TVP nie nadążała z zagłuszaniem nazwisk w sądzie. Teraz płaci duże odszkodowania

Telewizja Polska wypłaciła odszkodowania za ujawnienie danych podczas retransmisji z procesu ws. śmierci Ewy Tylman - ustaliła poznańska "Gazeta Wyborcza".

Chodzi o styczniową rozprawę z udziałem oskarżonego Adama Z. Sąd nie zgodził się wówczas na transmisję posiedzenia, zezwolił jednak na rejestrację obrazu i dźwięku. Obecne na miejscu telewizje zdecydowały się więc pokazywać przebieg rozprawy z niewielkim opóźnieniem.

W trakcie retransmisji padały m.in. pełne nazwiska oskarżonego, jego partnera czy 5 funkcjonariuszy zajmujących się zaginięciem Ewy Tylman, których Adam Z. oskarżył o stosowanie przemocy i wymuszenie przyznania się do winy. TVP Info nie nadążała jednak z zagłuszaniem tych danych.

Jak informuje poznańska "Gazeta Wyborcza", wielkopolski związek zawodowy policjantów zażądał od TVP po 50 tysięcy złotych dla każdego z pokrzywdzonych funkcjonariuszy. Ostatecznie zawarto jednak ugodę, zgodnie z którą wypłacono im po kilkanaście tysięcy złotych. Dokładna kwota pozostaje nieznana, a sam fakt zawarcia ugody miał pozostać tajemnicą.

Czytaj więcej na poznan.wyborcza.pl

Zaginięcie Ewy Tylman

26-letnia Ewa Tylman zaginęła w listopadzie 2015 roku. Jej zwłoki wyłowiono z Warty w kilka miesięcy później. O zabójstwo dziewczyny został oskarżony Adam Z., z którym była widziana tuż przed zaginięciem.

W styczniu sąd zdecydował o zwolnieniu go z aresztu. Adam Z. nie może opuszczać kraju i musi dwa razy w tygodniu meldować się na komisariacie policji. Ponadto, sąd ogłosił również, że mężczyzna może być skazany nie za zabójstwo, ale za nieudzielenie pomocy. Maksymalna kara za to przestępstwo to 3 lata.

Jak dobrze znasz naszą piękną Polskę? Musisz mieć co najmniej 12/15
1/15Zaczynamy od podstaw: powierzchnia administracyjna Polski to:
Zobacz także
 • Polscy uchodźcy w Iranie Hymn Polski mówi o uchodźcach i to uchodźcy go tworzyli. Zapominamy o części naszej historii
 • W tygodnikach "Wprost": Przed wyborami ugrupowanie Kukiza się sypie, może stracić pozycję [W TYGODNIKACH]
 • Kim Dzon Un i Donald Trump w gazetach Szczyt Kim Dzong Un - Donald Trump. Co pokazała propaganda? Jest najnowsze wydanie gazety
Komentarze (47)
TVP nie nadążała z zagłuszaniem nazwisk w sądzie. Teraz płaci duże odszkodowania
Zaloguj się
 • loneman

  Oceniono 7 razy 5

  Jesli Kurski cos mowi znaczy jest na odwrot - tak jak robi nasza pani premier :/

 • j_p_salomonczyk

  Oceniono 10 razy -4

  Tak mi się zdaje, że ci policjanci powinni stanąć przed sądem za bezprawne wymuszanie zeznań a nie dostawać nagrody - eufemistycznie nazywane odszkodowaniem. Cała ta sprawa Tylman pokazuje jak wygląda "ośmiornica" służb. W Poznaniu czująca się silna i bezkarna!!

 • kastoripollux

  Oceniono 7 razy 5

  Kur(ew)ski powinien wypłacić odszkodowanie z własnej kieszeni. Dlaczego ja mam płacić za partacza? Jacuś w miesiąc zarabia więcej niż przeciętny Polak więc ma z czego płacić. Nie na to zbierają abonament od ludzi. Za swoje błędy niech odpowiada osobiście ten zakłamany pisiewicz.

 • ba-ad

  Oceniono 14 razy 0

  Kurski z naszych abonamentów , z twoje pensji i tyle te odszkodowania czekam na wyjasnienie z jakich funduszy zostały wypłacone bo jak z abonamentu to pod sąd

 • acototak

  Oceniono 12 razy 2

  Fachowcy wyszkoleni na WSKSiM

 • cleryka

  Oceniono 14 razy 2

  Amatorzy pracują w obecnej TVP.

 • kot2ka

  Oceniono 13 razy 3

  Psy dostali pieniądze za nic, a od Polaków wymagają płacenia abonamentu !!! Kpiny !!!

 • nopetopis

  Oceniono 17 razy 1

  WAŻNE!

  Cz. I. To jest bardzo ważna akcja - musimy skończyć z panoszeniem się telewizji publicznej tzw. "narodowej" (czyt. dla zwykłych mas) w naszym kraju w sposób sprzeczny z wszelkimi demokratycznymi standardami, przyjętymi w cywilizowanych krajach.

  Nie wystarczy, że znakomita większość z nas w ogóle nie ogląda programów tejże telewizji (TVP et consortes), bowiem mamy świadomość, iż pewna (nisko wykształcona, mieszkająca na wsiach i w prowincjonalnych miasteczkach, sterowana przez Radio Maryja i TV Trwam) część społeczeństwa, nie potrafiąca racjonalnie i krytycznie używać własnego rozumu jednak gapi się na "Wiadomości" TVP i bezkrytycznie je chłonie, a nawet w nie wierzy.

  Jest zatem oczywiste, że TVP czyni sporą i wymierną szkodę w społeczeństwie, usiłując karmić je zmanipulowanymi i kłamliwymi informacjami zgodnymi z tzw. "przekazami dnia" - instrukcjami przesyłanymi z centrali zakłamanej i mściwej partii rządzącej. Dlatego też nie wolno nam dopuścić do kontynuacji tak wysoce szkodliwego działania telewizji, na którą wielu z nas płaci w formie abonamentu.

  Imperatywem chwili dla świadomej i rozumnej większej części narodu jest jak najszybsze ukrócenie przestępczego w sumie procederu operacji TVP, aby tym samym uchronić nasze mniej wyedukowane siostry i braci, jak również nasze dzieci i wnuki przed zainfekowaniem ich rozumów destrukcyjną propagandą, niemającą nic wspólnego z dobrem obywateli tego kraju.

 • nopetopis

  Oceniono 12 razy 4

  Cz. II. Tutaj konstytucjarp.org/pozew-przeciw-tvp-o-naruszenie-godnosci-czlowieka/ jest "Pozew przeciw TVP o naruszenie godności człowieka" sformułowany 19.04.2017 przez "Obywatele RP", który należy wnieść. O co chodzi? Oto, co autorzy o nim piszą:

  "Startujemy dziś z nową ogólnopolską akcją, która ma być skutecznym orężem demokratów o wolne media. Przy wsparciu gruby wybitnych prawników i medioznawców przygotowaliśmy pozew, a raczej jego wzór, przeciwko TVP. Akcja ma polegać na tym, by zwykli obywatele pozywali TVPiS za szarganie ludzkiej godności przy pomocy partyjnej propagandy, będącej mieszaniną kłamstw i manipulacji. Postawmy tamę i zasypmy niezawisły sąd pozwami! Będziemy domagać się w nich odszkodowań - choć nie one są tutaj najistotniejsze. Stawką jest wolność słowa! Dopełnieniem satysfakcji będą indywidualne imienne przeprosiny, które Jacek Kurski będzie odpłatnie musiał publikować na łamach prasy."

  "Telewizja publiczna notorycznie kłamie i manipuluje wiadomościami, naruszając tym najważniejszą normę prawną – godność człowieka. Obywatele RP przygotowali wzór pozwu, który może złożyć do sądu każdy obywatel. Głównym celem pozwu jest zadośćuczynienie finansowe (symboliczne lub realne), publikacja przeprosin w kilkunastu wybranych mediach i wezwanie zarządu TVP przez sąd do zaprzestania dalszych naruszeń prawa. Łącznie z rozpoczętą wcześniej przez Obywateli RP akcją wysyłania listów do reklamodawców, aby odstąpili od kupowania reklam w TVP, składanie pozwów ma prowadzić do poniesienia przez telewizję publiczną konsekwencji uprawiania nachalnej propagandy.

  Godność jest najważniejszą normą konstytucyjną, nieco zapomnianą w polskiej kulturze politycznej. Ponieważ nie ma żadnej ustawowej definicji tego pojęcia, jej zakres trzeba ustalać i uzasadniać odrębnie niemal w każdym przypadku naruszenia. Celem tego pozwu jest więc z jednej strony nakłonienie TVP do zmiany zachowania, ale także edukacja, w tym - poprzez wywołanie dyskusji. Orzeczenie sądu – mamy nadzieję – wyznaczy granice ingerencji w przekaz informacyjny płynący z mediów publicznych także dla polityków przyszłej większości.
  Pozew opracowany został przez grupę prawników i medioznawców współpracujących z ruchem Obywatele RP.

  Zastępstwo adwokackie czy radcowskie nie jest tu obowiązkowe. Każdy może złożyć pozew także samodzielnie, składając go osobiście w biurze podawczym sądu lub przesyłając listem poleconym na adres podany w nagłówku, w dwóch egzemplarzach wraz z dowodami. Właściwym dla wszystkich jest: Sąd Okręgowy w Warszawie, Wydział XXIV Cywilny, Al. Solidarności 127, 00-898 Warszawa."

  Dalsze informacje znajdują się w tekście pozwu (konstytucjarp.org/wp-content/uploads/2017/04/PozewTVP1.0-1-1.docx), do którego należy załączyć dowody (konstytucjarp.org/wp-content/uploads/2017/04/Dowody1.0.zip).

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje