Dziś sędziowie przerwą pracę na 40 minut. Stworzą organ, który zastąpi upolityczniony KRS

20.04.2017 10:00
W sądzie - zdjęcie ilustracyjne

W sądzie - zdjęcie ilustracyjne (Fot. Łukasz Giza)

W sądach w całym kraju o godz. 12 odbędą się zebrania sędziów, w czasie których utworzą "forum współpracy przedstawicieli samorządu sędziowskiego".

Sędziowie chcą w ten sposób zaprotestować przeciwko rządowym planom zmian przepisów o KRS, które w ich ocenie "zmierzają do upolitycznienia sądów i naruszenia ich niezależności".

W zeszłym tygodniu prezes Stowarzyszenia Sędziów "Themis" sędzia Irena Kamińska przypomniała, że zebrania przedstawicieli sędziów sądów apelacyjnych i sądów okręgów są obecnie jedynym ogólnokrajowym organem samorządu sędziowskiego. - Sędziowie mają prawo do tworzenia własnego samorządu. W związku z tym stowarzyszenia sędziowskie postanowiły przyjąć na siebie to zobowiązanie i obowiązek stworzenia takiego forum - mówiła.

40 minut przerwy w pracy sądów

- W obiegu medialnym funkcjonuje takie stwierdzenie, że 20 kwietnia dojdzie do protestu sędziów. Chcę stanowczo powiedzieć, że to nie jest protest sędziów - mówiła Kamińska. Dodała, że sędziowie "mają obowiązek reagowania na problemy, które się pojawiają i dotyczą wymiaru sprawiedliwości i które mogą stanowić zagrożenie dla niezawisłości sędziów i niezależności sądów".

Sędzia Kamińska zaznaczyła, że 20 kwietnia mogą nastąpić 40-minutowe przerwy w rozpatrywaniu spraw przez sędziów. Dlatego poprosiła obywateli o wyrozumiałość, argumentując, że chodzi o obronę ich praw do rzetelnego procesu. - Nie chcemy absolutnie podejmować żadnych działań nielegalnych, chcemy po prostu mieć możliwość komunikowania się - podkreślała.

Stowarzyszenie zastąpi KRS?

Idea zebrań sędziów pojawiła się w drugiej połowie marca podczas posiedzenia w Warszawie przedstawicieli sędziów sądów apelacyjnych oraz sędziów z okręgów z całego kraju. Debatowano wówczas o rządowych planach zmian przepisów o Krajowej Radzie Sądownictwa i Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury. Obecnie oba te projekty są już na etapie prac legislacyjnych w Sejmie.

Rewolucja PiS w sądach dotyczy także ciebie. Zobacz, jak łatwo popaść w konflikt z państwem >>>

W przyjętej w marcu uchwale przedstawiciele sędziów sądów apelacyjnych oraz sędziów z okręgów podkreślili, że oba projekty "zmierzają do upolitycznienia sądów i naruszenia ich niezależności". W innej z podjętych wówczas uchwał zwrócono się zaś do stowarzyszeń sędziowskich o "utworzenie forum współpracy przedstawicieli samorządu sędziowskiego". 

Jak tłumaczył wówczas sędzia Waldemar Żurek, rzecznik prasowy Krajowej Rady Sądownictwa "projekt ustawy o KRS właściwie znosi podstawowe kompetencje zgromadzeń sędziowskich, czyli wybór delegatów do KRS". - Dlatego sędziowie postanowili, że - w ramach prawa - stowarzyszenia sędziowskie będą koordynować spotkania - mówił.

Ministerstwo apeluje

Wiceminister sprawiedliwości Łukasz Piebiak w piśmie skierowanym do sędziów zaapelował, by zapowiedziane zebrania odbyły się w sposób, który nie będzie uciążliwy dla obywateli - w szczególności "dla osób mających tego dnia wyznaczoną wokandę, świadków, interesantów sądowych czy pracowników sądów". - Proszę wziąć pod uwagę zwłaszcza interes tych, którzy dojeżdżają na sprawy sądowe z odległych miejscowości - zaznaczył.

A TERAZ ZOBACZ: Nadchodzi koniec trójpodziału władzy

Nadchodzi koniec trójpodziału władz. Zmiany w Krajowej Radzie Sądownictwa podporządkują sądy politykom

Rozpoznasz znane budowle tylko po fragmencie? Quiz dla spostrzegawczych
1/11To fragment:
Komentarze (127)
Dziś sędziowie przerwą pracę na 40 minut. Stworzą organ, który zastąpi upolityczniony KRS
Zaloguj się
 • 1stanczyk

  Oceniono 2 razy 0

  Sędziów najwyrazniej pojebało.

  Oni jako środowisko zawodowe nie bardzo chyba zdają sobie sprawę w jakiej są obecnie w naszym kraju sytuacji .

  Jeśli PiS nie zrobi z nimi tak jak trzeba porządku to tą ich dzisiejszą jeszcze, opartą o posiadane immunitety i nadzwyczajne uprawnienia pewność siebie skuteczniej zajmą się zdesperowani wyborcy.

  I wtedy jedyną nadzieją będzie "morda w kubeł"

  Gdyby sędziowie, gdyby III pion wladzy wykonywał właściwie swoje elementarne, wynikające z konstytucyjnego usytuowania, obowiązki to nie byłoby potrzeby powoływania przez Sejm (glosami PO i PiS-u) takiej centralnej instytucji jak CBA !

  Gdyby sędziowie , gdyby III pion wladzy wykonywał właściwie swoje elementarne wynikające z konstytucyjnego usytuowania, obowiązki to nie byłoby potrzeby organizowania co kilka lat Nadzwyczajnych Sejmowych Komisji Śledczych czy to do zbadania afery Rywina, afery PZU, czy ostatnio Amber Gold ...

  PiS jeśli jest u wladzy, jeśli ma władzę jaka ma (i prezydent i Sejm) to jeśli nie głównie w znacznej mierze w związku z sytuacją powszechnego w naszym kraju bezprawia z którą od 25 lat nie potrafią albo z takich czy innych powodów nie chcą sobie poradzi sędziowie, a szerzej III pion wladzy w naszym kraju.

  Im dłużej będą się przepychać tym są szanse PiS-u na pozostanie u wladzy.

  Dla PiS -u to dzisiejsze sędziowskie, a szerzej prawnicze demonstrowanie oburzenia jest ze wszech miar (a szczegolnie tej medialnej) korzystne.

  Niech sobie zrobią sondaż czy jest w naszym kraju środowisko zawodowe bardziej znienawidzone od tego sędziowskiego a szerzej tego prawniczego ..

  Chyba tylko politycy ....

 • Roman Majcher

  Oceniono 2 razy 0

  BRAWO SĘDZIOWIE W WAS NADZIEJA I OSTOJA PRAWORZĄDNOŚCI !!!

 • 1stanczyk

  Oceniono 2 razy 0

  To, że od blisko 24 już lat (od czasu kiedy sowieckie wojska opuściły nasz kraj: 17 września 1993) nie było i nie ma w tym srodowisku bezczelnie uzurpującym sobie szyld III pionu wladzy w naszym (bo na pewno nie ich) demokratycznym już kraju nikogo, z wyszczekanymi "patriotyzmem i praworządnością" profesorskimi PRL-owskimi kundlami włącznie, nikogo, kto podjąłby się olbrzymiej pracy demaskującej ogrom bezkarnych nadużyć (a co za tym idzie kolosalnych strat ekonomicznych) spowodowanych w minionym 25 leciu przez przez tak zwany III pion wladzy w naszym kraju stanowi tylko jedną z wielu znaczących przesłanek pozwalających bez najmniejszego wahania powątpiewać w uczciwość tych (miedzy innymi Strzembosza) co w swoim czasie głośno publicznie obiecywali, że to środowisko "oczyści się samo".

  Ilu stalinowskich sędziowskich bandytów zostało w naszym już "demokratycznym i praworządnym" kraju oskarżonych o powojenne w naszym kraju sądowe mordy łamiące nawet tamto ówczesne sowieckie "prawo", ilu zostało postawionych przed sądem, ilu zostało skazanych ?

  Bez rzeczowej konkretnej w liczbach prawdziwej odpowiedzi na te pytania wszystko inne jest typowym dla okrąglostolowych gowniarzy pajacowaniem.

  Ten nieopisany nigdzie ogrom nadużyć wynikajacych dobrze jeśli tylko z dotychczasowej od 25 lat skrajnej bezkarnej niekompetencji a nie, z czy to tej środowiskowej korporacyjnej, prawniczej, prokuratorskiej i sędziowskiej "solidarności" z jednej strony i tym typowym dla sprzedajnej hołoty plugawym przywiązaniu do skutecznie niestety odgrywanej roli ostatniego, niepokonanego bastionu przez dziesieciolecia PRL-u sprzedajnego sowietom gówna, nie został nigdzie w naszym kraju ani zarejestrowany ani opisany.

  Nie ma żadnej białej księgi w której byłby rejestr wszystkich spraw sędziowskich, prokuratorskich, adwokackich które z takiego czy innego powodu nie zakończyły się wniesionymi do sądu oskarżeniami, nie ma żadnej rejestru chociazby umorzeń spraw sądowych pracowników tego, co hołota w naszym kraju dumnie nazywa III pionem wladzy, nie ma rejestru spraw w które zamieszani byli pracownicy "sądownictwa" a które po latach odraczania i proceduralnych sztuczek z nierzadko fałszywymi L4 uległy przedawnieniu, nie ma dostępnego publicznie rejestru kar dyscyplinarnych ... za niezgodne z prawem wykonywanie obowiązków służbowych !!!

  Jedna wielka szczodrze opłacana przez nas, przez podatników "czarna dziura" z dumnie obnoszącymi się po mediach profesorskimi pajacami w roli głównej ...

  A przecież była jeszcze publiczna kompromitacja środowiska sędziowskiego a pośrednio naszego kraju podczas zliczania głosów w wyborach samorządowych ...

  Ich tłumaczenia to było wtedy jedno wielkie pośmiewisko ...
  Wstyd było na to patrzeć.

  Była przecież jeszcze sędziowska kompromitacja (z telefonicznymi ustaleniami wyroków pomiędzy sędzia a adwokatem) w stolicy bezkarnej przestępczości w naszym kraju w Gdańsku.

  I nic się nie zmieniało.
  Trzeba było wybrać nie tylko PiS ale i rowniez prezydenta z PiS-u żeby zrównoważyć sędziowskie sobiepaństwo w naszym kraju.
  Im krócej ich wezmą przy pysku tym lepiej !

  Pragmatyczni Amerykanie, którzy w swoim czasie niejednokrotnie korzystali z "usług" nie tylko PRL-owskiego establishmentu (wiezienie w Kiejkutach) ale rowniez PRL-owskich służb specjalnych (WSI) nie w jednym ze swoich raportów odnoszących się do krajów postsowieckich w części dotyczacej naszego kraju za jedna z głównych barier rozwojowych wskazywali to co w naszym kraju dumnie nazywane jest przez okraglostolowe "patriotyczne" pustaki III pionem wladzy.

 • Aegis Risk

  Oceniono 6 razy 2

  Sobiepanstwo, anarchia i wladza ajatollahow musi zostac ukrocona. ALbo jest demokracja, albo jej nie ma. Filarem demokracji sa wolne wybory a nie niezbywalna i nieograniczona wladza "absolutnie wyjatkowej kasty". Kiedy dotarla do mnie skala bezprawia usankcjonowanego przez liberalna tyranie uzmyslowilem sobie, jak niewiele rozni Polske od Iranu. Polacy domagaja sie zmian! Wolnosc albo smierc!

 • 1stanczyk

  Oceniono 14 razy 4

  "zmierzają do upolitycznienia sądów i naruszenia ich niezależności"

  Czy te wyrosłe z PRL-owskich nomenklaturowych (bo w "dyktaturze proletariatu" nie było miejsca na żadne inne) od 25 lat w naszym kraju dotychczasowe upolitycznione i pozostawione samym sobie sądy można jeszcze bardziej, niż jak to miało miejsce w minionym 25 leciu, upolitycznić ?

  Bo na pewno można je "upolitycznić" inaczej niż to miało niestety dotychczas miejsce, kiedy upolitycznione PRL-owskie nomenklaturowe (bo w "dyktaturze proletariatu" nie było miejsca na żadne inne) środowisko nie tylko zresztą sędziowskie (bo szerzej "prawnicze" w tym PRL-owskim marksistowskim sensie) przez wybierane w demokratyczny sposób nowe władze naszego suwerennego, niezależnego już, państwa, zostało, jak się niestety okazało "na wyrost" uhonorowane przywilejami typowymi dla III pionu wladzy w demokratycznym państwie.

  Szczęśliwie naszego niezależnego już państwa od tych co krwawym stalinowskim terrorem narzucili nam "sprawiedliwość ludową" ale niestety nie tych co w PRL-u przez blisko pol wieku skutecznie i wytrwale stali na jej ("sprawiedliwosci ludowej") straży.

  Pytanie jest, które "upolitycznienie sądów" jest na miarę demokratycznych i praworządnych europejskich ambicji i aspiracji naszego kraju: to do dzisiaj oparte na wynikającej z sowieckiego namiestnictwa PRL-owskiej nomenklaturze i rządzącym tym środowiskiem wszechobecnym nepotyzmie do dzisiaj plugawie i nikczemnie bo instrumentalnie medialnie posługujące się "praworządnością" i "niezawisłością" czy to wynikające z wyborczej legitymizacji, legitymizacji do nieznanej wcześniej skali (większość PiS-u w Sejmi) wątpienia przyczynił się dotychczasowy bezkarny bo właśnie niezawisły i dlatego mafijny stan korporacyjnego "sądownictwa" w naszym kraju.

  Afera Amber Gold to tylko szczyt góry lodowej

  Mafijny stan sadownictwa w naszym kraju oparty na cały czas tych samych nomenklaturowych, bardziej lub mniej resortowych (czytaj sprzedajnych sowieckiemu namiestnictwu) co w PRL-u sadowniczych, rządzących się nepotyzmem i korporacyjna solidarnością kadrach.

  Wyborcy po 25 latach bezprawia nareszcie zdecydowali o spacyfikowaniu PRL-owskiej bezkarnej dotychczas mafii , posługującej się w naszym już suwerennym kraju szyldem III pionu wladzy to obecne korporacyjne, za parawanem obrony praworzadnosci, pajacowanie jeśli może cokolwiek zmienić to co najwyżej ugruntować determinacje wyborców co do słuszności tej prowadzonej obecnie polityki .

  PS
  Mają szczęście, że jest bo bez PiS-u nie obeszło by się pewnie bez niekoniecznie ustawowych dużo bardziej radykalnych środków (np nie wykluczających stanu wyjątkowego)

  Jeśli PiS sobie z nimi dzisiaj nie poradzi to poradzi sobie z nimi ta zdesperowana cześć wyborców dla której PiS pomimo olbrzymich zastrzeżeń był i pozostał ostatnią deska ratunku wobec nikczemnego plugastwa fałszywie od 25 lat posługującego się w naszym kraju szyldem III pionu wladzy.

 • taka_sprawa

  Oceniono 13 razy -1

  Jeszcze zero będziesz pierdział w pasiaki

 • hegemon123

  Oceniono 18 razy 0

  Ta sędziowska banda nie na za grosz wstydu. Zrobi wszystko aby było tak jak było. Kasta nadludzi. Dziwię się że motłoch ich popiera...

 • newpatric

  Oceniono 10 razy 4

  "Nikt tu nie kradnieee

  Nikt nie zabijaaaa

  Nad wszystkim czuwaaaa

  Raaadiooooo Maryyyyyyjaaa!!!"

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje