Byli prezydenci we wspólnym liście: Może dojść do samowykluczenia Polski

Prezydenci Wałęsa, Kwaśniewski i Komorowski wystosowali wspólny list. "Głęboko niepokoi nas konfrontacyjna i eurosceptyczna polityka rządu" - piszą.

Poniżej cała treść listu byłych prezydentów:

"Traktaty Rzymskie i leżąca u ich podstaw idea integracji przyniosły Europie 60 lat pokoju, dobrobytu i rozwoju. Unia Europejska to wspólnota wartości i pozytywna wizja przyszłości, w której narody Europy współpracują i jednoczą się przy jednoczesnym poszanowaniu swoich tradycji, różnorodności, odmiennej wiary i obyczajów.

Za taką wizję Polski w Europie oddały swój głos miliony Polaków w referendum europejskim w 2003 r. Wejście naszego kraju do Unii Europejskiej w 2004 r. było urzeczywistnieniem dążeń pokoleń rodaków do zapewnienia Polsce bezpieczeństwa, poczucia wspólnoty i solidarności.

Pomimo swoich sukcesów, w przededniu 60. rocznicy podpisania Traktatów Rzymskich, Unia stoi przed wieloma wyzwaniami natury politycznej, ekonomicznej i społecznej. Na posiedzeniu Rady Europejskiej w Rzymie rozpocznie się ważny etap zmian w Unii Europejskiej. Nie może tam zabraknąć konstruktywnego, uważnie słuchanego głosu naszego kraju.

Dlatego głęboko niepokoi nas konfrontacyjna i eurosceptyczna polityka polskiego rządu. Jej konsekwencją może być międzynarodowa marginalizacja Polski oraz samowykluczenie z grona państw decydujących o przyszłości europejskiej integracji. Reprezentujemy różne pokolenia, tożsamości polityczne, doświadczenia życiowe. Nieraz pozostawaliśmy w ostrym sporze politycznym. Po ponad ćwierć wieku wspólnych, ponadpartyjnych starań na rzecz europejskiego wyboru Polski, oświadczamy z całą mocą, że Polska to nie głos jednej czy drugiej partii politycznej!

Polacy w swojej zdecydowanej większości chcą silnej, przyjaznej Polski w zjednoczonej Europie. Dlatego, mając na względzie skalę globalnych wyzwań i zagrożeń, które możemy rozwiązać tylko w europejskiej wspólnocie, apelujemy do polskiego rządu i wszystkich sił politycznych o odpowiedzialną politykę europejską.

Jednocześnie, zwracamy się z apelem do wszystkich przywódców państw Unii Europejskiej o dalszy rozwój europejskiego projektu w duchu solidarności i współpracy."

Bronisław Komorowski na demonstracji KOD-u: Pomimo poczucia słabości, mamy za sobą zwycięski rok

Więcej o:
Komentarze (420)
Byli prezydenci we wspólnym liście: Może dojść do samowykluczenia Polski
Zaloguj się
 • stefan stef

  Oceniono 2 razy -2

  tych trzech palantow niech w torbę sobie dmuchna nic dla tego kraju dobrego nie zrobili- zaplute pyski - wątpię w nastepnego

 • razb1947

  Oceniono 5 razy -3

  Kapo,czerwony i złodziej piszą list do Putina.

 • mezzzai

  Oceniono 6 razy 0

  Szkoda Polski ,że przez tyle lat nie dorobiła się JEDNEGO porządnego autorytetu drugiej strony, nieskompromitowanego mniej lub bardziej jak Ci trzej panowie. Św trójca dzięki której właśnie PIS jest teraz u władzy.

 • supertlumacz

  Oceniono 3 razy -3

  Konflikty między kolejnymi ogólnopolskimi hersztami traktuje się jako wewnętrzne porachunki zbrodniczej grupy przestępczej która opanowała rządy w Polsce po Okrągłym Stole.

  Wszyscy prezydenci będą wisieć. Nie tylko Duda.

 • Oceniono 3 razy 3

  To coś z Mrożka.Wolanie na puszczy.Cala Europa to usłyszy i zrozumie.A u nas?odpowiedz otrzymamy w komentarzach "narodowej"TVP

 • feurig59

  Oceniono 14 razy 2

  Ależ wylew pomyj na trzech wybranych przez Polaków prezydentów.
  Że Bolki, że żydzi,, agenci, komuchy, pijacy, zdrajcy, targowiczanie...
  Powiem wam jedno: ci trzej to znak firmowy IIIRP. Jeżeli ubekom, agentom etc udało się wspólnie z innymi "zdrajcami" w tylko 27 lat przemienić Polske z ruiny PRL jaką była po zapaści lat 80tych w średniej wielkości państwo europejskie, państwo DOBROBYTU, w którym nawet taki dupek jak Duda z "S" jeździ z obstawa Audi albomercem, wprowadzić je w najsilniejszy pakt militarny świata, w strukturę global playera jaką jest UE (każde z państw pojedynczych nie zmierzy sie ani z Chinami, ani ze Stanami, ani nawet z Rosją) to
  CHWAŁA AGENTOM!
  POSTAWMY IM POMNIKI! :-D
  A niedoje...y z Pis i ich wyborcy obwiniajacy za własny shit wszystko i wszystkich dookoła, niszczący kraj, jego ekologię, gospodarkę, kulturę, państwo, izolujący je wobec sojuszników niech sczezną.
  Nikt w ciągu tylko półtora roku nie naobrażał Polek i Polaków bardziej niż oni. Od lat okupacji nikt tak nie wyzywał Polaków. Sa gorsi od komuny, bo ta przynajmniej coś budowała, dała ludziom awans społeczny miliony byłych chłopów zamieszkały w nowoczesnych miastach, zbudowano dziesiątki tysięcy zakładów, chłopom dano ziemię (co olewała IIRP traktując ich jak niewolników), pozbawili kraj analfabetyzmu, unowocześnili, zelyktryfikowali, polepszyli ludziom byt, podczas gdy te miernoty rzadzące obecnie, te butne psuje wyłącznie niszczą - wszystko - i jak popadnie.
  Dostaniecie za to rachunek. Już za półtora roku wybory do samorządów.
  Nie zostanie po was nawet mokra plama.
  :-D

 • krzyszt12

  Oceniono 4 razy 4

  Może dojść do samookaleczenia chyba?
  Panowie o charakterystykach opisanych przez słowa Bigos, Absolwent i Donos stoją po jednej stronie konfliktu politycznego i próbują użyć argumentu o wykluczeniu PL z UE nawet jeśli druga strona o czymś takim nie wspomina.
  Jedna z posłanek Nowoczesnej powiedziała, że JarKacz kłamie mówiąc o tym, że PiS jest za UE.
  Tutaj także znane trio wie, że polski rząd jest eurosceptyczny :-)

 • pim3pl

  Oceniono 13 razy 3

  Zgadzam sie w 100%.
  Bardzo dobry list i bardzo teraz potrzebny.
  W zachodnich mediach pisze sie i mowi - Polska to, Polska tamto...
  NIE!
  Nie Polska - pislandia!
  Paranoicy, ludzie bez ikry, bezmozgowcy, bezideowcy.
  W zadnym wypadku ten kurdupel nie powinien uzywac nazwy Polska.
  W MOIM IMIENIU PAN NA PEWNO NIE PRZEMAWIA!

  Brawo Panowie Prezydenci!

 • aniela_123

  Oceniono 8 razy 0

  Ja kupiłam i noszę www.artykulypropagandowe.pl/przypinki/1418-przypinka-flaga-polska-unia-europejska.html

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX