PiS sonduje opinie na temat metropolii warszawskiej. Pytania? "Odpowiednio" zadane

Konsultacje społeczne w wykonaniu PiS
Fot. Adam Stępień / Agencja Gazeta

Konsultacje społeczne w wykonaniu PiS Fot. Adam Stępień / Agencja Gazeta (Fot. Adam Stępień / Agencja Gazeta)

PiS nie poddaje się w walce o utworzenie metropolii warszawskiej. W internecie rozpoczęto właśnie konsultacje społeczne w tej sprawie. Zamieszczona w sieci ankieta dla mieszkańców budzi jednak wątpliwości.

Specjalną stronę pod nazwą konsultacjemetropolia.pl uruchomiono kilka dni temu. Stołeczni i mazowieccy posłowie PiS zapewniali wtedy, że przy podejmowaniu zmian dotyczących stolicy i okolicznych gmin "najistotniejszy jest dla nich głos mieszkańców metropolii". Jacek Sasin, który jest główną twarzą projektu ustawy metropolitalnej, zapowiedział w TOK FM referendum w tej sprawie. - Wskazywaliśmy zawsze, że obywateli trzeba słuchać - mówił poseł Prawa i Sprawiedliwości.

Jednym z pomysłów PiS na "słuchanie głosu obywateli" w sprawie metropolii jest ankieta, która znalazła się na wspomnianej stronie internetowej. Kwestionariusz ten składa się w sumie z 16 pytań. Kłopot w tym, że część z nich zawiera wyraźne sugestie, żeby nie powiedzieć - gotowe odpowiedzi. Oto przykład:

Utworzenie Metropolii Warszawskiej zapewni jej zrównoważony rozwój i podniesienie jakości życia mieszkańców na obszarach słabiej rozwiniętych. Czy według Ciebie wyrównywanie poziomu życia mieszkańców Metropolii jest właściwe?

Trudno odpowiedzieć na postawione w ten sposób pytanie inaczej niż "tak". Podobnych pytań z tezą jest zresztą więcej:

W celu zmniejszenia biurokracji i wyeliminowania sporów kompetencyjnych, zaproponowano aby wybierany w bezpośrednich wyborach Prezydent Metropolii był równocześnie Prezydentem Warszawy, ze znaczącym ograniczeniem kompetencji na rzecz dzielnic Warszawy. Czy popierasz takie rozwiązanie?
Utworzenie Metropolii Warszawskiej oznacza dodatkowe środki z budżetu państwa na realizację jej zadań. Czy Twoim zdaniem przyniesie to korzyści mieszkańcom tego obszaru?
Projektowana ustawa umożliwia poprawę warunków życia mieszkańców w Twojej miejscowości. Które dziedziny są dla Ciebie najważniejsze?

Miejsc, by wyrazić swoją ewentualną krytykę, jest więc niewiele, a pytanie otwarte jest tylko jedno. Zachodzi także inna wątpliwość - zamieszczoną na stronie ankietę może wypełnić każdy, nie tylko mieszkaniec Warszawy lub mazowieckiej gminy. Przy wypełnianiu kwestionariusza nie ma mowy o żadnej weryfikacji internauty. Nie trzeba nawet podawać adresu mailowego - wystarczy tylko kliknąć "wyślij", a kolejną ankietę można otworzyć w nowej przeglądarce. I wysłać ją jeszcze raz.

Poprosiliśmy o komentarz w tej sprawie biuro prasowe Prawa i Sprawiedliwości. Odpowiedzi, jak dotąd, nie otrzymaliśmy.

Czym ma być "metropolia warszawska"?

Konsultacje dotyczące projektu metropolii zaplanowane przez PiS mają potrwać do 14 kwietnia. Projekt szykowany przez posłów PiS zakłada, że Warszawa stałaby się metropolitalną jednostką samorządu terytorialnego. Objęłaby ona wówczas - oprócz samej stolicy - ponad 30 innych gmin, w tym m.in.: Grodzisk Mazowiecki, Izabelin, Jabłonną, Józefów, Karczew, Konstancin-Jeziorną, Legionowo, Łomianki, Marki, Milanówek, Nadarzyn, Nieporęt, Otwock czy Ożarów Mazowiecki.

W niedzielę mieszkańcy Legionowa w referendum zabrali głos ws. przyłączenia ich gminy do metropolii. Aż 94 procent zagłosowało przeciw. Frekwencja wyniosła 47 procent.

Prezydent Legionowa triumfuje po referendum: Mieszkańcy nie dali się oszukać

Śmierć. Quiz wiedzy ogólnej
1/20Słowa przysięgi ślubnej w Kościele rzymskokatolickim zawierają zwrot:
Zobacz także
Komentarze (218)
PiS sonduje opinie na temat metropolii warszawskiej. Pytania? "Odpowiednio" zadane
Zaloguj się
 • slav26

  0

  Od wczoraj zmieniły się pytania w ankiecie referendalnej. Dlaczego?
  Jedno z "pytań" cyt. powyżej brzmi: Utworzenie Metropolii Warszawskiej oznacza dodatkowe środki z budżetu państwa na realizację jej zadań... Chciałbym ja zapytać autorów: Na jakiej podstawie będą wypłacane owe dodatkowe środki z budżetu? W projekcie ustawy nic na ten temat nie ma! A więc? Pan Sasin z własnej kieszeni zapłaci czy budżet ma za dużo pieniędzy i będzie je rozdawał?

 • thegosc

  0

  Przykład PiS mówi nam jedno:

  Prostytutki wszystkich krajów - zrzeszajcie się !
  To się opłaca !

 • Oceniono 4 razy 2

  No po prostu nie rozumieją barany słowa NIE!

  Czekam na minusiki od łebbrigady. To honor i zaszczyt.

 • junkamm

  Oceniono 3 razy 3

  no i co bandyci i przestepcy pisowcy ? nie dacie rady bo nie macie racji . jestescie zwykłymi przestepcami kłamliwymi i mordercami ludzi starszych i schorowanych . gównem jestescie a nie politykami . dno jakie wprowadziliscie w polsce i europie nikt wam nie zapomni a szczególnie narod polski . spadacie w sondażach na morde a bedzie jeszcze gorzej . na waszym miejscu martwił bym sie o jedno . ile lat przesiedzicie w wiezieniu . taka jest prawda . mieszacie okłamujecie a gó... umiecie . jestescie najgorszym dnem w polskiej polityce od prezydenta do posła . pisowska banda przestepców mafijnych morderców . tak o was naród polski i nie tylko mysli o was . spierd dopóki czas .

 • zd46

  Oceniono 12 razy -2

  Legendarnemu Midasowi wszystko czego sie dotknal zamienialo sie w zloto a Sasinowi WSZYSTKO zamienia sie w zwykle "gowno".

 • zd46

  Oceniono 11 razy -1

  Organizacja przez demoralizacje a reformowanie po przez ANARCHIE, SUKCES PiSu !!!

 • zd46

  Oceniono 12 razy -2

  Sasin tez byl urzednikiem ratusza warszawskiego za czasow L.Kaczynskiego i .......................dotykal warszawskiej reprywatyzacji ! Teraz powstanie na gruncie ZBURZONYCH GMIN "metropolitarne monstrum" Sasin !!! Dokumenty sie zlikwiduje, wybrakuje lub ukryje....a po nas-PiS....chocby potop.

 • zd46

  Oceniono 12 razy -2

  Sasin dzisiaj, wzorem Lecha Kaczynskiego, zlozyl raport J. Kaczynskiemu o tresci: " PANIE PREZESIE MELDUJE WYKONANIE ZADANIA " przejecia Warszawy i 35 gmin podwarszawskich" !!!! Tylko Sasin , posel "specjalnej troski", nie wiedzial, ze inni wazeliniarze przekaza uzurpatorowi, tresc sasinowego jazgotu i belkotu w Ożarowie. Sasin uwazaj, jak sie dowie warchol JAKI, to cie wywali na " ZBITY PYSK lub PiSK"

 • zd46

  Oceniono 12 razy -2

  Panie J.Kaczynski, DLACZEGO PAN TAK SWINI Polsce? Walesa pana WYRZUCIL NA ZBITA MORDE, mial widocznie za co !! Panie J.Kaczynski, do czego panu sluzy ZEMSTA NA HISTORII POLSKI? I tak Lech, pana brat, nie bedzie nikim wiekszym, niz był, będzie o wiele mniejszym i ulomniejszym !!!! Przeciez pan pochodzi z rodziny wrogiej POLAKOM !!!! Wujkowie Swiatkowscy byli przyslani przez Stalina do prostowania polskich kregoslupow !!!!! Czy wokol pana nie ma UCZCIWYCH ludzi??????

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje