Na Ukrainie może dojść do "katastrofy na miarę Czarnobyla". Wszystko to za sprawą trującego gazu

Na wschodzie ogarniętej konfliktem zbrojnym Ukrainy może wkrótce dojść do kolejnej tragedii - wystarczy jeden pocisk artyleryjski, by doprowadzić do wybuchu któregoś z wielu magazynów, w których trzymany jest chlor.

Pod koniec lutego w Doniecku zagubiony pocisk artyleryjski uderzył w skład chloru przy stacji filtrującej. Znajdowało się tam prawie 7 tys. metrów sześciennych silnie trującego gazu. Łut szczęścia sprawił, że nie doszło do uszkodzenia zbiorników, w których były przechowywane. - Jeżeli któryś z magazynów wybuchnie, dziesiątki tysięcy ludzi ulegnie zatruciu - powiedział portalowi Fox News Robert Amsterdam, prawnik specjalizujący się w polityce rosyjskiej. - Byłaby to katastrofa na miarę Czarnobyla - ocenił.

Swoje zaniepokojenie wyraził również profesor toksykologii na Uniwersytecie w Michigan Rudy Richardson. - Kiedy strefa wojny znajduje się w pobliżu nagromadzenia obiektów przemysłowych, może dojść do uwolnienia ogromnych ilości toksyn - przestrzegał naukowiec. - A te prawdopodobnie spowodowałyby śmierć wielu cywilów - dodał. Jak podkreśla Baskut Tuncak z ONZ, już 1000 metrów sześciennych chloru wystarczy, żeby zabić wszystkich, którzy znajdą się w promieniu 200 metrów i poważnie zagrozić zdrowiu ludziom mieszkającym w okolicy.

A TERAZ ZOBACZ: Jak zachować się w trakcie zamachu bombowego?

Jak zachować się w trakcie zamachu bombowego?

Więcej o:
Komentarze (68)
Na Ukrainie może dojść do "katastrofy na miarę Czarnobyla". Wszystko to za sprawą trującego gazu
Zaloguj się
 • muzyk_barokowy

  Oceniono 1 raz 1

  O wiele bardziej zabójczy od chloru jest jad, jaki sączą tu putinowskie trolle, hieny i sępy żerujące na zwłokach pomordowanych Afgańczyków, Mołdawian,Gruzinów, Ukraińców, Syryjczyków - żeby tylko wymienić ich najnowsze dokonania. Ścierwojady!!!

 • tadlucas

  Oceniono 1 raz -1

  Zagubiony pocisk? Przecież to właśnie banderowskie wojsko ostrzeliwuje wciąż stację filtracyjną która pozostaje pod kontrolą bojowników! GW jak zwykle pisze tak, aby okłamać czytelnika. Gdzie tu obiektywizm dziennikarski?

 • lukki69

  0

  "Na wschodzie ogarniętej konfliktem zbrojnym Ukrainy może wkrótce dojść do kolejnej tragedii - wystarczy jeden pocisk artyleryjski, by doprowadzić do wybuchu któregoś z wielu magazynów, w których trzymany jest chlor."
  Trzeci rok się tłuką i spadł jeden pocisk dopiero.......czyli to "wkrótce" to jak z filmu o kosmosie..
  wogóle straszny gniot..

 • moorsoldaten

  Oceniono 4 razy 2

  Tania propaganda pisana przez tępego gimbusa. Pewnie nie zdał do następnej klasy i za karę zesłali go do wybiórczej.

 • warszawiak_rodowity

  Oceniono 3 razy 1

  "Dziesiątki tysięcy ulegną", a nie "ulegnie". Pocisk zabłąkany, a nie zagubiony... Kogo Wy, do Diabła tam zatrudniacie? A może zidocenie jest już tak powszechne, że nikt takich rzeczy nie zauważa? Za chwilę zaczniecie robić orty...

 • Daniel Kepinski

  Oceniono 5 razy -3

  Tak samo jak w Iraku mieli broń chemiczną co za brednie by zaostrzyc konflikt

 • zapiekana3

  Oceniono 15 razy 1

  "Zabłąkany" pocisk trafił w magazyny z chlorem ?
  Trzeba być obłąkanym, aby coś takiego pisać. Niepokorny naród zostanie po prostu zatruty. Od dwóch lat rząd ukraiński bombarduje swoich obywateli. Parę miesięcy temu przypadkowo zbombardował dopływ wody. Teraz wymordują ich przypadkowo gubiąc bombę nad magazynem chloru...

 • prokuraturarejonowa

  Oceniono 13 razy -3

  Jak Ruskie swoją inwazją na Ukrainę do takiej katastrofy doprowadzą to dopiero będą sankcje. Po czymś takim na bank odetną ich od SWIFT. I to na mocy rezolucji ONZ.

 • kylax4

  Oceniono 7 razy -5

  Jak zwykle paniczny artykuł. Ile może skazić jeden, czy dwa zbiorniki chloru? Dwa kilometry wzdłuż i wszerz. Nie więcej.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX