Zmiana lidera! Platforma pierwszy raz od dawna wyprzedziła PiS [SONDAŻ]

PO może liczyć na 31 proc. poparcia, a PiS - na 29 proc. Tak wynika z najnowszego sondażu Kantar Millward Brown dla "Faktów" TVN i TVN24. Po raz kolejny nie ma dobrych informacji dla Nowoczesnej.

To pierwszy od dawna sondaż, w którym Platforma Obywatelska objęła prowadzenie. Ostatnio taka sytuacja miała miejsce... 712 dni temu, 15 maja 2015 roku.

W porównaniu do poprzedniego badania, partia Grzegorza Schetyny odnotowała wzrost poparcia o 4 punkty procentowe. W sumie może liczyć na 31 proc. głosów. Na drugie miejsce spadł PiS z 29 proc. (poparcie bez zmian). Trzecie miejsce należy do ruchu Kukiz’15 - 10 proc. (bez zmian), a czwarte do SLD - 6 proc. (spadek o 2 punkty). Do Sejmu weszłaby jeszcze Nowoczesna z 5-procentowym poparciem (spadek o 3 punkty).

Pod progiem wyborczym wylądowały PSL (3 proc., spadek o jeden punkt), Partia Wolność (także 3 proc. i spadek o jeden punkt), Partia Razem (3 proc., tu wzrost o jeden punkt) oraz Ruch Narodowy (1 proc., wzrost o jeden punkt).

Odpowiedzi nie udzieliło 2 proc. badanych. Wariant "Nie wiem/trudno powiedzieć/jeszcze nie zdecydowałem" wskazało z kolei 7 proc. pytanych.

Badanie przeprowadziła pracownia Kantar Millward Brown w dniach 24-25 kwietnia na zlecenie "Faktów" TVN i TVN24. Próba wyniosła 1001 osób.

PO pnie się w górę

Jak wyglądały wyniki ostatnich badań? Jeszcze 20 kwietnia liderem był PiS (38 proc.). Dalej uplasowały się PO (19 proc.), Kukiz'15 (11 proc.) oraz Nowoczesna (5 proc.) - wynikało z zestawienia Kantar Public (d. TNS Polska).

Tymczasem sondaże z marca - przeprowadzone po wyborze Donalda Tuska na szefa Rady Europejskiej - pokazywały niewielką przewagę PiS nad PO. W sondażu pracowni IBRIS dla "Rzeczpospolitej" PiS zanotowało 29 proc. poparcia. Druga w sondażu PO odnotowała skok poparcia aż o 10 pkt. proc., do 27 proc. Pracownia IPSOS dla OKO.press podała wyniki sondażu, gdzie chęć oddania głosu na PiS wyraziło 32 proc. pytanych, a na PO - 28 proc. (wzrost o 8 pkt. proc.).

A TERAZ ZOBACZ: Jak PiS traci poparcie w sondażach

Więcej o:
Komentarze (1007)
Zmiana lidera! Platforma pierwszy raz od dawna wyprzedziła PiS [SONDAŻ]
Zaloguj się
 • Jon Gilbert

  Oceniono 1 raz 1

  Hy hy hy hy hy hi hi hi hi ha ha ha ha ha - dawno tak się nie uśmiałem, do tego stopnia ,że omal się nie zerżnąłem ze śmiechu. Dzięki takim informacjom łatwiej się można opróżnić.
  Dzięki wam piszcie- częściej takie dowcipy.

 • octopus_buster

  0

  Zasługi Platformy w tej kwestii są żadne. Po prostu spełnili warunek, który w tytule swej powieści zawarł Jerzy Kosiński. No i ostatnio nie skompromitowali się tak, jak to zrobił Petru. Cała zasługa przypada Prawu i Sprawiedliwości, które samo siebie okłada cepem, niczym nieudolny uczeń szlachetnej walki przyrządem nunczaku...

 • tretone

  Oceniono 1 raz 1

  A co jeżeli Tusk po powrocie z Rady EU zdecyduje się kandydować w wyborach na prezydenta z ramienia... Nowoczesnej? :D

 • cozabadziew

  Oceniono 2 razy 2

  Aż miło popatrzeć jakiego szczękościsku dostają dziś pisiaki na forum... I słusznie, bo nawet jeśli wyniki są przesadzone, to od dłuższego czasu można zaobserwować wyraźną tendencję spadku poparcia dla Pisu. A przecież jeszcze nawet nie zaczęły być widoczne długofalowe efekty ich działań... Za jakieś 2-3 lata to się dopiero zacznie... Jak po tym wszystkim zostaną z dwucyfrowym poparciem to się zdziwię... :)

 • sympatyklewicy

  Oceniono 1 raz 1

  Zmiana lidera! Platforma pierwszy raz od dawna wyprzedziła PiS
  *************************
  Najbardziej cieszą się emeryci bo dostaną jedną emeryturę w roku więcej.

 • piotre1987

  Oceniono 4 razy 0

  A świstak siedzi i zawija w te sreberka, sondażownia pod PO i TVN. Tydzień temu PIS miało 38 a PO 19 trend w tydzień na maxa. Niedługo PIS będzie miało 10 % Peło 70 i trzeba będzie rozpisac wybory, przyjedzie Gay razem z Szulcem na zielono teczowym koniu i będa robic u nas zielono gejowską demokrację w państwie teoretycznym z Peło i SBkami i przekrętasami. A zwykłemu obywatelowi zabiorą najniższą 500 plus emeryture i powiedzą ze to wina PISU. Zwiększone wpływy o 40% z Vatu zabiora odwórca trendy zwiększą bezrobocie aby złodzieje mogli dalej kraść nieważne że znowu milion ludzi wyjedzie a reszta za 5 zł na zleceniu tyrać będzie, najważniejsze że pokonamy PIS bo to katolicy i Patryjoci. Będziemy mieli demokrację lewacko gejowską łewropejską. Pod sztandarem Merkel Tuska i Pełowcowej złodziejskiej teoretycznej Partii.

 • lajdan

  Oceniono 2 razy 0

  Co łączy dyrektora sondażowni i Platformę Obywatelską? Publikował na stronie think-tanku PO
  Dodano: 27.04.2017 [09:33]

  foto: GP, twitter.com
  Dyrektor ds. obsługi klienta Kantar Millward Brown Paweł Ciacek publikował na stronie think tanku politycznego, który jest związany z Platformą Obywatelską. Internauci zwracają uwagę, że już sam ten fakt jest zastanawiający. Tym bardziej, że opinie prezentowane przez Ciacka prezentowane na jednym z portali społecznościowych, są jednoznacznie nastawione przeciwko obecnemu rządowi Zjednoczonej Prawicy.

  Instytut Obywatelski kierowany jest przez Jarosława Wałęsę, posła Platformy Obywatelskiej do Parlamentu Europejskiego. Instytut to think tank polityczny, który zgodnie z informacjami na swojej oficjalnej stronie internetowej stanowi eksperckie zaplecze partii Platforma Obywatelska RP.
  - Instytut jest ośrodkiem badawczo-analitycznym. Prowadzi działalność ekspercką, wydawniczą i edukacyjną. Działa od marca 2010 roku. Motto działalności IO sprowadza się do hasła: Myślimy, by działać. Działamy, by zmieniać czytamy na stronie Instytutu Obywatelskiego.
  Internauci przyjrzeli się jednemu z dyrektorów sondażowni Kantar Millward Brown.

  W sieci aż roi się od wpisów dyrektora Ciacka, które atakują obecną ekipę. Kpiny z premier Beaty Szydło, Prawa i Sprawiedliwości, prezydenta Andrzeja Dudy i z samych pomysłów polityków partii rządzącej.
  Ciacek odniósł się do wpisów na Twitterze. Mam 0 związków z PO - napisał.
  Dyrektor w Kantar Millward Brown publikował na stronie związanej z PO partią której dotyczą badania opinii prowadzone również przez Kantar Millward Brown. Zastanawiające

  Co jest nie tak z sondażem TVN? Internauci zauważyli coś dziwnego
  Dodano: 26.04.2017 [22:01]

  foto: Piotr Galant/Gazeta Polska
  TVN opublikowało zamówiony przez siebie sondaż, z którego wynika, że obecnie największym poparciem cieszy się... Platforma Obywatelska. Wynikom dokładnie przyjrzeli się internauci. I wyszło, że po zsumowaniu wszystkich wyników brakuje 3 proc. głosów. Co więcej, w badaniu całkowicie pominięto odwieczną partię koalicyjną, czyli Polskie Stronnictwo Ludowe.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX