Wacław Berczyński podał się do dymisji. Jest już nowy szef podkomisji smoleńskiej

• Wacław Berczyński, szef podkomisji smoleńskiej podał się do dymisji
• Jego rezygnację przyjął szef MON, Antoni Macierewicz
• Tydzień temu Berczyński powiedział, że "wykończył caracale"

Wacław Berczyński, szef podkomisji smoleńskiej podał się do dymisji. Jak informuje portal wPolityce.pl, który jako pierwszy przekazał tę informację, dokument trafił do MON dziś. Portal dodaje, że Berczyński przebywa aktualnie w swoim domu w Stanach Zjednoczonych. MON oświadczyło, że p.o. szefa podkomisji został Kazimierz Nowaczyk. Antoni Macierewicz na Twitterze pokazał pismo, jakie miał dostać od Berczyńskiego. Dotychczasowy szef podkomisji dziękuje w nim szefowi MON i poprosił o "zwolnienie z obowiązku" przewodniczenia gremium.

Dowiedz się więcej:

Jakie mogą być powody dymisji?

Tydzień temu w wywiadzie dla "Dziennika Gazety Prawnej" Berczyński powiedział, że to on "wykończył caracale". W ten sposób odniósł się do zerwanych w zeszłym roku negocjacji w sprawie zakupu nowych śmigłowców bojowych dla polskiej armii.

Jak na słowa Berczyńskiego zareagowało MON?

MON odcięło się od wypowiedzi szefa podkomisji smoleńskiej. "Pan Wacław Berczyński (...) nie miał żadnych podstaw do wpływania na kształtowanie się decyzji Ministerstwa Rozwoju i Finansów" - komentował wówczas resort. MON oświadczyło, że powodem rezygnacji z podpisania kontraktu na śmigłowce Caracal było "niewypełnienie zobowiązań offsetowych".

Jak komentowała to opozycja?

Wypowiedź Berczyńskiego dla "DGP" Platforma Obywatelska uznała za przyznanie się do działań nielegalnych i do tego, że powodem decyzji nie były - podawane oficjalnie jako przyczyna rezygnacji - kwestie offsetowe. W ocenie kierownictwa PO, sprawą powinna z urzędu zająć się prokuratura lub komisja śledcza.

Kim jest Wacław Berczyński?

Wacław Berczyński ponad rok temu stanął na czele podkomisji do ponownego zbadania katastrofy smoleńskiej powołanej przy MON. Jest też przewodniczącym rady nadzorczej remontujących śmigłowce Wojskowych Zakładów Lotniczych nr 1. W 7. rocznicę katastrofy smoleńskiej ogłosił, że doprowadziło do niej m.in. celowe działanie rosyjskich kontrolerów. Wspominał też o możliwej eksplozji "bomby termobarycznej".

Komentarze (307)
Wacław Berczyński podał się do dymisji. Jest już nowy szef podkomisji smoleńskiej
Zaloguj się
 • a.k.traper

  Oceniono 1 raz 1

  A mnie się wydaje, że gość zrozumiał, że jest jedynie partyjnym wycieruchem, który dostaje gotowe teksty od ludzi głupszych od siebie plus pewne urażone ambicje osobiste jak chociażby z nominacją na konsula niejakiej Biniendy.
  Być może rodzina mu też wytłumaczyła że słowo i honor droższe pieniądza jak mawiali Lwowiacy przedwojenni.

 • almagus

  Oceniono 2 razy 0

  Nareszcie!

  Wrobieni w opłatek, a to szamba zadatek!

  Matoły sięgnęli po naukowca.
  Bo przecież matołom nauka obca.
  Niedoceniony emeryt amerykański.
  On udowodni zamysł szatański.
  Bo Szatan wszedł do hierarchii.
  Oni chcą przecież bożej monarchii.
  W randze ministra, wiele złotówek.
  Odejdzie potem jako półgłówek.
  Kogucik pieje na stercie śmieci.
  Do tego reszta z wiedzą jak dzieci.
  Ale biskupi, Anton i prezes.
  TV matole ty się nabierzesz.
  Udowadniają smoleński zamach.
  Mają do tego z ustaw paragraf
  Bo elektorat bogiem natchniony.
  W tę paranoję został wrobiony!

  2017-04-21 almagus
  almagus.blox.pl/html

 • Tomasz Piwowarczyk

  Oceniono 3 razy 3

  Ta afera zostanie tak sobie zamieciona pod dywan? Teraz już widać, że Berczyński był koniem trojańskim Boeinga, by rozwalić kontrakt na caracale i dlatego wszedł do komisji smoleńskiej, by jątrzyć i załatwiać wcale nie smoleńskie sprawy. Myślałem, że Berczyński jest głupim karierowiczem, zakompleksionym naukowcem, który dostał szanse by zabłysnąć - są tacy w świecie nauki..., A on tylko i aż swój i swoich mocodawców interes realizował poprzez przedstawianie coraz to nowych smoleńskich absurdów! Macierewicz stał się zwornikiem tego układu szpiegowsko-biznesowego! Ale panie Macierewicz - pana też tu niecnie wykorzystano i to nie tyle w kontekście smoleńska, ile poprzez kontekst smoleński wykorzystano pana w rozgrywce biznesowej amerykańsko-francuskiej... a to już nie są żarty związane ze smoleńskim głupotami zbyt emocjonalnych Polaczków... Komisji sejmowej w sprawie tej afery nie będzie???

 • lblblblb

  Oceniono 10 razy 2

  Antek stracił wacka

 • signum_t

  Oceniono 4 razy 2

  Trafiony, wykończony

 • 0

  Było już "ante gotovina "= skazany, wybielany za zbrodnie ...bezkarny.
  Historia nie ma prawa się powtarzać ! !!!
  Nasz Wyżeł. .zawsze był zainteresowany przez dwa resorty : teczki minister d/s wewnętrznych, minister mon. ...dziwne, a może. .nie. Nie ma dymu bez ognia. ..dla ciepłych paluchów. .

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX