Burza po wyznaniu Berczyńskiego ws. śmigłowców. PO: Przyznał się do nielegalnych działań

14.04.2017 13:55
Minister obrony w rządzie PiS Antoni Macierewicz i premier Beata Szydło podczas wizyty w zakladach PZL Mielec produkujących śmigłowce Black Hawk, 10 październik 2016

Minister obrony w rządzie PiS Antoni Macierewicz i premier Beata Szydło podczas wizyty w zakladach PZL Mielec produkujących śmigłowce Black Hawk, 10 październik 2016 (Fot. Patryk Ogorzałek / Agencja Gazeta)

Sprawą anulowania przetargu na caracale powinna zająć się prokuratura lub komisja śledcza - przekonuje PO. To reakcja na zaskakujące wyznanie ws. śmigłowców ze strony szefa podkomisji smoleńskiej.

Wacław Berczyński w wywiadzie dla "Dziennika Gazety Prawnej" został zapytany o to, czy Antoni Macierewicz obsadził go na stanowisku szefa rady nadzorczej Wojskowych Zakładów Lotniczych nr 1 w Łodzi, (które remontują śmigłowce - red.), by doktor miał ułatwioną pracę w podkomisji smoleńskiej i mógł przeprowadzać badania.

W odpowiedzi szef podkomisji smoleńskiej powiedział m.in.: - Nie wiem, czy pani wie, ale to ja wykończyłem caracale. Znam się na tym, znam się na śmigłowcach, znam się na lotnictwie.

PO: To nie jest republika bananowa

Odnosząc się do słów Berczyńskiego, wiceszef PO i były szef MON Tomasz Siemoniak stwierdził, że mamy do czynienia z bardzo bulwersującymi doniesieniami.

Wbrew informacjom rządu PiS, komunikatom Ministerstwa Obrony, resortu rozwoju, które mówiły o tym, że postępowanie jest unieważnione ze względu na niewystarczającą ofertę offsetową Airbusa, dowiadujemy się dzisiaj, że pan Wacław Berczyński odegrał decydującą rolę

- mówił wiceszef Platformy. - To jest sytuacja bezprecedensowa, to jest przyznanie się przez pana Berczyńskiego do działań nielegalnych - dodał Siemoniak.

Zdaniem byłego szefa MON, sprawa powinna z urzędu być podjęta przez prokuraturę lub komisję śledczą, której powołanie postulowała wcześniej Platforma. - Nie może być tak, że w Polsce, w kraju Unii Europejskiej, obowiązują standardy jak z republiki bananowej - powiedział.

PO oczekuje wyjaśnień zarówno od szefa MON, jak i od wicepremiera, ministra rozwoju i finansów Mateusza Morawieckiego. Według polityków Platformy nie może być wątpliwości co do tego, jak przebiegało zamówienie dotyczące śmigłowców dla wojska.

Zamieszanie z caracalami

Przetarg na wielozadaniowe śmigłowce dla polskiego wojska rozpisano wiosną 2012 r.

W kwietniu 2015 r. MON do końcowego etapu zakwalifikowało ofertę Airbus Helicopters z maszyną H225M Caracal. MON podało wówczas, że tylko ta oferta spełniła wymogi formalne. Jednocześnie odrzuciło wtedy ofertę Świdnika ze względu na zbyt odległy termin dostawy, i Mielca - z powodu braku uzbrojenia.

30 września 2015 r. rozpoczęły się negocjacje umowy offsetowej, której podpisanie było warunkiem zawarcia kontraktu z Airbus Helicopters. Antoni Macierewicz po objęciu funkcji szefa MON podjął decyzję o przeglądzie postępowań dotyczących zakupów, w tym na śmigłowce.

Na początku października 2016 r. Ministerstwo Rozwoju, które negocjowało offset z Airbusem, uznało dalsze rozmowy za bezprzedmiotowe. Według rządu, oferta Airbusa nie odpowiadała interesom ekonomicznym i bezpieczeństwa Polski, a wartość proponowanego offsetu była niższa od oczekiwanej.

A TERAZ ZOBACZ: Dlaczego Francja była wściekła za zerwanie przetargu?

Dlaczego Francja jest wściekła na Polskę za zerwanie przetargu? I ile nas to będzie kosztować

Komentarze (248)
Burza po wyznaniu Berczyńskiego ws. śmigłowców. PO: Przyznał się do nielegalnych działań
Zaloguj się
 • a.k.traper

  Oceniono 3 razy 3

  Panie Berczyński, jak się nazywa nakrętka trzymająca wirnik na wale przekładni, tak zwyczajowo?

 • loneman

  Oceniono 4 razy 2

  Pewnie wybuchaja same z siebie i "egzpert" z bozej laski odkryl to patrzac tylko na ich nazwe, tym sposobem unikajac kolejnych katastrof ludzaco przypominajacych durniom zamach :D...

 • wejsunek47

  Oceniono 3 razy 3

  a po co nam śmigłowce? ktoś nam zagraża? a nie lepiej 1000+ zrobić?

 • chumski

  Oceniono 8 razy 2

  Gdyby pan "prof."Berczyński na prawdę znał się na lotnictwie w takim stopniu jak sam twierdzi to nie plótłby takich bzdur na temat katastrofy pod Smoleńskiem.
  Jego wiedza jest współmierna do ignorancji jaką wykazuje w pracy z komisją.

 • michr

  Oceniono 5 razy 5

  Pan Berczyński zna się na helikopterach zbudowanych z betonu

 • n29a

  Oceniono 4 razy 4

  To ci zuch! Karakan i tu polew za drugim zamachem! Na zdrowy rozsądek zwłaszcza :)

 • a.k.traper

  Oceniono 8 razy 4

  Mam wrażenie, że komuś się chyba pętla zaciska a pod nogami szambo rozszczelnia,

 • axa1920

  Oceniono 14 razy 4

  Co to za kraj?? Jakaś republika bananowa? Jakiś niedouczony inżynierek z niebytu decyduje o naszym kraju? Jakiś konfabulant i mitoman! Dżizus, co się dzieje?

 • lm648

  Oceniono 11 razy 3

  Republika Bananowa! Beata masz materiał do prokuratora na jednego i drugiego, na co czekasz :) )) pokaż że masz jaja

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje