Prezydent Kielc nie dał zgody na sadzenie drzew. Bo byłby to "protest antyrządowy"

Odmowa prezydenta Kielc; wycinka drzew na Wzgorzu Karscha w Kielcach

Odmowa prezydenta Kielc; wycinka drzew na Wzgorzu Karscha w Kielcach (PAWEŁ MAŁECKI/AG, twitter.com/arturgierada)

Poseł PO Artur Gierada chciał zasadzić cztery dęby w okolicy kieleckiego zalewu. Ale zgody nie dostał - zdaniem prezydenta Kielc "taka inicjatywa mogłaby zostać uznana za próbę włączenia miasta w protest antyrządowy".

Świętokrzyski poseł PO Artur Gierada planował akcję sadzenia dębów w Kielcach. Zgody od prezydenta miasta Wojciecha Lubawskiego jednak nie dostał - zdaniem polityka byłby to bowiem "protest antyrządowy".

Cztery dęby miały być zasadzone na miejskiej działce w okolicy zalewu kieleckiego. - W ubiegłym roku mnóstwo drzew zostało tam wyciętych. Spaceruję tam z dziećmi, wygląda to fatalnie - powiedział kieleckiej "Gazecie Wyborczej" Gierada.

"Czy rzeczywiście drzewa mogą obalić rząd?" - pyta na Twitterze. W zeszłym tygodniu we wniosku do Lubawskiego napisał, że "posadzenie drzew ma być symboliczną formą protestu związaną z nowelizacją ustawy o ochronie przyrody oraz ustawy o lasach wprowadzonej przez Ministra Środowiska Pana Jana Szyszko".

"Gdyby napisał, że kocha przyrodę..."

W poniedziałek otrzymał odpowiedź. "Uznaję, że taka inicjatywa mogłaby zostać uznana za próbę włączenia naszego Miasta w protest antyrządowy” - napisał w niej Lubawski. - Z tym rządem mam zbyt wiele spraw do załatwienia - powiedział "Wyborczej”. W ostatnich wyborach popierało go PiS, był też jedynym prezydentem miasta wojewódzkiego, który opowiedział się za Andrzejem Dudą podczas wyborów prezydenckich.

- Gierada poinformował, że chce posadzić drzewa w ramach protestu. Niech sobie sadzi, ale niech mnie w to nie wciąga. Gdyby napisał, że kocha przyrodę i w związku z tym chce posadzić drzewa, nie robiłbym problemów - powiedział "Wyborczej" prezydent. I poradził posłowi, by drzewa zasadził w podkieleckiej gminie Zagnańsk, gdzie "jest dużo miejsca".

Szyszko: Ludzie nie tylko wycinają drzewa, ale i je sadzą

Od pierwszego stycznia obowiązują zliberalizowane przepisy dotyczące wycinki drzew na prywatnych posesjach. Zgodnie z nimi, właściciel nieruchomości może bez zezwolenia wyciąć drzewo na swojej działce bez względu na jego obwód, jeśli nie jest to związane z działalnością gospodarczą. Projekt ustawy, który umożliwił te zmiany, został złożony w Sejmie przez grupę posłów PiS. Ministerstwo zwraca jednak uwagę, że nie oznacza to braku jakichkolwiek ograniczeń w usuwaniu drzew i krzewów. Bez zezwolenia nie można usunąć pomników przyrody. Ograniczenia dotyczą też parków krajobrazowych czy zieleni objętej ochroną konserwatorską.

Niektóre media donoszą, że po zmianie prawa m.in. w podwarszawskich miejscowościach nastąpiło masowe wycinanie drzew, w tym tych starych. Minister środowiska Jan Szyszko pytany, czy jego zdaniem nowe przepisy nie wymykają się spod kontroli, mówił: Własność prywatna jest własnością prywatną. Ludzie nie tylko wycinają drzewa, ale i je sadzą. To jest prawo konstytucyjne, prawo własności, kto posadził, ma prawo wyciąć i dokładnie wie, co z tym drzewem ma zrobić.

"Polska w trocinach"

Projekt budzi społeczne protesty. Przedstawiciele stowarzyszenia "Miasto Jest Nasze" przynieśli w lutym na skwer przed Urzędem Dzielnicy Śródmieście w Warszawie, na którym przeprowadzono wycinkę drzew, kartony, które ułożyli w napis "państwo z kartonu" oraz transparenty: "Polska w trocinach" i "Stop #LexSzyszko". Rzecznik stowarzyszenia Karol Perkowski mówił, że "rzeź drzew" na skwerze spowodowana jest w dużej mierze przez "ustawę ministra Szyszki", którą ocenił jako szkodliwą z punktu widzenia społecznego. - Jak najszybciej trzeba ją zablokować - dodał. Także wiele innych drzew w Warszawie zostało niedawno wyciętych. CZYTAJ WIĘCEJ >>>

Do końca 2016 r. pozwolenie na wycinkę nie było wymagane w przypadku drzew, których obwód pnia na wysokości 5 cm nie przekraczał 35 cm (w przypadku topoli, wierzb, kasztanowca zwyczajnego, klonu jesionolistnego, klonu srebrzystego, robinii akacjowej oraz platanu klonolistnego), albo 25 cm (w przypadku pozostałych gatunków drzew). Zmiany nastąpiły też w przypadku kwalifikacji krzewów, które można usunąć bez pozwolenia. Do końca zeszłego roku można było usunąć krzewy, których wiek nie przekraczał 10 lat. Obecnie zezwolenie nie jest potrzebne, kiedy krzew bądź skupisko krzewów ma powierzchnię do 25 metrów kwadratowych.

ZOBACZ TEŻ: Czasami bomby mogą służyć przyrodzie - takiej metody sadzenia jeszcze nie widzieliście

Czasami bomby mogą służyć przyrodzie - takiej metody sadzenia jeszcze nie widzieliście

Kultowe ikony lat 90. Ciekawe, czy jeszcze je pamiętasz?
1/12Ta supermodelka występowała w teledyskach George'a Michaela i Prince'a. Wyróżnia ją charakterystyczny pieprzyk. To:
Zobacz także
 • W tygodnikach "Wprost": Przed wyborami ugrupowanie Kukiza się sypie, może stracić pozycję [W TYGODNIKACH]
 • Kim Dzon Un i Donald Trump w gazetach Szczyt Kim Dzong Un - Donald Trump. Co pokazała propaganda? Jest najnowsze wydanie gazety
 • Protest studentów przeciw ustawie Gowina. UW, Warszawa, 5 czerwca 2018 r. Protest studentów nabiera tempa. Dlaczego okupują uczelnie? Są cztery kluczowe powody
Komentarze (46)
Prezydent Kielc nie dał zgody na sadzenie drzew. Bo byłby to "protest antyrządowy"
Zaloguj się
 • borus6

  0

  Jest wiele szkółek, które produkują różne drzewa i potem przesadzają na wskazane miejsce. Największe drzewa oraz źle znoszące przesadzenie są wykopywane, transportowane i sadzone specjalnymi przesadzarkami zamontowanymi na samochodach ciężarowych. Wówczas sadzone są okazy przekraczające 10 metrów wysokości, a nie rzadko zdarzają się taksony przekraczające 15 metrów. Obwody takich drzew wynoszą ponad 50 cm obwodu, a sięgają często 80 cm mierzonych na wysokości 1 metra.

  Żądać posadzenia dużych drzew a nie malutkich kilkutów, które obsikają psy i padną .Jest wiele szkółek, które produkują różne drzewa i potem przesadzają na wskazane miejsce. Największe drzewa oraz źle znoszące przesadzenie są wykopywane, transportowane i sadzone specjalnymi przesadzarkami zamontowanymi na samochodach ciężarowych. Wówczas sadzone są okazy przekraczające 10 metrów wysokości, a nie rzadko zdarzają się taksony przekraczające 15 metrów. Obwody takich drzew wynoszą ponad 50 cm obwodu, a sięgają często 80 cm mierzonych na wysokości 1 metra.
  Dlaczego na posadzenie drzew w obrębie miasta nie wydaje sie decyzji - tak jak na obiekt budowlany. Po 10-ciu latach to drzewo jest chronione prawem pomimo, że jego lokalizacja - zwłaszcza blisko budynku jest zagrożeniem. Wszystko ma swoje miejsce i drzewa też - na terenach zielonych, parkach. Przy budynkach tylko niskie drzewa i krzewy. Taki bałagan jest w całym kraju.

 • ador43

  Oceniono 2 razy 0

  Skad wziela sie kielecka ciemnotaTo wszystko przez ten ruski zabor.To wlasnie na tych terenach odbywala sie najwieksze utwierdzanie w Narodzie ciemnoty,Skad sie to tam wzielo,ano dotarlo tam dzieki zbrodniczemu wzgledem Narodu Polski Kosciolowi katolickiemu i te bajki do dzisiaj sa,rozpowszechniane. Zakonnicy zamiast o cudach powinni opowiadac (,na kolanach),o zbrodni sprzedania Polski zaborcom.Wlasnie za te tereny Car oficjalnie podziekowal Papiezowi,do pisma dziekczynnego dolaczyl kilka ton zlota,mozna, je dzisiaj zobaczyc przykladowo w postaci rozet na sufitach sal watykanskich.Tak ze ciemnoto,daj kopa tego rodzaju wojewodom i prezydentom.

 • yamxyz

  0

  Hej, Kielczanie! Fajni jesteście i fajne jest Wasze miasto.... ale na prezydenta, toście sobie ci*la wybrali....

 • wieprzowinapozydowsku

  Oceniono 1 raz 1

  Rzadzacy to niejedyny problem tego biednego kraju - tu debilny narod, jak mu tylko pozwolic cos robic i spuscic ze smyczy, to zaraz wszystko sam rozwali.
  Strach pomyslec, co bedzie, jak pozwola srac na chodniki!

 • Lech Pawluk

  Oceniono 1 raz 1

  Absurd i tacy ludzie rządzą miastem, jak się czuje SUWEREN?

 • kkrispl

  Oceniono 1 raz 1

  shower
  Zgoda, twój teren ale nie współwasność na osiedlu!!!!, zresztą nowym..... gdzie tam jest napisane na osiedlu? U mnie nikt nie tnie i nie ma problemu a mieszkam obok, na państwowym też nie ma zastosowania ta ustawa

 • kkrispl

  0

  kim747, a może zróbmy tak, ja ci obetnę jaja, bo taką ustawę wprowadziłem, i tniemy na potęgę, bo mi się naprawdę twoje jaja nie podobają?

 • klm747

  Oceniono 3 razy -1

  wszyscy by chcieli sadzić drzewa, ale nie na swoim...
  a walcie się zielone oszołomy!!

 • kkrispl

  Oceniono 4 razy 2

  Sytuacja z przed chwili, Warszawa Wawer Jeziorowa, od 8 rano tną na potęgę, nowe osiedle deweloper nasadził im ze 4-5 lat temu choinek, żeby ładnie było, a ci niewdzięczni sku...ele w BMW tną jak tylko się da bo już im przeszkadza, pomijam fakt lęgowy bo to choinki ale że mieszkają nad jeziorkiem na byłym bagnie i im chałupy pękają bo grunt się rusza, drzewa w parę lat jeszcze by to załatwiły ale po co lepiej wyciąć....

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje