Wykładowca z Gdańska odmówił przyjęcia medalu od prezydenta Dudy

FOT. KUBA ATYS

Dr Piotr Kuropatwiński z Uniwersytetu Gdańskiego odmówił przyjęcia złotego medalu za długoletnią służbę nadanego przez prezydenta RP. "Zachowuje się jak przedstawiciel narzuconej z zewnątrz władzy" - napisał o Andrzeju Dudzie na Facebooku.

Doktor Piotr Kuropatwiński z Wydziału Ekonomicznego Uniwersytetu Gdańskiego miał w poniedziałek odebrać złoty medal za długoletnią służbę nadany przez prezydenta RP. Wykładowca odmówił jednak jego przyjęcia.

- Zdecydowałem się po prostu nie wystąpić wraz z innymi, gdy zostałem wyczytany do odebrania medalu - mówił trójmiejskiej "Gazecie Wyborczej" Kuropatwiński. Oświadczenie opublikował w internecie. "Odmawiam przyjęcia odznaczenia od prezydenta, który zobowiązał się stać na straży konstytucji, ale zachowuje się jak przedstawiciel narzuconej z zewnątrz władzy - władzy, która >>nie obala od razu praw i instytucji cywilnych, ale je powoli ukazami podkopuje i roztacza<<" - napisał wykładowca na Facebooku.

- Mam pokaźny dorobek naukowy za sobą i towarzyszyło mi poczucie, że gdybym to odznaczenie przyjął, byłoby to w pewnej mierze niespójne z moją wiedzą dydaktyczną – mówił "Wyborczej" Kuropatwiński. - Po tym geście spotkałem się w większości z przyjaznymi gestami i komentarzami kolegów i koleżanek z uczelni - dodał.

Medalami za długoletnią służbę odznaczonych zostało podczas poniedziałkowej uroczystości z okazji 47. rocznicy powołania Uniwersytetu Gdańskiego pięćdziesięciu pracowników uczelni.

A TERAZ ZOBACZ: Celna riposta Węglarczyka w TVP

Wiesz, czego nie mogą ci zrobić mundurowi? [QUIZ]
1/10Przesadziłeś/łaś w piątkową noc. Czy strażnik miejski może odprowadzić cię na izbę wytrzeźwień?
Zobacz także
Komentarze (275)
Wykładowca z Gdańska odmówił przyjęcia medalu od prezydenta Dudy
Zaloguj się
 • Jacek Filas

  0

  Gratuluję ,honoru, odwagi i obrony tych wartości, które zostały dzięki dawnej Solidarności z Lechem Wałęsą na czele wywalczone dla całego Narodu.

 • 0

  a gdzie wy byliscie odwazni i bezkompromisowi w latach poprzednich chciałbym zobaczyć dokonania wasze i waszych rodziców takie oswiadczenia nic nie kosztują.Panu profesorowi wydaje się że będzie Wolne Miasto Gdańsk nic bardziej mylnego

 • muzyk_barokowy

  Oceniono 1 raz -1

  Niezłe! Najpierw się starał o medal, wypełniał i podpisywał odpowiednie formularze, a potem bohatersko odmawia. Schizofrenia czy ustawka?

 • jacek-1111

  Oceniono 2 razy 0

  dziwne,ciekawe czy za komuny by odmówił ,teraz to żadna odwaga ,a można się popisać i jeszcze pogłaszczą !

 • Anty Pis

  Oceniono 3 razy -1

  Dziękuję. W mrocznych czasach, jakie mamy teraz,
  tak postawa jest nam, zniewolonym przez reżim, pissowski bardzo potrzebna,
  ponieważ wskazuje, że można kupić polskiego głupka
  ale nie można kupić honoru polskiego obywatela!

 • zunia10

  Oceniono 3 razy 1

  Niezłomna postawa godna najwyższego szacunku!

 • Jerzy Rzęsa

  Oceniono 5 razy -3

  Duda i tak jest najsensowniejszym prezydentem powojennym a to że jakiś cyklista ma odmienne zdanie jego sprawa. Niech lepiej zajmie się czymś poważniejszym zgodnym ze wsoimi zainteresowaniami np: niech obliczy opór powietrza jaki stawiają szprychy w zależności od rozmiarów koła albo coś w tym stylu.

 • malini

  Oceniono 2 razy 0

  Ja mam też dostać medal i poproszono mnie, bym wskazała sukcesy z całego okresu zatrudnienia, bo to jest potrzebne do wniosku. Nikt tego za mnie nie zrobi, więc człowiek, który teraz odmówił przyjęcia medalu, w ubiegłym roku musiał się o niego w ten sam sposób starać. Swoją drogą widząc te publikacje o rowerach zastanawiam się ZA CO?

 • arni25el

  Oceniono 7 razy 1

  Brawo za postawę i odwagę. W dobie, gdy deptana jest demokracja, swobody obywatelskie, nizawisłość sądów, zawłaszczane jest państwo polskie - czyn na wskroś szlachetny i godny naśladowania .

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje