Prawie milion podpisów pod wnioskiem o referendum ws. reformy edukacji

20.04.2017 10:25
Konferencja ws. podpisów zebranych pod wnioskiem o przeprowadzenie ogólnokrajowego referendum w sprawie reformy edukacji

Konferencja ws. podpisów zebranych pod wnioskiem o przeprowadzenie ogólnokrajowego referendum w sprawie reformy edukacji (Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta)

Ponad 910,5 tys. podpisów zebrano pod obywatelskim wnioskiem o przeprowadzenie ogólnokrajowego referendum w sprawie reformy edukacji - poinformowali w Sejmie przedstawiciele inicjatywy obywatelskiej.

Pytanie referendalne, pod którym komitet zbierał podpisy, brzmi: "Czy jest Pani/Pan przeciw reformie edukacji, którą rząd wprowadza od 1 września 2017 roku?".

Z inicjatywą przeprowadzenia referendum wystąpił Związek Nauczycielstwa Polskiego. Pod koniec stycznia związał się komitet referendalny, w skład którego wchodzą przedstawiciele partii politycznych, stowarzyszeń, organizacji i ruchów społecznych popierających pomysł referendum, m.in. ruchu "Rodzice przeciwko reformie edukacji", koalicji "Nie dla chaosu w szkole", Krajowego Porozumienia Rodziców i Rad Rodziców, Społecznego Towarzystwa Oświatowego, Krajowego Forum Oświaty Niepublicznej, OPZZ, PO, Nowoczesnej, PSL, Razem i Inicjatywy Polska.

Prezes ZNP Sławomir Broniarz przypomniał na konferencji, że zbiórkę podpisów rozpoczęto 1 lutego. - W zbiórkę zaangażowali się obywatele i obywatelki. W bardzo krótkim czasie - w ciągu dwóch zimowych miesięcy - zebraliśmy ponad 900 tysięcy podpisów pod wnioskiem o przeprowadzenie referendum szkolnego. Dokładnie: 910 558 - powiedział.

Po konferencji prasowej przedstawiciele komitetu referendalnego udali się na spotkanie z marszałkiem Sejmu Markiem Kuchcińskim. Po spotkaniu mają złożyć zebrane podpisy. Centrum Informacyjne Sejmu poinformowało, że Kuchciński "z dużym szacunkiem i uwagą podchodzi do inicjatywy referendalnej ws. reformy edukacji". Jak dodano, według marszałka, typu inicjatyw nie należy deprecjonować.

Aby złożyć obywatelski wniosek o przeprowadzenie ogólnopolskiego referendum, jego inicjatorzy muszą zebrać co najmniej 500 tys. podpisów osób popierających tę ideę. Uchwałę w sprawie referendum ogólnokrajowego Sejm podejmuje większością głosów, w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów.

Reforma edukacji, w ramach której zmieniona zostanie m.in. struktura szkół, rozpocznie się od roku szkolnego 2017/2018. W miejsce obecnie istniejących typów szkół zostaną wprowadzone stopniowo: 8-letnia szkoła podstawowa, 4-letnie liceum i 5-letnie technikum oraz dwustopniowe szkoły branżowe; gimnazja mają zostać zlikwidowane.

W piątek strajk nauczycieli przeciw reformie oświaty. Proszą rodziców o wyrozumiałość

Rozpoznasz znane budowle tylko po fragmencie? Quiz dla spostrzegawczych
1/11To fragment:
Zobacz także
Komentarze (108)
Prawie milion podpisów pod wnioskiem o referendum ws. reformy edukacji
Zaloguj się
 • plorg

  Oceniono 1 raz -1

  Już PO nam przykład dała jak traktować wnioski o referendum.

 • obserwatorfiubziu

  Oceniono 4 razy 0

  PISDZIELCZA MAFIO NASTĘPNYM RAZEM NA PEWNO NIE BĘDĄ TO PODPISY, ALE KIJ PRZEZ ZAPYZIAŁY ŁEB I DOPĘDZENIE DO ŚMIETNIKÓW NA TRWAŁE!POZNACIE WTEDY WOLĘ SUWERENA,NA KTÓREGO SIĘ POWOŁUJECIE!

 • camelot88

  Oceniono 2 razy 2

  Nawet gdyby zebrali 35 milionów podpisów to Pisiory uwalą to referendum. ZNP jak zwykle przespał sprawę. Działacze ZNP powinni próbować walczyć zanim uchwalono i podpisano te ustawy. Czy ci działacze są tak naiwni, ze teraz raptem pisiory się z tej reformy wycofają. W Łodzi najpierw ZNP a wczoraj Solidarność protestowali tylko dlaczego aby udowodnić, że są potrzebni i pokazać, że za coś biorą kasę.

 • orlecki

  Oceniono 6 razy 0

  PISiarnia zepsuła już prawie wszystko w naszym kraju. Teraz czas na edukację. Będą uczyć jedynie słusznych prawd. O katastrofie, przepraszam "zamachu" smoleńskim, o największym prezydencie w dziejach Polskim, Kim..., sorry L.Kaczyńskim, o dojnej, sorry "dobrej" zmianie itd. Historia zatoczyła krąg, PRL powrócił.

 • poli7p

  Oceniono 2 razy 2

  Głupota ludzka nie zna granic. Milion podpisów to kropla wody w morzu.KC czerwone niech nie burzą dobrej zmiany i dobra dla dzieci.

 • totmes72

  Oceniono 3 razy 1

  Referendum to się robi ZANIM zacznie się dokonywać zmian legislacyjnych - było na to dwa lata. A teraz to sobie możecie..... 900 tys. głosów i zbierano je prawie rok. PIS szedł do wyborów z zamiarem likwidacji gimnazjów i skoro go wybrali to znaczy, ze chcą tego. PO przed wyborami mówiło, ze nie podniesie wieku emerytalnego, a po wyborach podniosło -

 • ryyys

  Oceniono 10 razy 2

  Ależ minusują pistrole. Widocznie taki prikaz z Nowogrodzkiej. Jednak im się gatki trzęsą.

 • milarama

  Oceniono 7 razy -1

  Skąd ma kaczor wiedzieć, że dziecko to największy skarb? Rodzic w obronie dziecka zrobi wszystko. Ja sobie nie pozwolę pogrywać moimi dziećmi. Nie będzie nikt na nich eksperymentował.
  To będzie wasza ostatnia reforma pisiory!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje