Trwa gala Orły 2017, nagle wszyscy podnoszą kartki. "Solidarność jest tak ważna, jak powietrze"

19. gala Polskich Nagród Filmowych Orły 2017

19. gala Polskich Nagród Filmowych Orły 2017 (Fot. Gazeta.pl)

Gala rozdania Polskich Nagród Filmowych Orły 2017 upłynęła nie tylko pod znakiem zwyczajowych przemówień i żartów. Filmowcy wymownym gestem upomnieli się również o ukraińskiego reżysera Ołeha Sencowa.

Apel o wypuszczenie na wolność Sencowa wygłosili wspólnie podczas gali Agnieszka Holland oraz Dariusz Jabłoński, prezydent Polskiej Akademii Filmowej.

Walczymy wspólnie ze wszystkimi filmowcami z całego świata. Międzynarodowa solidarność dla wolności kultury, dla głoszenia poglądów i otwartości na inność jest dla nas tak ważna, jak powietrze

- powiedział Jabłoński. Po tych słowach wszyscy goście zgromadzeni w warszawskim Teatrze Polskim w milczeniu podnieśli w górę żółte kartki z hasłem "Release Oleg Sentsov" (ang. "wypuście Ołeha Sencowa").

Agnieszka Holland przypomniała, że filmowcy z całej Europy upomnieli się o uwolnienie reżysera podczas niedawnego Berlinale w ramach akcji "Solidarność zamiast kwiatów".

Jesteśmy mu to winni jako dowód naszej solidarności. Oleg potrzebuje nas, ale my jeszcze bardziej potrzebujemy jego

- powiedziała reżyserka i jednocześnie przewodnicząca Europejskiej Akademii Filmowej. Podkreśliła, że prawne sposoby na to, by pomóc Ołehowi, wyczerpały się, stąd środowisku filmowemu pozostało już tylko apelować do władz Federacji Rosyjskiej.

- Razem jesteśmy silniejsi, nie zapomnijmy o Olegu - prosił ze sceny prezydent Polskiej Akademii Filmowej.

Kim jest Ołeh Sencow?

Ołeh Sencow - ukraiński reżyser, scenarzysta i producent - został aresztowany przez agentów FSB w maju 2014 roku, tuż po rozpoczęciu rosyjskiej okupacji Krymu. Następnie przewieziono go do Moskwy, gdzie zarzucono mu planowanie działań terrorystycznych. W sierpniu 2015 roku został skazany na 20 lat łagru.

Czym są "Orły"?

"Orły" to nagrody przyznawane przez Polską Akademię Filmową. W tym roku ceremonia ich rozdania odbyła się już po raz 19. Za najlepszy film uznano "Wołyń" w reżyserii Wojciecha Smarzowskiego.

LISTA WSZYSTKICH LAUREATÓW ORŁÓW 2017

Nawet na wielkiej gali zdarzają się potknięcia. Oto największe oscarowe wpadki

Kochasz polskie filmy? Ciekawe, ile tytułów rozpoznasz po cytatach [QUIZ]
1/16
Zobacz także
 • Izabela Kuna, Agata Buzek, Agata Kulesza Orły 2017. Świetny manifest Agaty Kuleszy i aktorek, które przegrały. "Lubmy się trochę"
 • Andrzej Seweryn jako Donald Trump Orły 2017. Mocny początek gali. "Donald Trump": Powiedziano mi, że Sejm Polski podjął ustawę...
Komentarze (56)
Trwa gala Orły 2017, nagle wszyscy podnoszą kartki. "Solidarność jest tak ważna, jak powietrze"
Zaloguj się
 • wierzacy_prostak

  Oceniono 4 razy 2

  Gala komunistów, złodziei i ubeków inaczej mówiąc Orły Gorszego Sortu.

 • elak2013

  Oceniono 6 razy 4

  Co za obrzydliwe i prymitywne wpisy!!!
  Proponuję fora Gazety Polskiej i podobne!

 • jarekdonek

  Oceniono 11 razy -1

  "Filmowcy upomnieli się o Ołeha Semcowa".
  A wyprzedaż Polski i uczynienie z niej kondominium niemiecko-amerykańsko-watykańskiego już im nie przeszkadza ? "Solidarność" górą ! Jak powietrze ?

 • dominikxes

  Oceniono 8 razy -2

  Sencow jak sie dowie o solidarnosci polskich aktorow to z radosci zejdzie. Zeby zdazyc juz trzeba bylo zlozyc sie na kilka kilogramow smalcu i zawiesc biednemu. Z aktorami to nigdy nie wiadomo, czy oni na scenie sa soba czy w zyciu sa bohaterami, ktorych graja. Nie wiadomo kiedy mowia powaznie a kiedy robia sobie jaja i tak sa traktowani. Oni nawet w swoim gronie gryza sie jak psy, ale jak trzeba komus dolozyc to sa pierwsi. Dobrze, ze nareszcie sa we wlasnym domu, ale cos mi sie wydaje, ze przestaje im sie podobac bo ni ci ich skubia co powinni.

 • byrcyn11

  Oceniono 7 razy 1

  A na którym programie TV to było ? Czy naprawdę dobrą zmianę interesuje tylko Tusk i wycinka Puszy Białowieskiej ?

 • onduma

  Oceniono 15 razy -1

  Bronia terrorysty ?

 • robinchud1492

  Oceniono 14 razy -2

  miażdżący bąk!
  po tym to już PiS się nie podniesie

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje