-o-politykach-pis-na-nich-trzeba-bejsbola

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX