Oczy zwrócone na Misiewicza. W tym czasie do Sejmu trafił ważny projekt. Wzmocni Ziobrę

Posłowie PiS złożyli w Sejmie projekt nowelizacji bardzo ważnej ustawy - o sądach powszechnych. Tego samego dnia, kiedy uwaga mediów była skierowana na Bartłomieja Misiewicza.

Projekt znalazł się na sejmowych stronach w środę. Jest dość obszerny - liczy prawie 90 stron, z czego 37 to uzasadnienie. Najważniejsze, kluczowe zmiany zaproponowane przez PiS - które znacząco wzmocnią pozycję ministra sprawiedliwości - sprowadzają się do kilku punktów.

Zmiana 1

Dotyczy wybierania prezesów sądów apelacyjnych, okręgowych i rejonowych.

Dziś prezesów w apelacjach i okręgach wskazuje minister sprawiedliwości za zgodą zgromadzeń ogólnych, czyli innych sędziów. Po zmianach, minister będzie dodatkowo typował także prezesów i wiceprezesów w sądach najniższego szczebla - rejonowych. I będzie miał przy tym dużo większą swobodę niż teraz. Swój wybór będzie przedstawiał pozostałym sędziom już post factum.

W uzasadnieniu przyznano wprost: chodzi o "wzmocnienie nadzoru sprawowanego przez ministra sprawiedliwości". Kto będzie mógł zablokować jego decyzje? Krajowa Rada Sądownictwa. Ale tylko teoretycznie, bo i KRS dotkną wkrótce poważne zmiany.

Zmiana 2

Ministrowi będzie też łatwiej odwołać urzędujących prezesów i wiceprezesów. Dodano bowiem nowe okoliczności, kiedy można to zrobić. To "stwierdzenie szczególnie niskiej efektywności w zakresie nadzoru administracyjnego lub organizacji pracy" oraz "złożenie rezygnacji".

Dziś procedurę odwołania może skutecznie zablokować KRS. I minister sprawiedliwości, także po zmianach, nadal będzie musiał zasięgnąć jej opinii w tej sprawie. Ale od teraz opinia ta nie będzie dla niego "wiążąca".

Zmiana 3

Ostatnia z najważniejszych zmian to kwestia oświadczeń majątkowych. Dziś składają je tylko sędziowie, podczas gdy w myśl projektu będą musieli robić to także dyrektorzy i zastępcy dyrektorów sądów.

Wszyscy będą musieli pamiętać, by w takim oświadczeniu wymienić nie tylko należące do nich np. nieruchomości, ale - to nowość - także ruchomości o wartości powyżej 10 tys. złotych.

Projekt wprowadza również inne, pomniejsze zmiany, jak losowe przydzielanie spraw sędziom czy wprowadzenie tzw. koordynatorów "do spraw współpracy międzynarodowej i praw człowieka w sprawach cywilnych". 

Zgodnie z planami posłów PiS, ustawa miałaby wejść w życie już 1 lipca tego roku.

Jeszcze jeden ruch Ziobry

Na tym nie koniec ruchów Ziobry ws. sędziów. Prokurator Generalny zaskarżył do TK zasady wyboru sędziów - członków KRS. W opinii ministra ustawa z 2011 r. m.in. ogranicza prawa wyborcze sędziów przy wyłanianiu ich przedstawicieli do KRS, stawiając na uprzywilejowanej pozycji sędziów sądów wyższych instancji.

A TERAZ ZOBACZ: Nadchodzi koniec trójpodziału władzy

Nadchodzi koniec trójpodziału władz. Zmiany w Krajowej Radzie Sądownictwa podporządkują sądy politykom

Więcej o:
Komentarze (164)
Oczy zwrócone na Misiewicza. W tym czasie do Sejmu trafił ważny projekt. Wzmocni Ziobrę
Zaloguj się
 • Irena Wyrwas

  Oceniono 2 razy 2

  i tu wychodzi hipokryzja PiS,aby przykryć zmiany w ustawie o KRS zaczyna drakę z Misiewiczem,która po pewnym czasie rozmyje się i misio będzie trwał

 • Oceniono 3 razy -1

  Nareszcie nadchodzi prawdziwa demokracja, brawo Panie ministrze Ziobro, tak dalej komuchy do do ******???????

 • Piotr

  Oceniono 3 razy 3

  Na naszych oczach kończy się niezależność sądów i trójpodział władzy, który jest podstawą demokratycznego państwa prawa w cywilizowanych krajach europejskich. Jednym słowem rząd, wbrew woli Polaków i wbrew Konstytucji zmienia nam ustrój demokratyczny na system autorytarny z przewodnią rolą partii, rodem z PRL.
  Teraz każdy z nas może być kierowcą Seicento...

 • krakuw

  Oceniono 8 razy -2

  Obcy (PO, KOD oraz Nowoczesna) denerwują się , że Polski PiS wstaję z kolan i kończy z neokolonializmem !!!

 • Marek Paczkowski

  Oceniono 7 razy 3

  Prezes sądu to stanowisko administracyjne,na orzekanie nie ma wpływu bezpośredniego,skandalem było,ze minister bez zgody KRS nie mogł odwołać prezesa przewalacza czy nieudacznika.Nie tragizujcie bo ten burdel czas skończyć a ile jest spraw politycznych lub zbliżonych do nich,dlaczego zakładacie,że każdy minister ma zła wolę?.

 • gdabski

  Oceniono 8 razy -2

  Gdzie jest wojsko?

 • vidi12

  Oceniono 5 razy -3

  27 lat czekania aż ta kasta się samooczyści... i dosyć ! Wystarczy... przodem puścić pługi wieloskibowe... a potem budować od nowa !!!

 • vidi12

  Oceniono 4 razy -2

  Znwu czepiają się sędziów... a oni tacy pracowicie... jak nie przymierzając Żurek. Z pensji zostaje mu bidokowi na życie kilkanaście tysięcy rocznie... i jeszcze z tych pieniędzy dał radę zaoszczędzić na zakup kilkudziesięciu wielohektarowych nieruchomości w całej Polsce ??? Jakiś cudotwórca czy cóś ??? I takich porządnych ludzi jak Żurek chcą prześwietlać ci z CBA... toż to zamach na demokrację !!! Gdzie Timmermans, gdzie Verhuj gen ??? Petru... larum grają... a ty w samolot nie siadasz... do Brukseli nie lecisz ???

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX