Jednak nie będzie metropolii warszawskiej. PiS kapituluje ws. powiększenia stolicy

28.04.2017 10:48

PRZEMEK WIERZCHOWSKI

• PiS zdecydowało się wycofać projekt dot. metropolii warszawskiej
• Poseł Sasin przyznał, że jest to związane z wątpliwościami mieszkańców
• Projekt mają analizować eksperci, naniesione zostaną uwagi z konsultacji

Jeszcze w piątek pismo w tej sprawie trafi do marszałka Sejmu - powiedział Sasin. Poseł podkreślił, że podczas konsultacji społecznych ws projektu ustawy pojawiło się bardzo wiele pytań. - To przekonało nas również do tego, że ten projekt powinien być w dalszym ciągu konsultowany, dyskutowany. Projekt, czy sama idea w tej chwili metropolii warszawskiej, tego jak ona powinna być skonstruowana - mówił. Dlatego wnioskodawcy projektu podjęli decyzję, żeby projekt wycofać z parlamentu. Politycy PiS będą oczekiwać na analizy ekspertów i wówczas będą mogli powiedzieć o "jakiś dalszych pracach, które dotyczyłyby ustawy o metropolii warszawskiej". 

Dowiedz się więcej:

Co zakładał projekt PiS ws. metropolii warszawskiej?

Zgodnie z wniesionym w styczniu do Sejmu projektem PiS, miasto stołeczne Warszawa - jako jednostka samorządu terytorialnego o charakterze metropolitalnym - miało objąć ponad 30 gmin. W skład metropolii weszłyby gmina Warszawa, a także gminy takie jak: Błonie, Brwinów, Góra Kalwaria, Grodzisk Mazowiecki, Halinów, Izabelin, Jabłonna, Józefów, Karczew, Kobyłka, Konstancin-Jeziorna, Legionowo, Lesznowola, Łomianki, Marki, Michałowice, Milanówek, Nadarzyn, Nieporęt, Otwock, Ożarów Mazowiecki, Piaseczno, Piastów, Pruszków, Raszyn, Stare Babice, Sulejówek, Wiązowna, Wieliszew, Wołomin, Ząbki, Zielonka.

Dlaczego projekt wzbudzał kontrowersje?

Mieszkańcy i władze gmin obawiali się, że zmiana mogłaby doprowadzić do ograniczenia ich niezależności. Zdaniem polityków opozycji PiS tworząc metropolię chciało doprowadzić do przejęcia władzy w Warszawie - w podwarszawskich gminach PiS cieszy się wysokim poparciem, w stolicy jednak wygrywa PO. Mazowieccy samorządowcy wystosowali apel do premier Beaty Szydło o wycofanie się prac nad projektem. Podnosili w nim, że projekt jest sprzeczny z konstytucją. Referenda w sprawie ustawy zarządziła większość gmin, które planowano przyłączyć do Warszawy. W Legionowie, gdzie już się odbyło, ponad 94 proc. głosujących opowiedziało się przeciwko przyłączeniu do Stolicy. 

Sasin wygwizdany przez mieszkańców Ożarowa. Chciał opowiedzieć im o planach powiększenia Warszawy

Quiz dla długodystansowców. 100 pytań z wiedzy ogólnej. Pobijesz średnią 76/100?
1/100Nazwa "szampan" wywodzi się od "champagne", czyli:
Komentarze (326)
Jednak nie będzie metropolii warszawskiej. PiS kapituluje ws. powiększenia stolicy
Zaloguj się
 • zigzaur

  0

  Przyłączyć lewobrzeżną Warszawę do Pruszkowa a prawobrzeżną do Wołomina. Takie są realia.

 • Maria Bobrowska

  Oceniono 1 raz 1

  Bezrobocie spadło bo cała południowa Polska pracuje w Czechach a PIS nie wycofało się z niczego tylko pewnej nocy zrobi swoje.Aby zrobić metropolię to trzeba rozbudowywać Warszawę i połączyć z najbliżej położonymi ,a nie pola i lasy wycięte ugory będą metropolią .Dlaczego dokładnie z wyliczeniami nie powiedzieli jakie korzyści z tego będą mieli ludzie mieszkający w tych miastach.

 • mczes57

  Oceniono 1 raz 1

  Ślązacy są jednak mądrzejsi.Warszawa i okolice to jednak wiocha. Dali się w manewrować w politykę.Ci co tak dziś są przeciw ,za swoich rządów byli za. Ludzie jak barany słuchają idiotów z Wiejskiej.Metropolia to szansa dla wielu okolicznych gmin. Ale jak ktoś chce żyć nadal ,w jakiejś dziurze zamiast w stolicy to trudno.

 • zyks

  Oceniono 1 raz 1

  Idziemy na wszystko, byle by nie było tych paskudnych referendów...

 • Jon Gilbert

  Oceniono 1 raz -1

  W Polsce pod rządami PIS spada bezrobocie, rosną wpływy z VAT, wzrastają dochody Polaków, rośnie gospodarka, zlikwidowano strefę UBÓSTWA ( członkowie PO lepiej się czuli widząc wygłodniałe i niedożywione dzieci , dlatego teraz krytykują program 500+), mamy dodatni bilans w handlu zagranicznym, część złodziei już siedzi - pozostali czekają w kolejce, UBeckie bardzo wysokie emerytury będą zmniejszone do średniej krajowej. Itd .....................
  A więc wszyscy ci , którzy stali tam gdzie stało ZOMO -- w maju protestujemy!!!
  Chcemy odzyskać nasze emerytury!! One się nam należą , przecież solidnie waliliśmy roboli pałami . Koryto jest tylko dla nas i musimy go odzyskać. !!!!! $$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$

 • Jon Gilbert

  Oceniono 1 raz 1

  PO powinna czym prędzej odzyskać władzę w Polsce. Przywrócić poprzedni wiek emerytalny, zabrać dzieciom pieniądze z programu 500+ , te pieniądze dać na podwyżki emerytur UBecji - solidnie napracowali się lejąc pałami głodujących roboli - teraz bidoków ręce bolą - należy im się, hołocie ciemnocie i matołom obniżyć płacę - niech nie myślą o polityce tylko o żarciu, przywrócić wszystkich nierobów i złodziei do obfitego koryta,
  Każdemu platfusowi załatwić pracę powyżej 6000 zł - jak mówiła Bieńkowska - poniżej 6000zł pracują tylko idioci.
  Wtedy Polska będzie krainą wiecznej szczęśliwości PLATFORMY.

 • rg142

  Oceniono 3 razy 3

  Pisowi chodzi o uderzenie w ogłoszone referenda w kilkunastu gminach podwarszawskich, które mają się odbyć na koniec maja/pocz. czerwca.
  Chodzi o to, żeby się nie odbyły, żeby zniechęcić ludzi
  Następny krok Pis-to projekt poselski,w 3 dni i noce się uwiną, panprezydęt podpisze, klempa opublikuje-i nie będzie wtedy czasu na kolejne referenda.
  O to chodzi Pisowi.

 • kruk6666

  Oceniono 4 razy 4

  I znowu PiS wszystkich wydyma , nie dajcie się nabrać , teraz już 12 czy 13 gmin uchwaliło że będą referenda , to ogłaszają że się wycofują , po to by ludzie pomyśleli ,po co mam iść na referendum , skoro projekt wycofany , nie będzie frekwencji i będą nieważne , a PIS to wykorzysta i którejś nocy przepchnie ustawę , tłumacząc że nie było sprzeciwu.

 • stef0909

  Oceniono 4 razy 4

  Widok pryszczatego z podkulonym ogonem bezcenny!!! na śmietnik z nim

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje