Policja chroniła ONR przed protestującymi. Są nagrania i zdjęcia z brutalnych interwencji

Kordon policji odgradzał marsz promującego totalitaryzm ONR-u od grupy protestujących. Na zdjęciach i nagraniach widać, że funkcjonariusze traktowali brutalnie nawet osoby starsze.

Członkowie Obozu Narodowo-Radykalnego, skrajnie nacjonalistycznej organizacji, przemaszerowali ulicami Warszawy. - Od ostatniego roku organizacja się rozwinęła, więc może być głośniej niż w Białymstoku - mówił jeszcze przed marszem rzecznik ONR. Samo wydarzenie nie było specjalnie nagłośnione w mediach, tłumaczono to faktem, że 'jest to wydarzenie przede wszystkim dla członków organizacji'. Zorganizowano je w związku z 83. rocznicą założenia ONR.

Krzyż, flagi i okrzyki "Śmierć wrogom ojczyzny". Marsz ONR w centrum Warszawy. Nie udało się go zablokować >>>

Na trasie przemarszu pojawiła się grupa protestujących, która próbowała utworzyć blokadę jednak policja torowała drogę członkom ONR. Wzdłuż jednej z ulic, którą szedł marsz, Obywatele RP rozwinęli transparent z napisem "Granice przyzwoitości" i byli dłuższy czas szczelnie otoczeni przez policję. Uczestnicy marszu krzyczeli: "Stolica Polaków nie chce lewaków", "Znajdzie się kij na lewacki ryj", "Śmierć wrogom ojczyzny" czy "My nie chcemy tu islamu, terrorystów, muzułmanów".

Na nagraniach z kontrmanifestacji widać, że funkcjonariusze używali siły wobec protestujących, również osób starszych. Brutalną interwencję przeprowadzono m.in. wobec starszego mężczyzny. 

Światowe media o polskiej policji

O brutalności polskich funkcjonariuszy napisała agencja AP, a za nią chociażby "The Washington Post" i "Daily News". "Policja w Polsce użyła siły, by usunąć protestujących, którzy próbowali zablokować marsz nacjonalistów" - czytamy w depeszy. 

"Policja zatrzymała i założyła kajdanki kilku osobom ponieważ nie mieli oni zgody na kontrmanifestację (...). Użyto też siły wobec dziennikarzy, którzy informowali o przebiegu demonstracji" - relacjonuje agencja.. Zdaniem AP, reporterzy byli popychani i kopani

Episkopat swoje, a księża swoje

AP stwierdza również, że ONR to organizacja "wspierana przez nacjonalistyczny rząd". Tymczasem wielu komentatorów przypomniało niedawny manifest Kongresu Episkopatu Polski, który potępił nacjonalizm. 

Za niedopuszczalne i bałwochwalcze uznać należy wszelkie próby podnoszenia własnego narodu do rangi absolutu, czy też szukanie chrześcijańskiego uzasadnienia dla szerzenia narodowych konfliktów i waśni. Miłość do własnej ojczyzny nigdy bowiem nie może być usprawiedliwieniem dla pogardy, agresji oraz przemocy

- czytamy w dokumencie biskupów, którzy jasno stwierdzają, że nacjonalizm jest "postawą niechrześcijańską", a patriotyzm musi być "postawą otwartą" "bez przemocy i pogardy". 

Jednocześnie aktywny w mediach społecznościowych ks. prałat Roman Kneblewski, proboszcz jednej z bydgoskich parafii wrzucił na Twittera zdjęcie z manifestacji i opatrzył je komentarzem: "Dzisiaj ONR w Wawie. Serce rośnie!". 

Policja nie będzie uczyć się o symbolu nacjonalistów. Powód? MSW ma kuriozalne wytłumaczenie...

Więcej o:
Komentarze (702)
Policja chroniła ONR przed protestującymi. Są nagrania i zdjęcia z brutalnych interwencji
Zaloguj się
 • kontest_two

  0

  Durni wyznawcy religii czerskiej, o.d.p.i.e.r.d.o.l.c.i.e się od PiS. Czepcie się swoich pupików ośmiorniczkowców z peło, jeżeli wam się nie podoba ONR. Za ich rządów, w 2012 roku, zostało zarejestrowane stowarzyszenie ONR. Teraz ci faryzeusze z peło wołają, żeby ONR zdelegalizować. To nie trzeba było rejestrować, a jeżeli już to od 2012 do 2015 mieliście dość czasu i narzędzi, żeby to zrobić. Nie zrobiliście tego to milczcie teraz.

 • 174pit

  Oceniono 2 razy 2

  ONR - ONaniści Radykalni.
  Pryszczate koniowały używający słów "Polska", "Polak" bez zrozumienia

 • Oceniono 4 razy 0

  Gdzie można obejrzeć _cały_ film z zajścia?
  Manipulujecie.
  Rozumiem, że jak Kołakowskiej i reszcie spuszczono wpier..nicz za blokowanie _legalnej_ demonstracji, to było OK, a jak dziadek blokuje i zostaje siłą usunięty,to jest to obrona bojówek pisowskich?
  Hipokryzja.

 • 14ar14

  Oceniono 6 razy -2

  Starszy pan ze zdjęcia był także na proteście przeciwko redukcji esbeckich emerytur.
  Czyli wiernie trwa przy idei internacjonalizmu i patriotów nie lubi.
  Całkiem jak michnikowcy, kijowcy i podobni...

 • czarna_zoska

  Oceniono 7 razy 1

  Zawsze mnie zastanawia jak chlopcy z ONR patriotycznie placa podatki. Geby takie, ze za sam fakt nalezy sie 15 lat bez przedterminowego. Szemrane towarzycho.

 • noelkabat

  Oceniono 9 razy -1

  ...uwazaj klecho bo ci "rosnace" serce peknie z powodu faszystowsko-onrowskij glupoty ...

 • senior2244

  Oceniono 9 razy 3

  Przecież policja ma obowiązek osłaniać bandę która jest zapleczem PiSuarów. Poczekajmy jeszcze troszkę a Antek paranoik uruchomi swoje prywatne 55000 ZOMO. Wtedy dopiero się będzie działo.

 • to.deus

  Oceniono 6 razy 0

  A gdzie, resortowi manipulanci, wtedy byliście ????

  www.youtube.com/watch?v=7LnuP8njLqI

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX