Berczyński twierdzi, że "wykończył caracale". MON dementuje. "Nie miał żadnych podstaw"

"Pan Wacław Berczyński (...) nie miał żadnych podstaw do wpływania na kształtowanie się decyzji Ministerstwa Rozwoju i Finansów" - czytamy w stanowisku MON. Berczyński deklarował wcześniej, że to on "wykończył caracale".

Wacław Berczyński w wywiadzie dla "Dziennika Gazety Prawnej" został zapytany o to, czy Antoni Macierewicz obsadził go na stanowisku szefa rady nadzorczej Wojskowych Zakładów Lotniczych nr 1 w Łodzi, (które remontują śmigłowce - red.), by doktor miał ułatwioną pracę w podkomisji smoleńskiej i mógł przeprowadzać badania.

W odpowiedzi szef podkomisji smoleńskiej powiedział m.in.: - Nie wiem, czy pani wie, ale to ja wykończyłem caracale. Znam się na tym, znam się na śmigłowcach, znam się na lotnictwie.

MON dementuje Berczyńskiego

Do deklaracji Berczyńskiego odniosło się Ministerstwo Obrony Narodowej, które informuje, że rezygnacja z kontraktu na śmigłowce nastąpiła "na skutek niewywiązania się z zobowiązań offsetowych przez stronę francuską".

 Wypowiedź dr. Wacława Berczyńskiego nie ma żadnego związku z prowadzonymi i zakończonymi negocjacjami umowy offsetowej ws. kontraktu na zakup śmigłowców Caracal. Pan Wacław Berczyński nie był członkiem Zespołu do zbadania ofert offsetowych oraz przeprowadzenia negocjacji w celu zawarcia umowy offsetowej, nie wypowiadał się na ten temat, nie informował Ministra Obrony Narodowej o swoim stanowisku i nie miał żadnych podstaw do wpływania na kształtowanie się decyzji Ministerstwa Rozwoju i Finansów

- czytamy w komunikacie wydanym przez nową rzeczniczkę prasową resortu mjr Annę Pęzioł-Wójtowicz. "Przewodniczący Podkomisji wykonuje  swoje zadania na podstawie decyzji nr 274/MON Ministra Obrony Narodowej z dnia 31 sierpnia 2016 w sprawie powołania podkomisji do ponownego zbadania wypadku lotniczego" - 

Zamieszanie z caracalami

Przetarg na wielozadaniowe śmigłowce dla polskiego wojska rozpisano wiosną 2012 r.

W kwietniu 2015 r. MON do końcowego etapu zakwalifikowało ofertę Airbus Helicopters z maszyną H225M Caracal. MON podało wówczas, że tylko ta oferta spełniła wymogi formalne. Jednocześnie odrzuciło wtedy ofertę Świdnika ze względu na zbyt odległy termin dostawy, i Mielca - z powodu braku uzbrojenia.

30 września 2015 r. rozpoczęły się negocjacje umowy offsetowej, której podpisanie było warunkiem zawarcia kontraktu z Airbus Helicopters. Antoni Macierewicz po objęciu funkcji szefa MON podjął decyzję o przeglądzie postępowań dotyczących zakupów, w tym na śmigłowce.

Na początku października 2016 r. Ministerstwo Rozwoju, które negocjowało offset z Airbusem, uznało dalsze rozmowy za bezprzedmiotowe. Według rządu, oferta Airbusa nie odpowiadała interesom ekonomicznym i bezpieczeństwa Polski, a wartość proponowanego offsetu była niższa od oczekiwanej.

Dlaczego Francja jest wściekła na Polskę za zerwanie przetargu? I ile nas to będzie kosztować

Więcej o:
Komentarze (295)
Berczyński twierdzi, że "wykończył caracale". MON dementuje. "Nie miał żadnych podstaw"
Zaloguj się
 • 1pirat2

  Oceniono 5 razy 1

  To teraz na 100% wiadomo, że ktoś tu kłamie, albo MON, albo bereszyński, a może obydwoje.

 • mypetroniusz-ak-25

  Oceniono 4 razy 0

  Jak wykończył caracale,to pewno podkomisję smoleńską też,takich idiotów nie powinno się leczyć tylko utylizować,z resztą dużą część pisuaru również.

 • tomasz_5_2010

  Oceniono 7 razy 3

  To chyba jest kolejna wrzutka piss'u, aby odwrócić uwagę od likwidacji sądów przez Kaczyńskiego! Bo aż nie prawdopodobne ,żeby Barczyński był takim idiotą!?

 • wkoz1

  Oceniono 4 razy 4

  jeden swir dementuje drugiego swira..

 • Janusz Senex

  Oceniono 4 razy 4

  Berczyński,jak wykończysz Macierewicza i Kaczyńskiego,to cię polubię - jesteś na dobrej drodze,jeszcze tylko kilka "oszołomskich" wersji katastrofy i będzie git.
  Zainteresuj się czy ruscy nie użyli procy!!!

 • vizline

  Oceniono 6 razy 4

  Czyli mamy ALBO-ALBO: albo Berczyński mówił prawdę i MON teraz okłamuje miliony Polaków żeby ratować sytuację - albo też Berczyński bezpodstawnie się chełpił, co by oznaczało że na czele fanfaronady smoleńskiej stoi niezrównoważony psychicznie człowiek z urojeniami wielkościowymi...

 • dodatkowo_zwracam

  Oceniono 2 razy 2

  Przyczepiło sie gó... do statku i krzyczy. Płyniemy!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX